Las Bemowski - w sam raz na spacer w Warszawie i jej okolicy. Odwiedź jego ciekawe miejsca

Las Bemowski to piękne miejsce, które mogą odwiedzać zarówno mieszkańcy stolicy, jak i przyjezdni, szukający na terenie Warszawy terenów bogatych w zieleń. Przechadzając się po tym kompleksie leśnym, będziesz miał okazję podziwiać niezmierzone cuda przyrody. Sprawdź, w jakie miejsca warto się udać i które trasy wybrać.

Las Bemowski - gdzie jest?

Każdy, kto znajdzie się w Warszawie lub jej okolicy, może odwiedzić Las Bemowski. Gdzie jest to miejsce? Tak naprawdę tylko część terenu tego kompleksu leśnego znajduje się w granicach miasta (na samym krańcu warszawskiego Bemowa, w jego zachodniej części, a konkretniej na obszarze od lotniska do Grot). Poza tym mieści się w okolicach Radiowa oraz Chomiczówki na Bielanach, a także w gminie Stare Babice w Klaudynie.

Las Bemowski – szlaki

Chcesz, by na trasie Twojej podróży pojawił się Las Bemowski? Szlaki, które znajdują się w tym kompleksie leśnym, nadają się i do spacerów, i do jazdy rowerem. Są one zróżnicowane pod względem trudności, a jednocześnie prowadzą w różne miejsca, zlokalizowane na terenie lasu. Jest również trasa, która biegnie drewnianą kładką, co dostarcza spacerującym niezapomnianych wrażeń.

 

Na uwagę zasługuje przede wszystkim ścieżka dydaktyczna "Śladami łosia". Trasa ta liczy sobie 5 kilometrów, a za jej oznakowanie służą zielone tropy łosia. Znajduje się tam dziesięć tablic dydaktycznych. To z nich można się dowiedzieć wielu ciekawostek na temat tamtejszego obszaru.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Las Bemowski - ciekawe miejsca

Przyszło Ci do głowy, by odwiedzić Las Bemowski? Ciekawe miejsca na jego terenie to te punkty, które koniecznie muszą się znaleźć na trasie Twojej wędrówki. Przede wszystkim, warto pamiętać o dwóch rezerwatach, znajdujących się na terenie Lasu Bemowskiego: Łosiowe Błota oraz Kalinowa Łąka. Podmokłe tereny, miejscowo zalewane w niektórych miesiącach, mogą utrudnić wędrówkę, jednak przez błota prowadzi drewniana kładka. To z niej należy skorzystać, gdy chce się tędy przejść i obserwować przyrodę.

Dzięki temu, że na terenie lasu znajdują się rezerwaty przyrody, można spotkać tu wiele chronionych gatunków roślin. Będą to chociażby: kalina koralowa, bluszcz pospolity, goryczka wąskolistna, konwalia majowa czy mieczyk dachówkowaty. Licznie Las Bemowski zamieszkują też zwierzęta, takie jak: jenoty, lisy, borsuki, łosie czy kilka bliżej niesprecyzowanych gatunków nietoperzy.

 

Poza rezerwatami, las ten skrywa strefę rekreacyjną, z której również mogą skorzystać całe rodziny. W północnej części lasu znajdują się odpowiednio uporządkowane ścieżki spacerowe, ławki, idealne do odpoczynku, a także miejsca, specjalnie przeznaczone na ogniska. Nie brakuje też atrakcyjnych placów zabaw dla najmłodszych.

 

Las Bemowski - trasy rowerowe

Chcesz skorzystać z roweru i objechać Las Bemowski? Trasy rowerowe umożliwiają przejazd przez ten leśny kompleks. Warto zwrócić uwagę chociażby na bardzo łatwą drogę, którą można pokonywać całymi rodzinami, niezależnie od doświadczenia rowerowego każdego z uczestników wyprawy. Rozpoczyna się ją, a także kończy w tym samym miejscu: na parkingu przy parku gminnym w Starych Babicach. Zadowoleni z obrania tej trasy będą na pewno najmłodsi, ponieważ po drodze można zrobić przerwę w wielu miejscach, w tym obok placów zabaw. Do pokonania będzie 9,4 kilometra, a sam przejazd zajmie około 40 minut.

 

Las Bemowski - trasy biegowe

Lubisz biegać i chciałbyś sprawdzić, czy dobrym miejscem dla Twojej aktywności będzie Las Bemowski? Trasy biegowe są już obecne w tym kompleksie leśnym, jednak wszystko wskazuje na to, że niebawem wprowadzone zostaną tam ścieżki biegowe z odpowiednimi oznaczeniami. Mają to być dwie trasy biegowe dwukilometrowe i czterokilometrowe. Co sto metrów na każdej z tras ma się znajdować słupek. Jednocześnie powinny się także pojawić tablice informacyjne z mapami tych tras. Nie wszystkim mieszkańcom Warszawy podoba się jednak taki pomysł – uważają, że będzie to zbyt daleko posunięte ingerowanie w strukturę lasu.

Zobacz też: Las Wolski - najpiękniejsze i największe zielone miejsce w Krakowie [ciekawe miejsca, szlaki, trasy rowerowe i biegowe]

Więcej o: