Szlaki na Wielką Sowę - piesze i rowerowe. Którędy dostać się na szczyt?

Szlaki na Wielką Sowę w Górach Sowich mogą mieć różny stopień trudności. Zobacz, którędy najlepiej udać się na wędrówkę. Przedstawiamy listę tras dla początkujących i zaawansowanych piechurów.

Wielka Sowa to najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach, którego wysokość sięga 1015 m n.p.m. Góra położona jest w województwie dolnośląskim, w dorzeczu Odry. Znana jest głownie dzięki temu, że jej zbocza stanowią bardzo dobre trasy do uprawiania narciarstwa.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek

Wejście na Wielką Sowę - trasy

Na Wielką Sowę zbiega się wiele pieszych szlaków turystycznych, ale też tras rowerowych oraz tych nadających się do uprawiania narciarstwa biegowego. Jest to więc doskonałe miejsce do aktywnego spędzania wolnego czasu przez osoby w różnym wieku. Trasy te są idealne także dla rodzin z małymi dziećmi. A piękne widoki gór na pewno zadowolą każdego. 

 

Szlaki na Wielką Sowę dla początkujących

Szlaki na Wielką Sowę są odpowiednie także dla początkujących, gdyż jest to stosunkowo niewielki szczyt. Zdobycie go może stanowić pewien wysiłek, dlatego - tak, jak przed każdym wyjściem w góry - należy odpowiednio się do tego przygotować - zarówno pod względem kondycyjnym, jak i w kwestii zaopatrzenia.

 

Warto zadać sobie trud, aby dostać się na Wielką Sowę, gdyż na jej szczycie znajduje się wieża widokowa o wysokości 25 metrów, która została wzniesiona na początku XX wieku z inicjatywy Towarzystwa Sowiogórskiego. Z punktu rozciąga się świetny widok na okolicę. Dostrzec można także najwyższy szczyt Sudetów - Śnieżkę. Jednak należy pamiętać, że wstęp na wieżę jest płatny (cena ok. sześciu złotych od osoby). Na zboczach góry zlokalizowane są też dwa schroniska: Orzeł i Sowa. 

Najłatwiej na górę dostać się z Przełęczy Jugowskiej. Przez nią przebiega tzw. Główny Szlak Sudecki, czyli drugi najdłuższy szlak pieszy w polskich górach.

Szlaki rowerowe na Wielką Sowę dla zaawansowanych

Szlaki rowerowe na Wielką Sowę będą idealne dla zaawansowanych cyklistów, ale też dla tych poczatkujących. W pobliżu Wielkiej Sowy przebiegają liczne trasy rowerowe, z których najpopularniejsza łączy ze sobą przełęcz Jugowską i przełęcz Sokolą. Prócz tego jest także wiele mniejszych odcinków, które umożliwiają uprawianie kolarstwa amatorskiego. 

Na stronie Gór Sowich zaproponowanych jest pięć tras rowerowych (szczegóły można sprawdzić na stronie gorysowie.pl). Są to:

  • Trasa 1 - Lotem sowy. Trasa jest bardzo trudna, a zwłaszcza jej odcinek górski. Przeznaczona dla osób z dobrą kondycją.
  • Trasa 2 - Znaki czasu. Trasa prosta, o długości 18 kilometrów. Czas przejazdu wynosi 2,5 godziny.
  • Trasa 3 - Perła Gór Sowich. Obejmuje najważniejsze punkty widokowe. Trasa ma aż 40 kilometrów, a czas przejazdu wynosi aż siedem godzin. 
  • Trasa 4 - Tajemnicze podziemia. Trasa jest łatwa, ma długość 20 kilometrów.
  • Trasa 5 - Tylko dla orłów. To najtrudniejsza trasa z listy. Ma niespełna 30 kilometrów, ale jej pokonanie tylko w jedną stronę wynosi około sześciu godzin. 

Najbardziej popularny szlak na Wielką Sowę - długość

Szlak na Wielką Sowę z przełęczy Jugowskiej ma długość około 4,5 kilometra. Oznacza to, że w zależności od naszych możliwości, można pokonać go w średnim czasie 1,5 godziny. Co ważne ,na przełęczy znajduje się spory, bezpłatny parking, co pozwala na bezproblemowe dotarcie do początku szlaku własnym transportem. 

Najkrótszy szlak na górę prowadzi z kolei z Przełęczy Sokolej lub Przełęczy Walimskiej. Ich długość wynosi około trzech kilometrów, a czas potrzebny na pokonanie dystansu to około godziny. 

Szlak na Wielką Sowę: ile wynosi czas wejścia?

Czas wejścia na Wielką Sowę szlakiem z przełęczy Jugowskiej nie powinien przekroczyć 1,5 godziny, jednak należy pamiętać, że po drodze miniemy kilka punktów widokowych, a także znajdującą się na przełęczy wiatę piknikową Kozie Siodło, gdzie możemy zrobić dłuższy przystanek na piknik. 

Na Wielką Sowę można dostać się z każdej strony, dlatego też długość trwania pieszej wędrówki może być różna w zależności od wybranej trasy i naszych indywidualnych predyspozycji. Poniżej znajdziesz mapę ukazującą gdzie dokładnie położona jest Wielka Sowa.

Najtrudniejsze szlaki na Wielką Sowę

Najtrudniejszym szlakiem na Wielką Sowę jest ten najdłuższy, prowadzący z Rościszowa przez Przełęcz Walimską. Czas potrzebny na jego przejście w jedną stronę to około 3,5 godziny i 2 h 50 minut w drodze powrotnej. Oznacza to, że decydując się na zdobycie szczytu tą trasą należy poświęcić na to przynajmniej pół dnia o ile nie cały (wliczając konieczność dotarcia na miejsce, gdzie szlak ma swój początek). 

Więcej o: