Ciekawe miejsca w Polsce. Te miejsca trzeba odwiedzić

Ciekawe miejsca w Polsce są bardzo różnorodne. Tajemniczy kompleks Riese, zachwycający zamek w Mosznej czy piękna Puszcza Białowieska to dokładnie te lokalizacje, w których należy zawitać podczas weekendu, urlopu czy dłuższych wakacji.

Ciekawe miejsca w Polsce dla tych, którzy nie chcą szukać zbyt daleko

Czas urlopu to doskonały moment na wojaże. Wielu planuje dalekie podróże do słonecznych kurortów na południu Europy czy gdzieś dalej, poza kontynentem. Nie wszyscy jednak chcą przekraczać nasze granice i woleliby poszukać atrakcji gdzieś bliżej. Na taką ewentualność doskonałe będą nasze polskie lokalizacje, które z różnych względów mogą zaskakiwać i jednocześnie wzbudzać ciekawość nawet wśród najbardziej wybrednych koneserów wakacyjnych przygód.

Kompleks Riese – miasto skryte pod ziemią

Ciekawe miejsca w Polsce mogą skrywać niejedną tajemnicę. Wśród nich na uwagę zasługuje chociażby kompleks Riese, zlokalizowany w Górach Sowich. „Riese" to kryptonim, pod którym prowadzono nazistowski projekt podziemia (obejmował on tereny w Górach Sowich, a także prace nad i pod zamkiem Książ). Skupiano się na nim praktycznie do samego końca II wojny światowej. Nikt jednak nie wie z całą pewnością, do czego miał być przeznaczony, choć najwięcej wskazuje na to, że Hitler chciał tam wybudować swoją Kwaterę Główną. Niektórzy twierdzą, że podziemne tunele i sale miały prowadzić do stworzenia tajnego laboratorium albo fabryki zbrojeniowej. Kompleks w Górach Sowich można zwiedzać w towarzystwie doświadczonego przewodnika.

Zamek w Mosznej – cofnij się w czasie, poznając lepiej zabytkową budowlę

Polska ma wiele ciekawych miejsc, w tym budowli zamkowych. Nie wszyscy jednak zawitali już do zamku w Mosznej, czyli posiadłości o charakterze zabytku, która znajduje się w opolskiej wsi Moszna. Pierwotny pałac został wzniesiony w XVIII wieku. W późniejszym okresie dobudowano do niego część wschodnią, utrzymaną w stylu neogotyckim, a potem także skrzydło zachodnie, tym razem w stylu neorenesansowym. Co istotne, park otaczający posiadłość, przynależy do parku krajobrazowego, w którym rosną bardzo cenne, zgrupowane dęby szypułkowe, a także rzadkie skupiska rododendronów.

Sam zamek można zwiedzać na kilka sposobów:

  • Zwiedzanie zamku z przewodnikiem – trwa od 45 do 60 minut, a uczestnicy mają okazję podążać za wykwalifikowanym pracownikiem, który oprowadza ich po posiadłości;
  • Wejście na wieże zamkowe – zwiedzanie obejmuje wówczas jedynie dwie największe wieże zamkowe. Grupie towarzyszy przewodnik;
  • Zwiedzanie ekstremalne – to poszerzone zwiedzanie zamku, które obejmuje także podziemne korytarze, kryptę i niedostępne wcześniej komnaty. Trwa około 90 minut.

Co istotne, część zamku została też przekształcona w hotel, dlatego możesz się również zdecydować na nocleg w tym miejscu i przespać się w prawdziwym, pałacowym wnętrzu.

Puszcza Białowieska – wyjątkowe królestwo natury

Na terenie Polski mamy też cenne skarby przyrody. Jednym z nich jest bez wątpienia Puszcza Białowieska, czyli ostatni w Europie las nizinny. Terytorium puszczy obejmuje tereny Polski oraz Białorusi. W ramach Puszczy Białowieskiej powstało dwadzieścia rezerwatów, a za najcenniejszy uważa się Białowieski Park Narodowy. To tutaj można napotkać gatunki roślin oraz zwierząt, których próżno już szukać w innych miejscach w Polsce. Mieszkają tu chociażby żubry i łosie, wchodzące w skład zespołu ssaków kopytnych, a także rysie i wilki. Obszar puszczy objęty ścisłą ochroną można zwiedzać, jednak tylko pod nadzorem przewodnika. Na szlakach pieszych i rowerowych możemy się natomiast poruszać samodzielnie.

Sokolica w Pieninach – jeden z najbardziej osobliwych i malowniczych szczytów górskich

Ciekawe miejsca w Polsce to także lokalizacje górskie, które ceni sobie naprawdę wielu turystów. Wśród nich znajduje się szczyt Pienin, piękna i bardzo charakterystyczna Sokolica, zlokalizowana na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Jej nazwa wywodzi się z czasu, kiedy to w tamtych okolicach swoje gniazda zakładały sokoły. Wygląda niezwykle osobliwie, niezależnie od tego, czy obserwujemy go od strony Dunajca, czy z Sokolej Perci, czyli szlaku, który wiedzie z Sokolicy na Trzy Korony. Jeszcze nie tak dawno, atrakcją szczytu była piękna sosna, na stałe wpisująca się w krajobraz. Niestety, w 2018 roku uległ uszkodzeniu jeden z głównych konarów i należało go usunąć. Mimo wszystko, z Sokolicy wciąż można podziwiać piękne widoki: na Małe Pieniny, Magurę Spiską oraz Tatry.

Zobacz wideo Pieniny!

Arkadia – romantyczny park idealny do długich spacerów

Jeśli masz romantyczną duszę, koniecznie musisz dotrzeć do parku zlokalizowanego we wsi Arkadia, znajdującej się nieopodal Łowicza. Za stworzony tam, niesamowity ogród utrzymany w stylu angielskim odpowiada Helena z Przeździeckich, żona Michała Hieronima Radziwiłła, który był właścicielem sąsiedniego Nieborowa. Wśród wyjątkowych budowli wzniesionych w tamtym miejscu można wymienić między innymi:

  • Domek Gotycki;
  • Łuk Grecki;
  • Grotę Sybilli;
  • Akwedukt;
  • Cyrk;
  • Świątynię Diany.
Więcej o: