Malownicze miejsca na zimę 2022 w Sudetach. Wodospad Kamieńczyka na czele rankingu

Jakie malownicze miejsca na zimę 2022 w Sudetach warto odwiedzić? Wiele zależy od tego, jak lubimy spędzać czas, jaka jest nasza kondycja oraz czy dopisze nam pogoda. Przed wyjazdem dobrze jest jednak sprawdzić, jakie lokalizacje warto brać pod uwagę, wybierając się zimą w Sudety.

Lista ciekawych miejsc na zimę 2022 w Sudetach

Lista ciekawych miejsc na zimę 2022 w Sudetach nie mogłaby powstać bez szczytów do zdobycia i szlaków turystycznych do pokonania. Miłośnicy górskich wycieczek z pewnością nie odmówią sobie wejścia na Śnieżkę, będącą głównym punktem wycieczek turystów odwiedzających Sudety (z obserwatorium meteorologicznym i XVII-wieczną drewnianą kaplicą pod wezwaniem św. Wawrzyńca), Wielką Sowę w Górach Sowich (na której szczycie znajduje się zabytkowa wieża widokowa), Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych (z platformą widokową przy schronisku), czy na mniej popularny Masyw Śnieżnika w Sudetach Wschodnich. Podczas wędrówki na Śnieżnik warto odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, w dolinie Kleśnicy. To największa jaskinia w Sudetach, zaliczana do największych atrakcji turystycznych regionu.

Można ja podziwiać w Kletnie. Znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, niedaleko doliny Kleśnicy, w bloku góry Stromej o wysokości 1166,8 m n.p.m. Korytarze jaskini rozłożone są horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych kominami. Ich łączna długość przekracza 2,5 km. Jest to jedna z największych jaskiń w Sudetach. Czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9-16.40. Najlepiej zarezerwować miejsce telefonicznie. Ceny między 10 a 22 zł. Fotografowanie i filmowanie są dodatkowo płatne.Można ja podziwiać w Kletnie. Znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, niedaleko doliny Kleśnicy, w bloku góry Stromej o wysokości 1166,8 m n.p.m. Korytarze jaskini rozłożone są horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych kominami. Ich łączna długość przekracza 2,5 km. Jest to jedna z największych jaskiń w Sudetach. Czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9-16.40. Najlepiej zarezerwować miejsce telefonicznie. Ceny między 10 a 22 zł. Fotografowanie i filmowanie są dodatkowo płatne. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Wiele osób, wybierając się zimą w góry, woli jednak szusować na nartach. Wybór stoków i ośrodków narciarskich w Sudetach jest ogromny, warto skorzystać na przykład z tras zjazdowych w kompleksie narciarskim Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie, tras zjazdowych o różnym poziomie trudności w Ośrodku Narciarskim Czarna Góra na północno-wschodnich stokach Czarnej Góry i Żmijowca, tras narciarskich w Białym Jarze w Karpaczu czy z bogatej infrastruktury narciarskiej w ośrodku narciarskim Zieleniec Ski Arena. W Sudetach kuszą też trasy do narciarstwa biegowego, szczególnie te w Jakuszycach, Szklarskiej Porębie oraz Górach Izerskich. Co jednak, gdy aura nie dopisze?

Można ja podziwiać w Kletnie. Znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, niedaleko doliny Kleśnicy, w bloku góry Stromej o wysokości 1166,8 m n.p.m. Korytarze jaskini rozłożone są horyzontalnie, w trzech poziomach połączonych kominami. Ich łączna długość przekracza 2,5 km. Jest to jedna z największych jaskiń w Sudetach. Czynna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9-16.40. Najlepiej zarezerwować miejsce telefonicznie. Ceny między 10 a 22 zł. Fotografowanie i filmowanie są dodatkowo płatne.KRZYSZTOF ĆWIK

Ciekawe miejsca w Sudetach, gdy pogoda nie sprzyja:

 • Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu,
 • Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO w Karpaczu,
 • Miejskie Muzeum Zabawek w Karpaczu,
 • Multimedialne Muzeum Karkonoszy w Karpaczu,
 • Świat Kolejek w Karpaczu,
 • Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach,
 • Muzeum Sentymentów w Kowarach,
 • Kopalnia Podgórze w Kowarach,
 • Chata na głowie w Miłkowie,
 • Muzeum Ziemi JUNA w Szklarskiej Porębie,
 • Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie,
 • Leśna Huta w Szklarskiej Porębie,
 • Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska łąka w Świeradowie-Zdroju,
 • Czarci Młyn w Świeradowie-Zdroju,
 • Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.

KarpaczKarpacz fot. Pixabay/ Makalu

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Piękne miejsca na zimę 2022 w Sudetach

Jakie piękne miejsca na zimę 2022 warto zobaczyć w Sudetach? Na uwagę zasługują z pewnością tutejsze wodospady. Jednym z najpopularniejszych jest Wodospad Szklarki, w niedalekiej odległości od drogi krajowej nr 3 z Piechowic do Szklarskiej Poręby. Konkuruje z nim Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Sudetach, który można podziwiać na trasie ze Szklarskiej Poręby na Grzbiet Główny Karkonoszy. Atrakcję turystyczną stanowią także: Wodospad Podgórnej w Przesiece, Wodospad Łomniczki w Karpaczu czy Wodospad Wilczki w Międzygórzu. Obok pomników przyrody uroki swe roztaczają również wzniesione w Sudetach budowle. Jedną z nich jest z pewnością Świątynia Wang w Karpaczu – przykład skandynawskiej architektury sakralnej z XII wieku przeniesionej w XIX wieku na teren Karpacza. Co ciekawe, ten drewniany kościół wykonany został z drewna sosnowego bez użycia gwoździ. Na uwagę zasługuje też malowniczo położone schronisko Samotnia, którego działalność sięga XVII wieku. Warte zobaczenia są również: Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie, ruiny Zamku Chojnik, kompleks zamkowy Książ oraz gotycki Zamek Bolków.

Wodospad Szklarki, Karkonosze, PolskaWodospad Szklarki, Karkonosze, Polska Fot. U. J. Alexander / iStock

Wodospad KamieńczykaWodospad Kamieńczyka piotrbb / shutterstock

Propozycje romantyczne na zimę 2022 w Sudetach

Jakie propozycje romantyczne na zimę 2022 w Sudetach mają do zaoferowania tutejsi hotelarze? Wspaniałe chwile we dwoje można spędzić np. w dwuosobowym Lawendowym domku w górach do wynajęcia, oferowanym przez Księżycową Dolinę na zboczu doliny we wsi Wójtówka w okolicach Lądka-Zdroju. Goście domku mają dostęp do Sauny Fińskiej oraz zagwarantowany niezwykły widok na dolinę. Warto też odwiedzić Zimowy Domek Boutique Rooms w Świeradowie-Zdroju. Do wyboru jest jeden z czterech pokoi o niepowtarzalnym charakterze i sauna do dyspozycji gości. Romantyczne chwile można także spędzić w hotelu Biała Perła w Stroniu Śląskim. Gospodarze zapewniają romantyczny masaż dla dwojga w SPA czy kolację we dwoje przy świecach. Z drugą połówką warto też wybrać się do Hotelu Lake Hill Resort&Spa w Sosnówce, gdzie można skorzystać z zabiegów we dwoje w Klinice La Perla oraz skosztować wyśmienitej kolacji dla dwojga przy świecach i z lampką wina.

Zobacz też: Gdzie pojechać na weekend? Poznaj 4 miejsca, o których istnieniu prawdopodobnie nie miałeś pojęcia

Więcej o: