Najstarsze drzewa w Polsce. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje 1272-letni cis

Gdzie są najstarsze drzewa w Polsce? Do jakich gatunków należą? Ogromne rośliny budzą respekt i podziw. Stanowią też lokalne atrakcje z chęcią oglądane przez turystów. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Najstarsze drzewa w Polsce: rodzaje

Jakie rodzaje najstarszych drzew w Polsce możemy obecnie podziwiać? Okazuje się, że wśród różnych gatunków porastających nasz kraj, niektóre są szczególnie wiekowe. Chodzi tu o dęby szypułkowe i cisy. Nie są to przy tym najwyższe z polskich drzew. Wiek niekoniecznie idzie zresztą w parze z wysokością, bo z czasem drzewo podlega naturalnym procesom, w wyniku których niszczeje. 

Czy najstarsze polskie drzewa są okazami na miarę światową? Okazuje się, że raczej nie. Nasze dęby i cisy może i są stare, ale nijak mają się do rosnących w Chile i Argentynie cyprysów patagońskich. Te ogromne drzewa sięgające nawet 70 m wysokości są też wyjątkowo stare. Znany jest okaz, który przypuszczalnie może mieć niespełna 5500 lat. 

Ranking najstarszych drzew w Polsce 

Jak prezentuje się ranking najstarszych drzew w Polsce? W pierwszej 10 znajdą się:

 1. Cis pospolity tzw. Cis Henrykowski - 1272 lata;
 2. Cis pospolity z Bystrej - 918 lat;
 3. Cis pospolity z Bystrzycy - 820 lat;
 4. Cis pospolity z Henrykowa - 758 lat;
 5. Dąb szypułkowy znad jez. Tolkmicko - 722 lata;
 6. Dąb szypułkowy z Bąkowa - 722 lata;
 7. Dąb szypułkowy z Bartkowa - 709 lat;
 8. Cis pospolity z Murowanej Gośliny - 702 lata;
 9. Cis pospolity z Wałbrzycha - 702 lata;
 10. Cis pospolity z Jeleniej Góry - 702 lata.

Najstarsze drzewo w Polsce to cis henrykowski (ok. 1280 lat), który rośnie w Henrykowie LubańskimNajstarsze drzewo w Polsce to cis henrykowski (ok. 1280 lat), który rośnie w Henrykowie Lubańskim Fot. Marcin Olejniczak / Agencja Wyborcza.pl

Najstarsze drzewa w Polsce: lista bez dębów i cisów

Jak prezentuje się lista najstarszych drzew w Polsce bez dębów i cisów? Można na niej znaleźć:

 1. Lipa drobnolistna z Wilkowic - 608 lat (24 miejsce ogółem);
 2. Lipa drobnolistna z Broniszowa - 574 lata (39 miejsce);
 3. Lipa drobnolistna z Unisławia Śląskiego - 570 lat (41 miejsce);
 4. Lipa drobnolistna z Cielętnik - 539 lat (51 miejsce);
 5. Lipa drobnolistna z Jagody - 530 lat (53 miejsce).
Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Gdzie są najstarsze drzewa w Polsce? Sprawdzamy

Gdzie są najstarsze drzewa w Polsce? Nie ma jednego miejsca, które skupiałoby zdecydowaną większość najbardziej wiekowych drzew w Polsce. Prawdą jest jednak fakt, że bardzo wiele pięknych okazów można spotkać na Dolnym Śląsku. Wśród nich rekordowe Cisy z Henrykowa Lubańskiego.

Najstarsze drzewa w Polsce. Gdzie rosną i po ile mają lat? Cis Henrykowski

Jak wyglądają najstarsze drzewa w Polsce? Gdzie rosną i po ile mają lat? Słynny Cis Henrykowski z Henrykowa Lubańskiego na Dolnym Śląsku jest najstarszym polskim drzewem liczącym sobie być może nawet 1272 lata. Rósł na tym ziemiach na długo przed tym, gdy książę plemienia Polan Mieszko przyjmował chrzest. Przez bardzo długi czas trwała walka o zdrowie, a nawet życie tego wspaniałego drzewa, które obumierało z powodu upałów i susz. Na szczęście obecnie znów się zieleni i jest w dobrej formie.

Najstarsze drzewo w Polsce to cis henrykowski (ok. 1280 lat), który rośnie w Henrykowie LubańskimMARCIN OLEJNICZAK Agencja Wyborcza.pl

Usytuowany na prywatnej posesji Cis jest najstarszym drzewem w kraju od 1945 r. Chociaż prawdopodobnie został objęty ochroną już w XV w. wskutek prawa królewskiego wydanego przez Władysława Jagiełłę zakazującego wyrębu cisów, to pomnikiem przyrody został dopiero w 1992 r. Wcześniej niejednokrotnie cierpiał z powodu różnych wypadków losowych. W 1813 r. okazałe drzewo uszkodzili żołnierze. U schyłku II wojny światowej trafił w nie pocisk artyleryjski. Najbardziej niszcząca okazała się jednak być nawałnica, która w 1989 r. zniszczyła drugą odnogę cisu. Obecnie mierzy on 10,5 m i posiada obwód 425 cm.

Zobacz też: Miasta, które leżą nad Sanem - poznaj turystyczne atrakcje Sanoka, Jarosławia, Leżajska

Więcej o: