Ciekawe miejsca w Lublinie. Co warto zwiedzić w mieście i jego okolicy?

Ciekawe miejsca w Lublinie są bardzo zróżnicowane. Spędź uroczy wieczór na lubińskim rynku lub odwiedź latem zalew Zemborzycki. Jakie jeszcze atrakcje na Ciebie czekają?

Ciekawe miejsca w Lublinie - co polecamy?

Lublin to perła Polski wschodniej, miasto powstałe na styku kultur, pełne literatury, ciekawej historii i sztuki. Miejsce idealne na weekend, podczas którego warto sprawdzić wszystkie ciekawe miejsca w Lublinie. Oto nasze propozycje na spędzenie wolnego czasu:

 1. Spaceruj po Rynku Starego Miasta i wszystkich przyległych do niego krętych uliczkach z zabytkowymi kamienicami. Koniecznie znajdź przepiękną niebieską kamienicę Konopniców z cieszącymi oko płaskorzeźbami!
 2. Skosztuj cebularza w jednej z tutejszych knajpek! Co to jest cebularz? Pszenny placek z farszem z cebuli to charakterystyczny tutejszy rarytas, który swoje korzenie ma w kuchni żydowskiej. Pierwsze wzmianki o tej potrawie sięgają XIX stulecia. Cebularze najlepiej jeść na ciepło. Z pewnością pokochasz ich chrupką skórkę!
 3. Spędź uroczy wieczór na Rynku z kuflem dobrego piwa w ręku - gdzie? Najlepiej "U Szewca", ponieważ to jeden z najbardziej znanych pubów w mieście albo w "Perłowej Pijalni Piwa", w której znajdziesz niemal wszystkie gatunki tego napoju z Browarów Lubelskich.
Zobacz wideo Wakacje 2020. Gdzie będziemy mogli wyjechać?

Ciekawe miejsca pod Lublinem, których nie możesz pominąć!

Interesują Cię ciekawe miejsca pod Lublinem?

 • Zalew Zemborzycki - ten akwen znajduje się w południowych granicach miasta. Jeśli jesteś amatorem dzikiej przyrody wybierz się nad wschodnią część zalewu, ponieważ okalają ją tereny lesiste, pełne ukrytych i romantycznych zatoczek. Z kolei zachodnia strona jest odsłonięta, a jej nabrzeżne części są idealne do kąpieli. Zalew Zemborzycki jest oddalony jedynie 20 minut jazdy z centrum Lublina a oferuje masę atrakcji: narty wodne, rowery wodne, baseny, kajaki, park linowy i małe pole golfowe.
 • Wycieczka do Kozłówki i Nałęczowa - tym razem będziesz już potrzebować samochodu. W Kozłówce znajduje się przepiękny barokowo-klasycystyczny pałac, a w jego wnętrzu znajdziecie jedno z najwspanialszych w Polsce muzeów. Budynek otacza piękny ogród, który latem wygląda najbardziej efektownie. Możesz także zwiedzić wnętrze kaplicy pałacowej, interesującą Galerię Socrealizmu i powozownię. Nałęczowa Zdroju chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, w końcu to jedno z najsłynniejszych uzdrowisk w naszym kraju. Nałęczów słynie z leczenia chorób serca i układu krążenia. Przespaceruj się po Parku Zdrojowym, odwiedź Pałac Małachowskich i skosztuj leczniczych napojów w pijalni wód mineralnych.
 • Zamość - to miasto nie bez powodu jest nazywane ''Perłą Renesansu''. Zacznij zwiedzanie od Starego Miasta pełnego renesansowych zabytków, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Zajrzyj do zabytkowej Katedry i zwróć uwagę na fortyfikacje miejskie. W Prochowni można obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą historii twierdzy i samego miasta. Jeśli masz dzieci, zabierz je do Ogrodu Zoologicznego.

Ciekawe miejsca w okolicach Lublina - pozostałe propozycje

Jakie jeszcze ciekawe miejsca w okolicy Lublina warto zobaczyć?

 • Zawieprzyce - ruiny zamku
 • Nadwieprzański Park Krajobrazowy
 • Poleski Park Narodowy
 • Jezioro Firlej
 • Chodel - miasteczko z renesansowymi zabytkami

Zobacz też: Ciekawe miejsca na Dolnym Śląsku - góry, trasy rowerowe i atrakcje regionu

Więcej o: