Odpoczynek nad jeziorem. Jakie atrakcje wybrać? Ruciane-Nidę, czyli oazę spokoju czy aktywny wypoczynek w Giżycku?

Odpoczynek nad jeziorem to sposób na spędzenie wakacji preferowany przez tysiące osób w naszym kraju. Trudno się jednak dziwić skoro mamy takie piękne krajobrazy na naszych Mazurach, a atrakcji tam też nie brakuje. Jako iż sezon urlopowy trwa w najlepsze, warto zastanowić się nad wycieczką, dzięki której odpoczniemy od codziennych obowiązków. Jeżeli szukasz więc odpoczynku nad jeziorem, oto wszystko, co musisz wiedzieć.
Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Wypoczynek nad wodą. Atrakcje nad jeziorem

Mazury to takie miejsce, gdzie każdy typ turysty znajdzie coś dla siebie. Dla osób wybierających wypoczynek nad wodą i oczekujących od urlopu, wylegiwania się na plaży, pięknych widoków i od czasu do czasu zanurzenia się w wodzie prawie każde mazurskie jezioro ma przygotowany kawałek piaszczystej plaży i strzeżone kąpielisko. Jeżeli chodzi o widoki, to w tym rejonie Polski znajduje się wiele parków krajobrazowych, które powinny zaspokoić potrzeby zobaczenia piękna natury. Dla tych, którzy preferują spędzanie wakacji w nieco aktywniejszy sposób polskie jeziora i ich okolice mają wiele do zaoferowania. Bardzo często można wypożyczyć w przystani kajak czy innego rodzaju łódź. Niektóre jeziora oferują także możliwość nurkowania. Dla lubiących zwiedzanie na Mazurach czeka wiele zabytków z czasów II wojny światowej jak i wcześniejszych okresów.

Ostrowiec Świętokrzyski, 10 września 2019. Ostrowiecki Browar Kultury Najdłuższa nazwa miasta w Polsce. Na czele miasto z województwa świętokrzyskiego

Odpoczynek nad jeziorem. Mazury i Giżycko, czyli Polska stolica żeglarstwa

Mówiąc o najlepszych miejscach do odpoczynku nad jeziorem, nie można pominąć Giżycka. Miasto to znajdujące się na szlaku wielkich jezior mazurskich, leży pomiędzy dwoma jeziorami – Kisajno i Niegocin. Giżycko zapewnia wszystkie atrakcje, jakich przeciętny turysta mógłby oczekiwać od mazurskiej miejscowości. Znajdziemy tu piękne widoki, piaszczyste plaże, tętniące życiem miasto, restauracje, hotele, bary i wiele portów, z czego najważniejszym jest Port Żeglugi Mazurskiej. Można się z niego wybrać w rejs na przykład do Mikołajek. W pobliżu miasta można odwiedzić też wiele ciekawych miejsc, jak Twierdza Boyen, Wieża Ciśnień czy most obrotowy. Warto również wspomnieć, że jezioro Niegocin jest chętnie odwiedzane przez wędkarzy, gdyż można zapolować tam na aż 16 różnych gatunków ryb.

GiżyckoGiżycko fot. Pixabay/ PublicDomainPictures

Największe aquaparki w Polsce. Suntago na czele rankingu Największe aquaparki w Polsce. Suntago na czele rankingu

Jeziora i wypoczynek. Ruciane-Nida – oaza spokoju na Mazurach

Ruciane-Nida to miejscowość położona na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jest to miejsce zaciszne, zlokalizowane w samym sercu Puszczy Piskiej. Miasto położone jest nad jeziorami Nidzkim i Guzianką Wielką. Ruciane-Nida jest przede wszystkim wybierane przez turystów pragnących powdychać świeżego powietrza i podziwiać piękno natury, z której słynie właśnie to miasto. Oprócz tych już wspomnianych atrakcji przyrodniczych, w okolicy możemy również podziwiać Rezerwat Dzikich Zwierząt czy Mazurski Park Krajobrazowy.  Fauna i flora tego miejsca na spokojnie spełnia wymagania osób, które pragną spokoju, relaksu i wyciszenia.  Dla osób spędzających wakacje aktywnie w pobliżu Rucianego znajdziemy wiele interesujących miejsc turystycznych jak na przykład Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, kompleks fortyfikacji obronnych pochodzący z XIX wieku czy Wyłuszczarnię nasion im. Zdzisława Borońskiego.

GiżyckoFot. Tomasz Waszczuk / Agencja Wyborcza.pl

Zobacz też: Najgłębsze jezioro świata - ranking. Bajkał nie ma sobie równych

Więcej o: