Ciekawe miejsca na Podlasiu - co warto zwiedzić będąc w tym regionie?

Ciekawe miejsca na Podlasiu to duża różnorodność. Szlaki Tatarskie to doskonałe trasy dla miłośników zieleni i historii, najmłodszym zaś na pewno przypadnie do gustu Park Miniatur Zabytków Podlasia. Co jeszcze warto zobaczyć w tym regionie?

Ciekawe miejsca na Podlasiu - różnorodność regionu

Podlasie - malowniczy region położony w północno-wschodniej Polsce to miejsce gdzie życie biegnie w zwolnionym tempie. Wielokulturowość, zachwycająca przyroda Parków Narodowych, czyste powietrze, liczne trasy rowerowe biegnące przez niewielkie miejscowości, w których czas jakby się zatrzymał, do tego tatarska kuchnia - to tylko niewielka część powodów, aby odwiedzić ten region. Jakie jeszcze ciekawe miejsca czekają na turystów?

Zobacz też: Ciekawe miejsca na Podkarpaciu - odkryj piękno tego regionu

Co warto zobaczyć na Podlasiu? Najciekawsze atrakcje regionu

Szukający ciekawych miejsc na Podlasiu naprawdę mają w czym wybierać. Na weekendową, lub dłuższą wyprawę w te strony warto zabrać ze sobą rower i co najważniejsze - wygodne buty, które sprawdzą się na wielu pobliskich szlakach. Co warto zobaczyć na Podlasiu?

1.  Podlaskie Szlaki Tatarskie

Historia Tatarów osiadłych w Polsce sięga XVII wieku, kiedy król Jan III Sobieski nadał im ziemie w zamian za niewypłacony po wojnie ze Szwedami żołd. To właśnie na Wschodnim Podlasiu znajduje się największe w Polsce skupisko Tatarów. Do wyboru mamy wyprawę:

  • Szlakiem Tatarskim Dużym (57 kilometrowy odcinek od Sokółki po Kruszyniany, oznakowany kolorem zielonym);
  • Szlakiem Tatrzańskim Małym (19 kilometrów od Kruszynian do Waliły Stacji, oznakowany kolorem niebieskim).

Przemierzając trasy warto zatrzymać się i zwiedzić meczety w Bohonikach czy Kruszynianach, minarety i oczywiście spróbować specjałów kuchni tatarskiej.

2. Kraina Otwartych Okiennic

Nazwa ta obejmuje trzy wsie: Socy, Puchły oraz Trześciankę, które wyróżniają się przepięknie zdobionymi drewnianymi chatami.

3. Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska jest pozostałość po prapuszczy, która powstała po ustąpieniu z tego obszaru lodowców. Żyje tu największa na świecie populacja wolnego żubra. Znajdziemy tutaj bardzo bogatą faunę i florę oraz ciekawe, różnorodne ukształtowanie terenu między innymi:

  • piaszczysto-żwirowe wzgórza
  • równiny
  • osady eoliczne

4. Pustelnia w Odrynkach

Umiejscowiona na skraju wsi Odrynki skit jest jedyną prawosławną pustelnią w Polsce. Na miejscu możemy skorzystać z usług przewodnika, który oprowadzi i opowie nam historię tego niezwykłego miejsca.

5. Muzeum Ikon w Supraślu

Położone w budynku dawnego Pałacu Archimandrytów Muzeum Ikon jest pierwszym w Polsce interaktywnym obiektem, przedstawiającym sztukę sakralną prawosławia. Znajduje się w nim 9 sal, zaś wnętrze każdej z nich jest urządzone w odmiennych stylach. Możemy zobaczyć między innymi jak wyglądała pustelnicza pieczara lub chata z domowym ołtarzykiem. W zbiorach muzeum znajduje się około 1200, pochodzących z XVIII i XIX wieku - ikon, przedmiotów sakralnych i fresków.

6. Puszcza Knyszyńska

Drugi, co do wielkości, po Puszczy Białowieskiej, obszar zielony w tym regionie, w którym od 1974 roku znajduje się ostoja żubra (istnieje duża szansa na spotkanie tu tego zwierza). Cisza, wielkie połacie lasów, śpiew ptaków - Puszcza Knyszyńska to doskonałe miejsce do pieszych wędrówek i aktywnego wypoczynku.

7. Silvarium - park leśny w Poczopku

Miejsce, do którego warto udać się z dziećmi. Na jego terenie znajdują się między innymi:

  • zegary słoneczne,
  • ptasia chata,
  • liczne drewniane i kamienne rzeźby,
  • alejka drzew,
  • urokliwe mostki.

Zobaczymy tu również Park Megalitów, czyli wielkich głazów narzutowych ułożonych na wzór celtyckiego kręgu. Z wielu tabliczek informacyjnych dowiemy się więcej o życiu tutejszych zwierząt i poznamy nazwy roślin charakterystycznych dla tego regionu. Natomiast w Galerii na Skraju Puszczy zobaczymy wybrane zwierzęta, owady czy rośliny.

8. Kanał Augustowski

Uznany za pomnik historii Kanał Augustowski, łączy dopływ Wisły z Bałtykiem. Chętni mogą wyczarterować barkę wyposażoną w salon, koje, kabiny prysznicowe i odbyć rejs po tym niezwykłym kanale.

9. Rezerwat Przyrody Głazowisko Bachanowo nad Czarną Hańczą

Znajdziemy tu niemal 10 000 głazów narzutowych prezentujących naturalny krajobraz polodowcowy. Obwód niektórych głazów dochodzi nawet do 8 metrów!

10. Góra Grabarka

Miejsce pielgrzymki wiernych prawosławnych, którzy przybywają tu, aby zostawić przyniesione ze sobą krzyże. W pobliżu ulokowany jest prawosławny żeński klasztor św. Marty i Marii. Natomiast u podnóża góry bije źródełko, które według legendy uzdrawia.

11. Park Miniatur Zabytków Podlasia w Hajnówce

Kto chce zobaczyć wszystkie zachowane do czasów dzisiejszych, jak również nieistniejące już zabytki i budowle związane z Podlasiem powinien koniecznie odwiedzić to miejsce. Wszystkie znajdujące się tu makiety budynków wykonano w skali 1:25. Są to między innymi:

  • miniatura meczetu w Kruszynianach,
  • miniatura drewnianego domu z bogatą ornamentyką (Krainie Otwartych Okiennic),
  • miniatura Białowieży Towarowej (dworzec kolejowy),
  • miniatura Letniej Rezydencji Jana Klemensa Branickiego w Choroszczy.

Zobacz też: Ciekawe miejsca nad morzem. Co warto zobaczyć nad Bałtykiem?

Atrakcje na Podlasiu - gdzie jeszcze warto wybrać się z dziećmi?

Atrakcje na Podlasiu to w dużej mierze miejsca przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Oto kilka z nich:

  • Jumper Park - Białystok: park trampolin 
  • Park wodny w Hajnówce
  • Azymut Podlasie-Hajnówka: paintball, jazda na quadach 
  • Bubble Soccer - Białystok
  • Park Linowy Lemur Park - Augustów
  • Jurajski Park Dinozaurów ''Muzeum Dziejów Ziemi'' - Wasilków
Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie
Więcej o: