Hidżab: ozdoba czy styl życia? Sprawdź, czym różni się hidżab od burki

Hidżab to jeden z elementów ubioru muzułmanów. Sprawdzamy, dlaczego jest popularny wśród wyznawców islamu i jak odróżnić go od innych tradycyjnych strojów muzułmańskich, takich jak choćby burka.

Hidżab: co to takiego?

Jednym z nakryć głowy noszonych przez niektóre kobiety jest hidżab. Co to takiego? Jest to rodzaj kwadratowej chusty, zakrywającej włosy, uszy i szyję. Hidżab nie zasłania twarzy, odsłonięte pozostają także ramiona. W języku arabskim hidżab oznacza tyle, co zasłona i ochrona. Hidżab jest nakryciem głowy noszonym przez część muzułmanek, czyli kobiet wyznających islam. Kobiety te noszą go z reguły w obecności dorosłych mężczyzn niebędących ich najbliższymi krewnymi. Noszenie hidżabu traktowane jest jako wyraz skromności i prywatności, a więc cnót nauczanych i praktykowanych w islamie. W tych kręgach dużą wagę przywiązuje się do zasłaniania intymności, przy czym kobiece włosy w kulturze muzułmańskiej uważane są również za sferę intymną. Kobieta zakładająca hidżab na włosy wyraża tym samym swą generalną skromność w ubiorze. Ma chować przed cudzym wzrokiem to, co ją zdobi, a w świecie arabskim włosy traktowane są także jako ozdoba. Okrycie włosów ma więc kobietę również strzec przed pożądliwymi spojrzeniami obcych mężczyzn, plotkami, wulgarnymi komentarzami czy ocenianiem kobiety przez pryzmat wyglądu, a nie ze względu na jej wewnętrzne przymioty.

Hidżab: historia

Skąd wziął się hidżab? Historia zasłaniania ciała i włosów, a nawet twarzy, przez kobiety na Bliskim Wschodzie sięga czasów na wiele setek lat przed powstaniem islamu. Zwyczaj taki praktykowano np. w starożytnym Izraelu, gdzie dorastające dziewczęta i dorosłe kobiety wychodząc z domu zakładały tunikę z długimi rękawami sięgającą do kostek oraz nakrycie głowy z gęstą woalką. Zakrywanie twarzy przez kobiety w Izraelu wynikało z przesłanek teologicznych: w hebrajskiej Biblii znalazło się wiele zapisów nakazujących okrywanie ciała w celu ochrony jego prywatności. Osłona taka miała w szczególności strzec przed uprzedmiotowieniem człowieka przez pożądliwe spojrzenie drugiej osoby. Również w Koranie pojawiły się nakazy szczelnego zasłaniania ciała okryciem, podkreślające cnotę skromności. Zapisy w Hadisach precyzują, że kobieta powinna zakrywać całe swoje ciało oprócz twarzy i dłoni.

Zobacz wideo Warto wiedzieć

Hidżab: jak wiązać?

Czy łatwo jest założyć hidżab? Jak wiązać chustę, by dobrze leżała i się nie zsuwała? Metody wiązania hidżabu są dość ściśle regulowane przez Koran: chusta musi dokładnie zakrywać włosy i szyję oraz opadać na klatkę piersiową. Pod chustę dobrze jest założyć specjalny czepek, który całkowicie zakryje włosy z przodu i pomoże zapobiec zsuwaniu się hidżabu. Następnie hidżabem zakrywa się głowę na jej czubku, w jednej trzeciej jego długości. Chustę spina się pod brodą szpilką w taki sposób, by krótsza część znalazła się pod dłuższą, ściśle przylegając do podbródka. Dłuższą częścią hidżabu owija się głowę i zakrywa szyję. Całość upina się szpilkami, by hidżab nie zsuwał się.

Hidżab. Zdjęcie ilustracyjneHidżab. Zdjęcie ilustracyjne istock / SouthWorks

Hidżab a burka - czym się różnią?

Czym się różni hidżab od burki? Hidżab, jeden z najpopularniejszych elementów stroju muzułmanek pozostawia odkrytą twarz i ramiona, zakrywając jednocześnie włosy, uszy i szyję. Choć wiele chust ma czarną barwę, to można spotkać też niezwykle kolorowe hidżaby. Porównując z nimi burkę można rzec, że jest ona najbardziej restrykcyjnym rodzajem ubioru. Burka bowiem zakrywa całe ciało, włączając w to twarz i oczy. Przesłona na oczy wykonana jest ze specjalnej siatki, która daje kobiecie możliwość patrzenia na otoczenie. Burka zakładana jest przez kobiety w najbardziej ortodoksyjnych krajach islamskich i zazwyczaj jest utrzymana w czarnym kolorze.

Kobiety w burkach (zdjęcie ilustracyjne)Kobiety w burkach (zdjęcie ilustracyjne) fot. unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne

Hidżab: w jakich krajach jest noszony?

Gdzie popularny jest hidżab, w jakich krajach się go nosi? Najogólniej rzecz ujmując: wszędzie tam, gdzie mieszkają muzułmanki. Hidżab noszony jest więc nie tylko w krajach arabskich, ale również w państwach europejskich, choć tu oczywiście spotykany jest znacznie rzadziej. W niektórych krajach islamskich, takich jak choćby Arabia Saudyjska, prawo nakazuje kobietom zasłanianie twarzy, więc w takich wypadkach hidżab nie wystarczy. Zasłanianie twarzy przez muzułmanki w państwach europejskich wzbudza kontrowersje i wywołuje dyskusje nad zakazem tej praktyki.

Zobacz też: Katar: stolica, położenie i gospodarka. Poznaj bliżej organizatora mundialu 2022

Więcej o: