Szyici i sunnici. Jakie są różnice między dwoma największymi odłamami islamu?

Szyici i sunnici to dwa odłamy islamu, które od wieków rywalizują ze sobą. Obecnie ta rywalizacja przekłada się na politykę - zwłaszcza niechęć Iranu do Arabii Saudyjskiej. Czym różnią się te wyznania?

Szyici i sunnici - różnice historyczne

Islam zdecydowanie nie jest monolitem, choć wiele osób bardzo chce tak go traktować. Szyici i sunnici to dwie najważniejsze grupy w łonie tej wielkiej religii. Należy dodać, że w ich przypadku często ''współpracę ponad podziałami'' zastępuje rywalizacja, a nawet wojna - areną tej ostatniej jest od kilku lat krwawy konflikt w Jemenie.

Skąd wzięli się szyici i sunnici i jakie różnice występują między nimi? Jedni i drudzy wierzą w Allaha, uznają Mahometa za proroka, czytają Koran i cenią sobie pięć filarów islamu. Przyczyną podziału stała się niedługo po śmierci Mahometa kwestia sukcesji po nim. Zdaniem szyitów władzę nad kalifatem powinni dziedziczyć wyłącznie krewni proroka - w szczególności potomkowie jego córki Fatimy i Alego. Zwie się ich imamami. Dla odróżnienia wśród sunnitów tym samym mianem nazywa się duchownych przewodzących modlitwom. Według nich Mahomet nie wyznaczył przed śmiercią konkretnego następcy. 

Sunnici. Kto to? Czym się odznaczają?

Kim są sunnici? Kto to jest sunnita? Przede wszystkim trzeba stwierdzić, że obecnie stanowią oni od 80 do nawet 90 proc. wszystkich muzułmanów. Wczesny podział w łonie islamu sprawił, że odłam ten rozwijał się potem nieco inaczej od islamu szyickiego. Poza wspomnianymi już kwestiami następstwa po Mahomecie i tego, że imam jest przede wszystkim przewodniczącym w modlitwie, sunnici bardzo dużą wagę przykładają do modlitwy. Starają się przez modlitwę dotrzeć do Boga, wiedzę o islamie czerpią z sunny - nie różnicują przy tym jej na bardziej lub mniej wiarygodną względem tego, przez kogo została spisana. Jednocześnie nierzadko dość nieufnie patrzą na szyitów, którzy np. czczą miejsca związane z imamami i świętymi mędrcami. Podejrzewają ich o to, że ulegają politeizmowi. 

Zobacz wideo Warto wiedzieć

Sunnici na świecie

Gdzie przede wszystkim mieszkają sunnici na świecie? Jak już zostało wspomniane - stanowią dominującą grupę w ramach islamu. Do państw, w których mieszkają duże skupiska sunnitów, należą przede wszystkim Arabia Saudyjska, Egipt, Turcja, Indonezja, Algieria, Pakistan, Afganistan i wiele mniejszych lub mniej ludnych krajów. Warto przy tym dodać, że sam islam sunnicki dzieli się na kilka szkół, co jeszcze bardziej uwydatnia różnice.

Szyici. Kto to? Co ich wyróżnia?

Czym wyróżniają się szyici? Kto to jest szyita i czym się odznacza? Po części cechy tego odłamu zostały już scharakteryzowane. Ważne jest to, że większą wagę przywiązuje on do prawa, niż do nawiązywania osobistej więzi z Bogiem. Większe znaczenie ma dla szyitów sunna napisana przez osoby bliskie prorokowi. Ogromne znaczenie mają szyiccy uczeni, czyli ajatollahowie. Posiadają władzę świecką i duchowną. 

Szyici na świecie. Ilu ich jest?

Szyici na świecie przeważają w zaledwie kilku państwach. Będą to Irak, Iran, Bahrajn i Azerbejdżan. Szacuje się, że na całym świecie żyje ich ok. 200 milionów. Duże reprezentacje tego odłamu zamieszkują również Jemen, Liban, Kuwejt i Turcję

Szyici a sunnici - ważna kwestia w światowej polityce

Różnice na linii szyici a sunnici są bardzo istotne także z powodów globalnej polityki. Chodzi przede wszystkim o wspomnianą już rywalizację dwóch regionalnych mocarstw, czyli Iranu i Arabii Saudyjskiej. Jej efektem stała się krwawa i okrutna wojna w Jemenie. W pewnej mierze ma to także znaczenie w Syrii, gdzie ścierają się wpływy szyickiego Iranu i sunnickiej Turcji.  

Zobacz też: Zanzibar: biały piasek, turkusowa woda i słońce, czyli wszystko to, co kojarzy się z wakacjami

Więcej o: