Wybierając za cel podróży Egipt, co warto zobaczyć? Z całą pewnością na uwagę zasługuje Luksor. Miasto w południowym Egipcie, położone na prawym brzegu Nilu, powstałe na terenie starożytnych Teb, nazywane jest obecnie największym na świecie starożytnym muzeum na wolnym powietrzu. Luksor przez wiele stuleci był ośrodkiem życia religijnego w Egipcie, zdaniem historyków dwukrotnie w swoich dziejach był największym miastem świata, zaś ze względu na swą wartość historyczną wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na pewno warto zobaczyć położoną w samym centrum miasta, nad brzegiem Nilu, Świątynię Luksorską, zwaną również Świątynią Narodzin Amona. Powstała w czasach faraonów budowla ma 260 metrów długości, zaś wejście do niej prowadzi pomiędzy dwiema potężnymi bramami. Najbardziej monumentalnym zabytkiem jest jednak zespół świątyń w Karnaku, poświęconych bogom tebańskim, wśród nich otwarta dla turystów Świątynia Amona, połączona ze Świątynią Narodzin w Luksorze aleją sfinksów. Będąc w Luksorze warto też zobaczyć Dolinę Królów (miejsce pochówku faraonów egipskich), Dolinę Królowych (gdzie chowano małżonki faraonów), Kolosy Memnona (dwa blisko 16-metrowe posągi), ruiny Ramesseum (kompleksu świątyń zbudowanych przez Ramzesa II) czy Świątynię Hatszepsut (wzniesioną jako świątynia grobowa królowej Hatszepsut u stóp ściany skalnej w Deir el-Bahari).
Świątynia w Luksorze Shutterstock
Za najbardziej reprezentatywne zabytki Egiptu uchodzą piramidy w Gizie. Zespół historycznych budowli obejmuje dwie największe zbudowane w starożytnym Egipcie piramidy: Cheopsa (uznaną za jeden z siedmiu cudów świata) i Chefrena oraz zdecydowanie mniejszą od nich piramidę Mykerinosa, wraz z towarzyszącymi im obiektami. Każda z piramid ma kształt ostrosłupa o kwadratowej podstawie, wokół nich zaś znajduje się szereg mniejszych grobowców królowych i dostojników państwowych. Obok piramidy Chefrena wznosi się monumentalny posąg Sfinksa, wyrzeźbiony w olbrzymim bloku skalnym. Cały kompleks budowli wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na listę tę wpisano także Klasztor Świętej Katarzyny, wzniesiony na półwyspie Synaj, u stóp Góry Świętej Katarzyny i góry Synaj. Jest to jeden z najstarszych działających klasztorów chrześcijańskich, najstarszy klasztor chrześcijański w Egipcie. Wśród egipskich zabytków na uwagę zasługują też piramidy w Sakkarze, a zwłaszcza Piramida Schodkowa Dżosera, zbudowana około 2650 r. p.n.e.
Egipt Alex Anton / shutterstock
Wybierający na miejsce swojego urlopu Egipt, atrakcje turystyczne widzą często nie tyle w zwiedzaniu, co w nurkowaniu. Nic w tym dziwnego, gdyż ciepła, błękitna woda Morza Czerwonego nadaje się do tego wyśmienicie. Miłośnicy nurkowania czy snorkelingu szczególnie chętnie wybierają Sharm el Sheikh, kurort położony na południowym krańcu półwyspu Synaj. Konkurencyjnym pod tym względem kurortem jest Hurghada, również usytuowana nad Morzem Czerwonym. Stwarza nie tylko doskonałe warunki do nurkowania, ale także uprawiania sportów wodnych. Popularnością cieszą się również wycieczki łodzią ze szklanym dnem. Amatorzy sportów wodnych chętnie udają się też do Dahab, kurortu słynącego z przepięknych raf koralowych oraz miejsc do uprawiania windsurfingu. Wielbiciele snorkelingu czy nurkowania natomiast mają tu możliwość zobaczyć Blue Hole - ogromną jaskinię morską w Morzu Czerwonym.
Turyści w egipskim kurorcie, Hurghada. Fot. Shutterstock
Ciekawe miejsca w Egipcie to nie tylko kurorty nad Morzem Czerwonym, choć trudno przejść obojętnie obok znanego z rozległych plaż oraz licznych raf koralowych Marsa Alam. Tym bardziej, że na południe od miasta znajduje się Park Narodowy Wadi el-Gemal, który uważany jest za jedno z najciekawszych miejsc w Egipcie, z uwagi na zróżnicowany ekosystem i liczne stanowiska archeologiczne. Obejmuje rafy koralowe z setkami gatunków koralowców i ryb, lęgowiska ptaków, zróżnicowaną roślinność i obszar zamieszkania wielu gatunków zwierząt. Równie interesujący jest Rezerwat biosfery Wadi al-Allaki, rozciągający się od Riwiery Morza Czerwonego aż po Dolinę Nilu. Wart obejrzenia jest także najbardziej spektakularny fragment Sahary - Biała Pustynia, pokryta formacjami wapiennymi o białej i kremowej barwie oraz niezwykłych formach. Znajduje się na północ od miasta i oazy Al-Farafira.
Polacy spędzali wakacje w Marsa Alam Juraj Vitko / shutterstock
A co kryje w sobie stolica Egiptu, Kair? Zabytki architektury muzułmańskiej i kultura kształtowana od 5 tysięcy lat, przeplatają się tu ze współczesnością. Koniecznie odwiedzić należy Muzeum Egipskie, mieszczące się w neoklasycystycznym budynku z początku XX wieku, usytuowane nieopodal głównego placu miasta - placu Tahrir. Na zachód od tego placu znajduje się wyspa Gezira, gdzie odwiedzić można Muzeum Nowoczesnej Sztuki Egipskiej oraz podziwiać Wieżę Kairską. Warta obejrzenia jest również Cytadela Kairska. Jednym z ciekawszych zabytków jest koptyjski kościół Najświętszej Marii Panny, znany jako Kościół Zawieszony. Po sąsiedzku można również wstąpić do Muzeum Koptyjskiego. Kair to również miasto, w którym znajdują się liczne meczety oraz medresy.
Egipt: Kair. Kair to nie tylko piramidy w Gizie, to także miasto minaretów i tętniących życiem arabskich suków, od lat czerpiące również z wzorców europejskich. Turystów przyciąga także górujący nad miastem kompleks Cytadeli Kairskiej, obejmujący średniowieczne fortyfikacje arabskie, założenia pałacowe wraz z ogrodami oraz świątynie islamskie z ogromnym meczetem Muhammada Alego na czele. Niemniej atrakcyjnie prezentują się również zabytki usytuowane w obrębie dawnych murów obronnych stolicy Fatymidów, gdzie pośród wąskiej plątaniny starych uliczek tętnią życiem arabskie bazary i nie trudno usłyszeć głos muezina nawołujący do modlitwy. Shutterstock
Tak nowoczesne miasto jak Aleksandria oferuje turystom również zabytki w dużych ilościach. W starożytności jej najwyższym budynkiem była Latarnia Morska. Na jej fundamentach w XV wieku wzniesiono Fort Kaitbeja, na którego terenie znajduje się najstarszy w Aleksandrii meczet oraz Muzeum Morskie. Jeśli chodzi o muzea, to warto odwiedzić również działające od 1892 r. Muzeum Grecko-Rzymskie, Królewskie Muzeum Złotnictwa oraz założone w 295 r. p.n.e. Muzeum Narodowe Aleksandrii. W Aleksandrii trafimy też do najstarszej biblioteki świata starożytnego. Biblioteka Aleksandryjska założona została w III w. p.n.e. Nieco młodsze są Katakumby Kaum asz-Szukafa, gdzie zachował się trzypoziomowy grób rodzinny z II lub III wieku. Około III wieku zbudowana została także Nekropolia Mustafa Kamil, zaś w II wieku rzymski amfiteatr. Z młodszych zabytków na uwagę zasługują: meczet Abu al-Abbasa al-Mursiego oraz kompleks pałacowy Montazah.
Aleksandria, Egipt / fot. Shutterstock Aleksandria, Egipt / fot. Shutterstock
Zobacz też: Najlepsze atrakcje Marmaris: czy turyści skazani są wyłącznie na wypoczynek na plaży? Sprawdzamy!