Katar: stolica, położenie i gospodarka. Poznaj bliżej organizatora mundialu 2022

Katar znalazł się w wielu doniesieniach prasowych i codziennych dyskusjach głównie z uwagi na zbliżający się mundial. Sprawdzamy, co warto wiedzieć o najbogatszym kraju świata.

Katar - państwo, o którym się mówi

Katar to państwo na Bliskim Wschodzie, o którym jest ostatnio głośno. Wszystko to za sprawą zbliżających się mistrzostw świata w piłce nożnej mężczyzn. Już wkrótce 32 drużyny rozpoczną rywalizację o tytuł mistrza świata, a my już dziś sprawdzamy, co warto wiedzieć o najbogatszym kraju na świecie. 

Gdzie leży Katar? Co warto o nim wiedzieć? 

Co warto wiedzieć o samym państwie? Gdzie leży Katar? Kraj ten położony jest w południowej części Półwyspu Arabskiego. Umiejscowiony jest nad Zatoką Perską, graniczy zaś tylko z Arabią Saudyjską. Cały obszar to 11 586 km². Jest zamieszkiwany przez 2,8 miliona osób. Katar nie posiada wód śródlądowych, jest nizinny i znajduje się w strefie klimatu zwrotnikowego wybitnie suchego. Temperatury w najgorętszym miesiącu, którym jest sierpień, sięgają 44 stopni C. Występuje tu roślinność pustynna, większość miast umiejscowiona jest w niewielkiej odległości od wybrzeża.  

Katar. Zdjęcie ilustracyjneKatar. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Katar jest emiratem, czyli rodzajem islamskiego księstwa. Stanowi monarchię absolutną, nie ma tu parlamentu czy partii politycznych. W kraju dominuje islam (67,7 proc.), ale duży udział mają też populacje chrześcijan i wyznawców hinduizmu.  

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Stolica Kataru - poznaj nowoczesne miasto

Stolicą Kataru jest Doha zamieszkała przez 2,38 miliona osób. Jest to zdecydowanie największe miasto Kataru, które skupia większość populacji tego kraju. Jest to ogromny ośrodek finansowy, handlowy i duży port w jednym. 

Katar: kraj i jego gospodarka

Z czego słynie Katar? Kraj uosabia wręcz bogactwo płynące ze specyficznie ukształtowanej gospodarki. Uznaje się, że tutejsze społeczeństwo jest najbogatsze, zwłaszcza uwzględniając PKB na osobę pod względem parytetu siły nabywczej. Jest to możliwe przede wszystkim w związku z wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego, które finansują rozwój kraju, organizację wielkich imprez sportowych czy nienaturalnie duże wydatki na armię (zwłaszcza lotnictwo wojskowe). Jednocześnie siłą tutejszej gospodarki jest nie tylko wydobycie surowców, ale i rozwijanie zdolności do ich przetwarzania. Niezwykle słabo rozwinięte jest za to rolnictwo.

Katar. Zdjęcie ilustracyjneKatar. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Katar: mapa państwa i jego główne miasta

Jak prezentuje się mapa Kataru? Największe miasta umiejscowione są w stosunkowo niewielkiej odległości od morskiego brzegu. Życie tu jest łatwiejsze włącznie z dostępnością odsalanej wody morskiej. Poza Dohą do największych miast należą:

  • Ar-Rajjan (430 tys. osób);
  • Musajid;
  • Al-Wakra;
  • Al-Chaur;
  • Duchan.

Katar - mapaKatar - mapa Autorstwa Central Intelligence Agency - CIA World Factbook - after modifications transferred from Polish Wikipedia., Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8805666

Mistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyzn w Katarze

Wspomniane mistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyzn w Katarze w 2022 roku będą pierwszym tego typu turniejem, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie. Jak wypadnie ta impreza? Dowiemy się już niedługo. Będzie ona trwała pomiędzy 20 listopada a 18 grudnia 2022 r. 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze?

  • Otwarcie mistrzostw świata odbędzie się 20 listopada 2022 w Al-Chaur.
  • Finał turnieju odbędzie się 18 grudnia 2022 w Lusajl.
  • Będą to pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej, które ze względu na panującą wysoką temperaturę zostaną rozegrane w okresie jesienno-zimowym.
  • Mistrzostwa świata w piłce nożnej mężczyzn w Katarze to ostatni mundial, w którym wezmą udział 32 drużyny.
  • Będzie to pierwszy tego typu turniej, który odbędzie się w kraju islamskim. 

Zobacz też: Najlepsze Wyspy Kanaryjskie: które z wysp cieszą się największą popularnością i jakie oferują atrakcje? Sprawdzamy!

Więcej o: