Islam i jego charakterystyka. Na czym polegają zasady islamu?

Islam to druga pod względem liczby wyznawców religia na świecie. Co warto o niej wiedzieć?

Islam - religia 1,6 miliarda ludzi na całym świecie

Islam jest drugą co do wielkości religią monoteistyczną na świecie. Jest też przy tym tzw. ''religią księgi'', posiadającą pewne cechy wspólne z judaizmem i chrześcijaństwem. Muzułmanie szczególną czcią otaczają Koran. Założycielem islamu był żyjący w latach 570 - 632 Mahomet, który zjednoczył plemiona Arabów wyznające wcześniej politeizm. Od jego czasów przeszły one na wiarę w Allaha, w krwawy sposób podporządkowując sobie kolejne ziemie. Charakterystyczny już w tamtych czasach był dla muzułmanów podział na ''ludy księgi'', czyli w praktyce chrześcijan i Żydów, oraz pogan. Ci pierwsi byli traktowani w krajach opanowanych przez islam jako ludzie drugiej kategorii, ale pozwalano im pozostać. Los politeistów bywał często o wiele gorszy.  

Islam często dominuje w krajach o wysokiej dzietności, co wróży mu dalszą ekspansję. Jednocześnie jest jednak dość mocno podzielony. Wyróżnia się przede wszystkim podział na:

  • szyitów - wyodrębnili się w trakcie konfliktu o władzę nad kalifatem, uznając za prawowiernych następców Mahometa jedynie członków jego rodziny (potomków Alego i Fatimy, córki proroka Mahometa)
  • sunnitów - uznają Koran i ortodoksyjną interpretację Sunny, czyli opowieści o życiu proroka Mahometa i wyrażanych przez niego opiniach; stanowią nawet ponad 80 proc. wszystkich muzułmanów 

Turcja: Selimiye. Selimiye to meczet, leży w mieście Edirne w europejskiej części Turcji. Zaprojektował go najsłynniejszy architekt Imperium Osmańskiego, Mimar Sinan (stworzył ponad 300 budowli) - meczet uchodzi za jego najwspanialsze dzieło i szczytowe osiągnięcie architektury islamskiej. Meczet stanowi część kompleksu, który tworzy jeszcze kryty bazar (jest tu jedno z wejść do meczetu), medresa, biblioteka, wieża zegarowa i dziedziniec. Wnętrze meczetu jest bardzo przestronne, z każdego jego miejsca widać mihrab (czyli niszę wyznaczającą kierunek Mekki), a wnętrze jest przepięknie zdobione kafelkami z Izniku. Zwiedzanie próbują utrudniać sprzedawcy torebek na buty, ale to tylko trik - buty można zostawić w przeznaczonym dla tego miejscu. Co to jest ramadan? Kiedy się zaczyna i na czym polega?

Zasady islamu. Najważniejsze założenia

Jakie są najważniejsze zasady islamu? Przede wszystkim na życie wspólnoty wpływ mają zapisy Koranu, Sunny i ich interpretacje dokonywane przez muzułmańskich prawników. Charakterystycznymi cechami są m.in. brak rozdziału pomiędzy prawem świeckim i religijnym, patriarchalizm z marginalizacją roli kobiety i restrykcyjne zasady jeśli chodzi o obyczajowość i styl życia. Sam islam jest wiarą w jednego Boga, jego anioły, księgę i proroków. Co ciekawe  - muzułmanie uznają za proroków także postaci ze Starego Testamentu i Jezusa, który nie jest jednak Synem Bożym, ale kimś w rodzaju idealnego muzułmanina. Na końcu czasów nastanie dzień sądu - nagrody dla wiernych i zatracenia dla niewiernych. Jednocześnie panuje przekonanie, że każde zło dziejące się człowiekowi staje się z boskiego dopuszczenia. 

Zobacz wideo Warto wiedzieć

5 filarów islamu. Jakie są?

5 filarów islamu to swego rodzaju obowiązki, które obowiązują każdego muzułmanina. Zaliczają się do nich:

  1. Wyznanie wiary, czyli szahada. Brzmi ono: ''Nie ma bóstwa oprócz Boga jedynego a Mahomet jest jego prorokiem''
  2. Modlitwa - pięciokrotnie w ciągu dnia z twarzą zwróconą w kierunku Mekki
  3. Jałmużna - część majątku rozdawana biednym
  4. Post - powstrzymywanie się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu słońca podczas miesiąca ramadan
  5. pielgrzymka do Mekki - każdy muzułmanin, którego na to stać, powinien ją odbyć chociaż raz w swoim życiu

Symbole islamu: jakie są?

Za symbole islamu uważa się przede wszystkim półksiężyc, ale także szahadę zapisywaną białymi literami na czarnym tle lub czarnymi na białym. Spotkamy ją na niektórych flagach państw muzułmańskich.   

Islam - jakie kraje są zdominowane przez wyznawców tej religii?

Gdzie panuje islam? Jakie kraje na świecie są zdominowane przez jego wyznawców? Chodzić może przede wszystkim o teren:

malediwy Malediwy - rajskie wakacje na każdą kieszeń [WAŻNE INFORMACJE, CENY, ATRAKCJE]

Islam - obyczaje. Na czym polega ich specyfika?

Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o islam? Obyczaje w licznych szyickich i sunnickich państwach islamskich regulowane są przez prawo szariatu. Nie uznaje ono autonomii prawa religijnego od świeckiego. Stąd też obyczajowość w tych krajach podlega często niebywale surowym regułom. Odstępstwo od nich jest brutalnie karane. Przed wyjazdem do kraju islamskiego warto zapoznać się z zasadami i obyczajami tam obowiązującymi. 

Zobacz też: Bliski Wschód coraz bliższy. Jordania, Katar, Oman, ZEA - czym przyciągają turystę?

Więcej o: