Islam jest drugą co do wielkości religią monoteistyczną na świecie. Jest też przy tym tzw. ''religią księgi'', posiadającą pewne cechy wspólne z judaizmem i chrześcijaństwem. Muzułmanie szczególną czcią otaczają Koran. Założycielem islamu był żyjący w latach 570 - 632 Mahomet, który zjednoczył plemiona Arabów wyznające wcześniej politeizm. Od jego czasów przeszły one na wiarę w Allaha, w krwawy sposób podporządkowując sobie kolejne ziemie. Charakterystyczny już w tamtych czasach był dla muzułmanów podział na ''ludy księgi'', czyli w praktyce chrześcijan i Żydów, oraz pogan. Ci pierwsi byli traktowani w krajach opanowanych przez islam jako ludzie drugiej kategorii, ale pozwalano im pozostać. Los politeistów bywał często o wiele gorszy.
Islam często dominuje w krajach o wysokiej dzietności, co wróży mu dalszą ekspansję. Jednocześnie jest jednak dość mocno podzielony. Wyróżnia się przede wszystkim podział na:
Jakie są najważniejsze zasady islamu? Przede wszystkim na życie wspólnoty wpływ mają zapisy Koranu, Sunny i ich interpretacje dokonywane przez muzułmańskich prawników. Charakterystycznymi cechami są m.in. brak rozdziału pomiędzy prawem świeckim i religijnym, patriarchalizm z marginalizacją roli kobiety i restrykcyjne zasady jeśli chodzi o obyczajowość i styl życia. Sam islam jest wiarą w jednego Boga, jego anioły, księgę i proroków. Co ciekawe - muzułmanie uznają za proroków także postaci ze Starego Testamentu i Jezusa, który nie jest jednak Synem Bożym, ale kimś w rodzaju idealnego muzułmanina. Na końcu czasów nastanie dzień sądu - nagrody dla wiernych i zatracenia dla niewiernych. Jednocześnie panuje przekonanie, że każde zło dziejące się człowiekowi staje się z boskiego dopuszczenia.
5 filarów islamu to swego rodzaju obowiązki, które obowiązują każdego muzułmanina. Zaliczają się do nich:
Za symbole islamu uważa się przede wszystkim półksiężyc, ale także szahadę zapisywaną białymi literami na czarnym tle lub czarnymi na białym. Spotkamy ją na niektórych flagach państw muzułmańskich.
Gdzie panuje islam? Jakie kraje na świecie są zdominowane przez jego wyznawców? Chodzić może przede wszystkim o teren:
Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chodzi o islam? Obyczaje w licznych szyickich i sunnickich państwach islamskich regulowane są przez prawo szariatu. Nie uznaje ono autonomii prawa religijnego od świeckiego. Stąd też obyczajowość w tych krajach podlega często niebywale surowym regułom. Odstępstwo od nich jest brutalnie karane. Przed wyjazdem do kraju islamskiego warto zapoznać się z zasadami i obyczajami tam obowiązującymi.
Zobacz też: Bliski Wschód coraz bliższy. Jordania, Katar, Oman, ZEA - czym przyciągają turystę?