Co to jest ramadan? Kiedy się zaczyna i na czym polega?

Ramadan to święty miesiąc islamu. Jego wyznawcy wierzą, że to właśnie podczas jego trwania rozpoczęło się objawianie Koranu. Na czym polega jego obchodzenie? Kiedy przypada ramadan?

Ramadan. Co to jest?

Ramadan - co to znaczy dla muzułmanina? Przede wszystkim jest to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego, w którym za pośrednictwem archanioła Gabriela miało się rozpocząć objawianie Mahometowi tekstu Koranu. Ma być to czas pokuty i pobożności, który sprzyja zadumie. 

Ramadan: czego nie wolno robić podczas jego trwania?

Z jakimi ograniczeniami wiąże się ramadan? Czego nie wolno robić podczas świętego miesiąca pokuty? Przede wszystkim czas ten kojarzy się z zakazem spożywania posiłków od wschodu aż do zachodu słońca. Muzułmanie powinni jeść dwa posiłki - przed świtem i po zapadnięciu zmierzchu. Nawoływanie na poranną modlitwę jest sygnałem, że jedzenie trzeba przerwać. Nie można także pić, co w realiach np. Bliskiego Wschodu może być wyjątkowo uciążliwe. Zabronione jest również utrzymywanie stosunków płciowych przed zachodem słońca. Podobnie rzecz ma się z zakazem palenia. Z drugiej strony w tym czasie obowiązuje jednak szczególnie silne pielęgnowanie pięciu filarów islamu. Chodzi o wyznanie wiary, modlitwę, jałmużnę, pielgrzymkę do Mekki i właśnie opisywany post. Należy także starać się powstrzymywać od konfliktów i walk. 

Istnieją jednak także pewne grupy osób, których nie obowiązuje ścisły post. Należą do nich dzieci, osoby w podeszłym wieku, chore i będące w trakcie leczenia, kobiety w ciąży, podczas okresu i w połogu. Do postu nie są też zmuszeni podróżni w sytuacji, gdy sprawia im on kłopot. Ważne jednak, że muszą potem odrobić stosowną ilość dni.  

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Ramadan: ile trwa czas pokuty?

Jak długi jest ramadan? Ile trwa czas pokuty w islamie? Zawsze liczy on sobie 30 dni. Przez cały ten czas obowiązują wymienione wcześniej zakazy i zwyczaje. Warto jednak pamiętać, że w poszczególnych krajach obchody prezentują się nieco inaczej. Można tu choćby porównywać szyicki Iran z krajami sunnickimi.

Kiedy zaczyna się ramadan?

Kiedy zaczyna się ramadan w danym roku? Jest on okresem ruchomym. Wszystko dlatego, że rok muzułmański jest oparty na fazach księżyca i o 11 dni krótszy od roku w powszechnie używanym kalendarzu gregoriańskim. W 2022 roku zacznie się on w piątek 1 kwietnia, skończy zaś w sobotę 30 kwietnia. Czas ten kończy radosne święto Ramadan Bajram trwające trzy dni. Muzułmanie spędzają je często w gronie rodzinnym, odwiedzając się wzajemnie.    

Ramadan - jak się zachować będąc w kraju islamskim? 

Jak się zachować, gdy jesteśmy w kraju muzułmańskim podczas ramadanu? Z pewnością najmniej odczuwalny będzie on dla osób, które decydują się cały pobyt spędzić w nadmorskim kurorcie. Nieco trudniej będzie o zwiedzanie muzułmańskich miast. Chodzi przede wszystkim o trudności w podróżowaniu i lokalach gastronomicznych. Krócej otwarte są także urzędy. Nie będąc muzułmanami, nie mamy jednak obowiązku przestrzegać postu i z reguły nikt nie powinien nas do niego nakłaniać. Wiele zależy jednak od miejsca naszego pobytu. Widok tego, że ktoś nie przestrzega postu nikogo nie zdziwi w największych miastach Libanu, Turcji czy Tunezji. W mniejszych ośrodkach jednak możemy spotkać się z niechęcią. Nie zawsze więc warto obnosić się z naszym podejściem do miejscowych zwyczajów religijnych. 

Zobacz też: Tunezja, Egipt, Maroko. Co my wiemy o Arabach?

Więcej o: