Ramadan - co to znaczy dla muzułmanina? Przede wszystkim jest to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego, w którym za pośrednictwem archanioła Gabriela miało się rozpocząć objawianie Mahometowi tekstu Koranu. Ma być to czas pokuty i pobożności, który sprzyja zadumie.
Z jakimi ograniczeniami wiąże się ramadan? Czego nie wolno robić podczas świętego miesiąca pokuty? Przede wszystkim czas ten kojarzy się z zakazem spożywania posiłków od wschodu aż do zachodu słońca. Muzułmanie powinni jeść dwa posiłki - przed świtem i po zapadnięciu zmierzchu. Nawoływanie na poranną modlitwę jest sygnałem, że jedzenie trzeba przerwać. Nie można także pić, co w realiach np. Bliskiego Wschodu może być wyjątkowo uciążliwe. Zabronione jest również utrzymywanie stosunków płciowych przed zachodem słońca. Podobnie rzecz ma się z zakazem palenia. Z drugiej strony w tym czasie obowiązuje jednak szczególnie silne pielęgnowanie pięciu filarów islamu. Chodzi o wyznanie wiary, modlitwę, jałmużnę, pielgrzymkę do Mekki i właśnie opisywany post. Należy także starać się powstrzymywać od konfliktów i walk.
Istnieją jednak także pewne grupy osób, których nie obowiązuje ścisły post. Należą do nich dzieci, osoby w podeszłym wieku, chore i będące w trakcie leczenia, kobiety w ciąży, podczas okresu i w połogu. Do postu nie są też zmuszeni podróżni w sytuacji, gdy sprawia im on kłopot. Ważne jednak, że muszą potem odrobić stosowną ilość dni.
Jak długi jest ramadan? Ile trwa czas pokuty w islamie? Zawsze liczy on sobie 30 dni. Przez cały ten czas obowiązują wymienione wcześniej zakazy i zwyczaje. Warto jednak pamiętać, że w poszczególnych krajach obchody prezentują się nieco inaczej. Można tu choćby porównywać szyicki Iran z krajami sunnickimi.
Kiedy zaczyna się ramadan w danym roku? Jest on okresem ruchomym. Wszystko dlatego, że rok muzułmański jest oparty na fazach księżyca i o 11 dni krótszy od roku w powszechnie używanym kalendarzu gregoriańskim. W 2022 roku zacznie się on w piątek 1 kwietnia, skończy zaś w sobotę 30 kwietnia. Czas ten kończy radosne święto Ramadan Bajram trwające trzy dni. Muzułmanie spędzają je często w gronie rodzinnym, odwiedzając się wzajemnie.
Jak się zachować, gdy jesteśmy w kraju muzułmańskim podczas ramadanu? Z pewnością najmniej odczuwalny będzie on dla osób, które decydują się cały pobyt spędzić w nadmorskim kurorcie. Nieco trudniej będzie o zwiedzanie muzułmańskich miast. Chodzi przede wszystkim o trudności w podróżowaniu i lokalach gastronomicznych. Krócej otwarte są także urzędy. Nie będąc muzułmanami, nie mamy jednak obowiązku przestrzegać postu i z reguły nikt nie powinien nas do niego nakłaniać. Wiele zależy jednak od miejsca naszego pobytu. Widok tego, że ktoś nie przestrzega postu nikogo nie zdziwi w największych miastach Libanu, Turcji czy Tunezji. W mniejszych ośrodkach jednak możemy spotkać się z niechęcią. Nie zawsze więc warto obnosić się z naszym podejściem do miejscowych zwyczajów religijnych.
Zobacz też: Tunezja, Egipt, Maroko. Co my wiemy o Arabach?