Najlepsze miejsca na weekend na Słowacji. Malownicze zabytki, tatrzańskie szlaki i miniaturowa stolica

Wakacje w przygranicznych państwach to ciekawa alternatywa dla zatłoczonych kurortów i popularnych miejscowości turystycznych. Najlepsze miejsca na weekend na Słowacji, potrafią zaskoczyć. Aktywny wypoczynek umożliwią liczne tatrzańskie szlaki, z kolei fani urbanistyki i zabytków mogą zgubić się w urokliwych uliczkach Bratysławy lub Koszyc.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Słowacja to bogaty turystycznie region zarówno pod względem atrakcji jak i aktywnych form wypoczynku. Niedaleka odległość gwarantuje minimalne koszty oraz cały wachlarz ciekawych możliwości. Dobry plan i znajomość kraju z pewnością nam w tym pomogą.

Najlepsze miejsca na weekend na Słowacji

Słowacja da wielu to przede wszystkim forma aktywnego spędzania czasu. Miłośnicy Tatr i górskich szlaków chętnie organizują weekendowe wypady na Słowację, ponieważ tamtejsze odcinki są nie tylko wyjątkowo piękne i dzikie, ale i mnie oblegane przez turystów. To ciekawa alternatywa dla zatłoczonego i komercyjnego Zakopanego. Na słowackich szlakach często można kilometrami chodzić po górach i spotykać zaledwie kilku turystów. Do najbardziej popularnych atrakcji Tatr Wysokich należą: 

 • Trekking jedną z pięknych dolin: Białej Wody, Kieżmarską lub Jaworową,
 • Wypoczynek w Acquaparku w Popradzie,
 • Wjazd kolejką linową na Łomnicę,
 • Zimą zjazd na nartach w Tatrzańskiej Łomnicy, 
 • Pływanie łódkami na Jeziorze Szczyrbskim. 

Kolejnym górskim punktem są także słowackie Karpaty oraz winne szlaki, których tam nie brakuje. To właśnie tam powstaje lokalny rarytas i trunek. Na niewielkiej przestrzeni znajduje się niemal 200 winnic, wzgórza są oblepione winoroślami, a dobrych i klimatycznych restauracji nie brakuje, co sprawia, że region jest wyjątkowo atrakcyjny. Niedalekie sąsiedztwo Bratysławy daje możliwość atrakcyjnego zaplanowania wyjazdu. Największe atrakcje Karpat to: 

 • Festiwal otwartych piwnic w maju i w listopadzie,
 • Zakup wina i kontemplacja sztuki w winnicy Enesco,
 • Zwiedzanie zamku Czerwony Kamień,
 • Muzeum wina w Pezinoku,
 • Spróbowanie wspaniałej słowackiej kuchni.
Zobacz wideo Przekonaj się, jak piękny potrafi być nasz kraj. Wybraliśmy 5 tras rowerowych w Polsce

Słowacja na weekend - najciekawsze miejscowości 

Będąc w Słowacji, nie możemy pominąć Bratysławy. To jedna z tych niewielu europejskich stolic, która sprawia wrażenie małego miasteczka, a nie metropolii. Powodem są urokliwe zabudowania starówki z niskimi domkami i wąskimi uliczkami. Nie brakuje tam klimatycznych kawiarni i restauracji, pracowni artystycznych czy galerii sztuki. Wśród atrakcji można wyróżnić także:

 • Przejście przez Bramę Michalską,
 • spojrzenie na miasto z zamku królewskiego,
 • Wypicie kawy w UFO na moście położonym nad Dunajcem, 
 • Wycieczka statkiem do zamku Devin.

Koszyce to kolejna miejscowość, którą warto odwiedzić. Największą atrakcją jest zdecydowanie katedra św. Elżbiety, ale urok tworzą wszechobecne, klimatyczne i przytulne bary i restauracje. Malownicza słowacka miejscowość to idealny pomysł na szybki city break. 

W drodze powrotnej warto zahaczyć także małą, urokliwy region Spisz. W historycznym zagłębiu oddalonym zaledwie kilka kilometrów od granicy z Polską znajduje się urocza Lewocza, Spiskie Podgrodzie czy malutka Żehra i Spiska Sobota. Każda z miejscowości jest wyjątkowa i na swój sposób magiczna. Podziwiać możemy tam sztukę ludową, górskie widoki czy spróbować lokalnych przysmaków. 

Więcej o: