Słowacja. 10 największych atrakcji Słowacji

Na Słowacji znajdziemy liczne zabytki kultury oraz cuda natury, które warto zobaczyć. Podpowiadamy, co zwiedzić podczas pierwszej wizyty na Słowacji. Oto 10 największych atrakcji Słowacji.

Słowacja. Bratysława

Bratysława nazywana Perłą Dunaju ma wyjątkowe położenie - leży tuż przy granicy dwóch sąsiadujących z nią państw - Węgier i Austrii. Powstała na skrzyżowaniu Szlaku Bursztynowego, który łączył Morze Bałtyckie z Morzem Śródziemnym, czyli północną Europę z południową oraz Szlakiem Dunajskim, który biegnąc wzdłuż rzeki Dunaj, umożliwiał dostęp do Morza Czarnego, a tym samym łączył zachodnią i wschodnią Europę. W różnych momentach historii sprowadzali się w te okolice Celtowie, Rzymianie, Słowianie. Bratysława była miastem koronacji węgierskich władców, a w latach 1526-1784 stolicą Cesarstwa Austro-Węgier. Z tamtych czasów zachowało się wiele wspaniałych zabytków m.in. dominujący nad miastem Zamek Bratysławski, Katedra Św. Marcina. Historyczne centrum miasta zdobi piętnastowieczny Stary Ratusz, Pałace: Prymasowski i Grassalkovicha, Brama Michalska.

zamek w orawie, słowacja zamek w orawie, słowacja Fot. 123rf

Zamek w Orawie

Zamek w Orawie to jedna z najpiękniejszych budowli historycznych Słowacji i jedna z najbardziej malowniczych tego typu w Europie. Zamek góruje nad regionem orawskim, najwyższa jego część wznosi się 112 metrów powyżej rzeki Orawy. Został wybudowany w połowie XII wieku i pełnił rolę jednego z punktów strategicznych na granicy polsko-węgierskiej. Zamek ten nigdy nie został zdobyty. Obecny stan budowli to wynik kolejnych przeróbek z pocz. XVII w. Ostatecznie zamek stał się siedzibą Muzeum Orawskiego. Gospodarze próbują przyciągnąć turystów nowatorskimi formami zwiedzania. Sporym zainteresowaniem cieszą się urządzane przynajmniej raz w miesiącu nocne wycieczki, czyli spotkania z duchami czy inscenizacje historyczne. W lecie goszczą tu sokolnicy.

Vlkolinec, Słowacja Vlkolinec, Słowacja Vlkolinec, fot. Juloml/CC/Wikipedia

Vlkolinec

Do wyjątkowych miejsc na Słowacji, które odwiedzić trzeba niemal obowiązkowo, należy Vlkolinec. Vlkolinec to wieś położona na słowackim Liptowie, administracyjnie wchodzi w skład miasta Ružomberok. We wsi zachowała się w całości typowa dla górskich obszarów Słowacji tradycyjna drewniana zabudowa. Jedyny murowany obiekt to kościółek. W sumie 45 drewnianych chałup tworzy żywy skansen słowackiej architektury ludowej. W 1993 wieś została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bańska Szczawnica, Słowacja Bańska Szczawnica, Słowacja Bańska Szczawnica fot. 123rf.com

Bańska Szczawnica

Bańska Szczawnica położona malowniczo na kilku wzgórzach, to najstarsze miasto górnicze na Słowacji. Słynęło dawniej z wydobycia złota i srebra, a obecnie jest jednym z najpiękniejszych miasteczek w kraju. Zachowało się tu dużo cennych zabytków m.in. Stary i Nowy Zamek, kościół św. Katarzyny, kościół romański Wniebowzięcia Matki Boskiej, renesansowe i barokowe domy mieszczańskie, Ratusz, barokowa brama Pijarska, Muzeum Górnictwa, barokowa Kalwaria oraz gmachy Akademii Górniczej i Leśniczej. Przewodnicy w strojach górników opowiadają zwiedzającym o ciężkiej pracy w kopalniach. Liczne sztuczne jeziorka, które powstały dla usprawnienia prac górniczych, dzisiaj stanowią świetne miejsce rekreacji.

wino, słowacja wino, słowacja Fot. Shutterstock

Małokarpacki szlak winny

Choć Słowacja nie kojarzy się z produkcją wina, jej winiarskie tradycje liczą kilkaset lat. Powstało sporo szlaków winnych po Słowacji, które są atrakcją dla enoturystów i smakoszy wina. Największą popularnością cieszą się winnice Małych Karpat. Małokarpacki Szlaki Winny liczy ponad 40 km, Na jego trasie są takie miasta jak Święty Jur - stare miasteczko z ponad 700-letnią tradycją winiarską, Pezinok, gdzie jedne z najlepszych markowych win Słowacji oraz Modra zwana "perłą Małych Karpat". W każdym z tych miasteczek panuje miła atmosfera, poza piwnicami można obejrzeć inne ciekawe miejsca, jak na przykład fabryka ceramiki w Modrej, gdzie wszystkie produkty wyrabia się ręcznie.

Słowacki Raj, Słowacja. Słowacki Raj nie ma nazwy na wyrost. To jeden z najpiękniejszych obszarów naturalnych na Słowacji. Słowacki Raj poprzecinany jest licznymi wąwozami, wąskimi dolinami i kanionami, które są dosłownym 'rajem' dla turystów marzących o aktywnym wypoczynku. Przejście przez wąwozy umożliwiają wbudowane urządzenia techniczne - drabiny, mostki, ławki, łańcuch, podesty. Na terenie Słowackiego Raju znajduje się ok. 300 km oznaczonych szlaków turystycznych. Słowacki Raj, Słowacja. Słowacki Raj nie ma nazwy na wyrost. To jeden z najpiękniejszych obszarów naturalnych na Słowacji. Słowacki Raj poprzecinany jest licznymi wąwozami, wąskimi dolinami i kanionami, które są dosłownym 'rajem' dla turystów marzących o aktywnym wypoczynku. Przejście przez wąwozy umożliwiają wbudowane urządzenia techniczne - drabiny, mostki, ławki, łańcuch, podesty. Na terenie Słowackiego Raju znajduje się ok. 300 km oznaczonych szlaków turystycznych. Fot. 123rf

Słowacki Raj

Słowacki Raj nie ma nazwy na wyrost. To jeden z najpiękniejszych obszarów naturalnych na Słowacji i jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Europie. Słowacki Raj to teren krasowy poprzecinany licznymi wąwozami, wąskimi dolinami i kanionami, z zachowanymi płaskowyżami bogatymi w twory kresowe. Wąwozy o wysokich ścianach (tzw. Rokliny) i kaniony stanowią najbardziej atrakcyjną część terenu Słowackiego Raju. Przejście przez wąwozy umożliwiają wbudowane urządzenia techniczne - drabiny, mostki, ławki, łańcuch, podesty. Są tu też liczne rzeki tworzące przełomy, kaskady, wodospady i jeziora. Największy wodospad - Wodospad Welonowy ma wysokość 70 metrów. Szczególną atrakcją jest też przełom rzeki Hornad z licznymi kaskadami. Wrażenie robi Dobszyńska Jaskinia Lodowa, której jedyną dekoracją jest lód. Na terenie Słowackiego Raju znajduje się 300 km oznaczonych szlaków turystycznych. Ponadto bujna zieleń, orzeźwiające powietrze - po prostu raj.

Zamek Spiski, Słowacja Zamek Spiski, Słowacja Zamek Spiski, Słowacja fot. 123rf.com

Zamek Spiski

Zamek Spiski tworzy wraz ze Spiskim Podzamczem oraz Kapitułą Spiską jednolity kompleks historyczny - Spiskowe Podzamcze. Ruiny zajmujące obszar o powierzchni ponad 4 ha są jednym z największych zespołów zamkowych w Europie Środkowej. Zamek Spiski był jednym z nielicznych zamków, które wytrzymały napad Tatarów w 1241 roku. Wznosi się na wapiennej skale o wysokości ponad 600 m n.p.m. Najstarsza część zamku, to okrągła wieża mieszkalna. Obecnie większość zamku jest zrujnowana, a część murów obronnych została odbudowana współcześnie. Zamek został wpisany wraz okolicą na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W dawnym zespole zamkowym mieści się ekspozycja Muzeum Spiskiego ukazująca barwne dzieje budowli.

Jaskinia Demianowska (Wolności), Słowacja Jaskinia Demianowska (Wolności), Słowacja Jaskinia Demianowska (Wolności), Słowacja fot. 123rf.com

Dolina i Jaskinia Demianowska

Dolina Demianowska jest najbardziej znaną i najpiękniejszą doliną w Niżnych Tatrach. Ma długość 15 km i jest głównym ośrodkiem ruchu turystycznego na północ od głównej grani. Latem na uwagę zasługują znajdujące się tu jaskinie. Demianowska Jaskinia Lodowa została utworzona przez potok Demanovka, który wyrzeźbił ją w skale wapiennej, tworząc obecnie rozległy system tuneli. Wspaniałe kolory i formy odzwierciedlane są w nazwach takich jak Jezioro Szmaragdowe, Komora Różowa, Czarna Galeria czy Złote Jezioro. Korytarze o długości 1,7 km ciągną się na czterech poziomach.

Bardiów, Słowacja. Bardiów - jedno z najstarszych miast słowackich wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO wkomponowane jest w piękny okoliczny pejzaż. Urzeka wyjątkowo przyjemnym renesansowym rynkiem otoczonym mieszczańskimi domami z jasną elewacją. Bardiów to także nietknięte mury obronne z bramami, basztami i barbakanem, renesansowy ratusz, zabytki gminy żydowskiej i mnóstwo ciekawych kamieniczek. Najbardziej cennym zabytkiem miasta jest gotycki kościół parafialny św. Idziego. Bardiów, Słowacja. Bardiów - jedno z najstarszych miast słowackich wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO wkomponowane jest w piękny okoliczny pejzaż. Urzeka wyjątkowo przyjemnym renesansowym rynkiem otoczonym mieszczańskimi domami z jasną elewacją. Bardiów to także nietknięte mury obronne z bramami, basztami i barbakanem, renesansowy ratusz, zabytki gminy żydowskiej i mnóstwo ciekawych kamieniczek. Najbardziej cennym zabytkiem miasta jest gotycki kościół parafialny św. Idziego. Fot. 123rf

Bardiów

Miasto urzeka wyjątkowo przyjemnym renesansowym rynkiem otoczonym mieszczańskimi domami z jasną elewacją. Budynki te kryją lokale, w których można spędzić czas przy butelce wina i wyśmienitych daniach kuchni słowackiej. Bardiów to także nietknięte mury obronne z bramami, basztami i barbakanem, renesansowy ratusz, zabytki gminy żydowskiej i mnóstwo ciekawych kamieniczek. Najbardziej cennym zabytkiem miasta jest gotycki kościół parafialny św. Idziego. Wewnątrz mieści się 11 późnogotyckich ołtarzy szafiastych z lat 1440-1510. Zespół urbanistyczny wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mała Fatra, Słowacja. Mała Fatra - czwarte co do wysokości pasmo górskie Karpat Zachodnich to przepiękny masyw górski z wyjątkowo bogatą roślinnością ułożoną piętrowo od podgórskich łąk po alpejskie hale. Jedną z największych atrakcji Małej Farty jest wąwóz Horne Diery. Do najchętniej odwiedzanych i najładniejszych miejsc należy też Dolina Vratna i szczyt Wielki Krywań. Mała Fatra, Słowacja. Mała Fatra - czwarte co do wysokości pasmo górskie Karpat Zachodnich to przepiękny masyw górski z wyjątkowo bogatą roślinnością ułożoną piętrowo od podgórskich łąk po alpejskie hale. Jedną z największych atrakcji Małej Farty jest wąwóz Horne Diery. Do najchętniej odwiedzanych i najładniejszych miejsc należy też Dolina Vratna i szczyt Wielki Krywań. fot. 123rf.com

Mała Fatra

Mała Fatra - czwarte co do wysokości pasmo górskie Karpat Zachodnich - należy do najciekawszych i najczęściej odwiedzanych zakątków Słowacji. To przepiękny masyw górski z wyjątkowo bogatą roślinnością ułożoną piętrowo od podgórskich łąk po alpejskie hale. Wspaniałe szlaki piesze prowadzą wśród skalistych szczytów i przez wąskie doliny z rwącymi potokami. Niewątpliwie jedną z największych atrakcji Małej Farty jest wąwóz Horne Diery. Do najchętniej odwiedzanych i najładniejszych miejsc należy Dolina Vratna i szczyt Wielki Krywań. Prawdziwym skarbem Małej Fatry jest bardzo bogata roślinność oraz świat zwierzęcy.

Więcej o: