Najdziwniejsze muzea świata

Muzeum wcale nie musi być nudne. Może być też śmieszne, obrzydliwe albo straszne. Jakie są najdziwniejsze muzea świata?
kiełbaska kiełbaska Fot. Shutterstock

Muzeum Kiełbasy Curry, Berlin

Kiełbaskę z sosem curry można w Berlinie kupić niemal w każdej budce z małą gastronomią. Smażonym przysmakiem, obficie polanym ketchupem i posypanym przyprawą zajadają się zarówno berlińczycy, jak i turyści odwiedzający stolicę Niemiec. Rozkosz podniebienia musi być wielka skoro w ubiegłym roku otwarto muzeum poświęcone tej przekąsce. W Die Currywurst Museum można obejrzeć interaktywną wystawę podzieloną na pięć działów tematycznych. W dziale Snack Bar przez słuchawki umieszczone w opakowaniach od ketchupu posłuchać można historii kiełbasek. W dziale Przyprawy stoi wielka sofa w kształcie kiełbasy otoczona strumieniem musztardy i gigantycznymi frytkami. Jest nawet dział Kino, w którym wyświetlane są najlepsze sceny filmowe z udziałem kiełbasy curry. Bilet wstępu do kiełbasianego królestwa kosztuje 11 euro. Za dziecko zapłacimy 7 euro.

 

Zobacz stronę muzeum

robak, pasożyt robak, pasożyt Fot. Shutterstock

Muzeum Pasożytów, Tokio

W Tokio znajduje się dość odrażające muzeum prezentujące pasożyty ludzkie i zwierzęce. Na pierwszym piętrze obejrzeć można na przykład tasiemce, larwy czy glisty ludzkie w słoikach. Na drugim znajduje się wystawa obrazująca cykl życia pasożytów. Jeśli ktoś zechce mieć z takiej wycieczki pamiątkę może sobie kupić koszulkę lub breloczek z wizerunkiem jednego z pasożytów. Wstęp do muzeum jest wolny.

 

Zobacz stronę muzeum

toaleta, znak, wskazówka toaleta, znak, wskazówka Fot. Shutterstock

Muzeum Toalet, Nowe Delhi, Indie

W Nowym Delhi mamy możliwość zapoznania się z historią...toalet. Twórca tego oryginalnego miejsca, dr Bindeshwar Pathak, poświęcił swoje życie badaniu rozwoju sedesów i wszystkiego z nimi związanego. W muzeum znajduje się ekspozycja o ewolucji toalet w czasie, inna prezentuje materiały, z jakich wykonywano toalety. Jest także taka, która przedstawia projekty toalet przyszłości. Dziś Muzeum Toalet może dziwić, ale jeszcze sto lat temu toalety można było traktować jak swoiste dzieła sztuki.

 

Zobacz stronę muzeum

Zupka chińska Zupka chińska Fot. Shutterstock

Muzeum Zupek Chińskich, Yokohama, Japonia

Zupki chińskie opanowały cały świat i mają wielu fanów. Mało kto wie jednak, że powstały one w Japonii i właśnie tam znajduje się ich muzeum. Na ścianach Muzeum Zupek Chińskich wiszą setki opakowań. Na monitorach można obejrzeć reklamy zupek oraz filmy z procesu ich produkcji. Znajduje się tu także replika pierwszej chińskiej zupki, zjedzonej podobno przez samuraja Mito Komon w XVII wieku. Wstęp: 300 jenów, dzieci 100 jenów.

 

Zobacz stronę muzeum

W Polsce istnieje m.in. Muzeum Taniego Wina W Polsce istnieje m.in. Muzeum Taniego Wina Fot. Shutterstock

Muzeum Tanich Win, Polska

Skoro zupki chińskie mają swoje muzeum to musi mieć je też tanie wino. Muzeum Tanich Win nie mogłoby się znaleźć oczywiście nigdzie indziej niż w Polsce. W Szklarskiej Porębie, w Starej Walońskiej Chacie obejrzymy ponad setkę butelek i kilkaset etykiet z nazwami tanich win, które przeszły już do historii - np. "Kuszące wisienki", "Małgoś Mocne" czy "Don Diego". Najbardziej interesujący dla wszystkich potencjalnych zwiedzających może być fakt, że poza oglądaniem, można tych luksusowych napojów spóbować. Zwiedzanie jest bezpłatne.
muzeum fallusów muzeum fallusów Fot. Wellington Grey/Wikimedia Commons

Muzeum Fallusów, Húsavík, Islandia

W Islandii znajdziemy Muzeum Fallusów, a właściwie Muzeum Fallologiczne. Twórcy tego przybytku są bowiem przekonani, że fallologia to starożytna nauka. Z zewnątrz muzeum wygląda niepozornie, ale jego wnętrze jest wręcz przytłaczające...Mieści się tu jedyna na świecie kolekcja fallusów należących do najróżniejszych gatunków ssaków lądowych i morskich żyjących na naszej planecie. Ekspozycja obejmuje około dwustu różnej wielkości penisów. Wiszą one na ścianach, stoją oświetlone w gablotach. Największe należą do wielorybów i niedźwiedzi polarnych. W 2009 roku muzeum odwiedziło ponad 11 tysięcy turystów. Wstęp - ok. 600 koron islandzkich.

 

Zobacz stronę muzeum

kosiarka kosiarka Fot. Shutterstock

Muzeum Kosiarek

Jedyne na świecie Muzeum Kosiarek znajduje się w brytyjskim miasteczku Southport, zlokalizowanym w sąsiedztwie Liverpoolu. Anglicy, którzy z uwielbieniem dbają o swoje trawniki postanowili oddać w ten sposób cześć kosiarce. Brian Randam, założyciel muzeum, entuzjasta kosiarek i pomysłodawca nowych sposobów ich udoskonalania, prezentuje tu całą historię tych urządzeń. Obejrzeć można m.in. kosiarki skonstruowane ponad 200 lat temu, jak i najnowsze cuda techniki. W specjalnym dziale mieszczą się nawet kosiarki należące do sławnych osób w tym sprzęty otrzymane od księcia Karola czy księżnej Diany. Opłata za wstęp to 2 funty od osoby dorosłej i 1 funt od dziecka.

 

Zobacz stronę muzeum

kanapka, pudełko sniadaniowe kanapka, pudełko sniadaniowe Fot. Shutterstock

Muzeum pojemników śniadaniowych

W mieście Columbus w stanie Georgia istnieje Muzeum Pojemników Śniadaniowych. Znajdują się w nim pudełka, puszki i termosy należące do prywatnej kolekcji Allena Woodalla. Najstarsze eksponaty, pochodzące z początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, są metalowe. Najczęściej zdobią je rysunki przedstawiające słynnych amerykańskich kowbojów lub bejsbolistów. Współczesne pojemniki są plastikowe, bardziej kolorowe i widnieją na nich obrazki przedstawiające idoli nastolatków, gwiazdy sportowe i postaci z kreskówek. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

muzeum włosów, włosy muzeum włosów, włosy Fot. Shutterstock

Muzeum Włosów

W Turcji znajduje się jedno z najdziwniejszych muzeów świata - Muzeum Włosów. Otworzył je Galip Körükçü, który swoją kolekcję kosmyków kobiecych włosów postanowił pokazać światu. Na ścianach w jaskini w Avanas wisi ich ponad 16.000. Swoje włosy zostawiają tu także turyści. Muzeum to wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa.
muzeum złej sztuki muzeum złej sztuki Fot. www.museumofbadart.org

Muzeum Złej Sztuki

W stanie Massachusetts w USA znajduje się jedyne na świecie muzeum zbierające przykłady beztalencia. Prywatny właściciel zgromadził tu ponad 250 przykładów nieudanych prób naśladownictwa wielkich malarzy i rzeźbiarzy, za których obejrzenie pobiera teraz opłaty. To "żywiołowe przykłady sztuki tworzonej przez ludzi nie mających pojęcia o tym, co robią" - opisuje swoje zbiory. Muzeum powstało w 1993 roku. Niektóre eksponaty pochodzą od darczyńców inne zostały wyłowione ze śmietników. Mimo niechlubnej nazwy kolekcja cieszy się sporym zainteresowaniem.

 

Zobacz stronę muzeum

krzesło, tortury, muzeum tortur krzesło, tortury, muzeum tortur Fot. Shutterstock

Muzeum Tortur, Amsterdam

W Muzeum Tortur w Amsterdamie zgromadzono narzędzia, które w średniowieczu spędzały sen z powiek czarownicom, niewiernym żonom czy homoseksualistom. Gilotyna, zgniatacz głowy, nabijane kolcami krzesło inkwizytorskie - to tylko kilka z przerażających maszyn tortur zaprezentowanych tu wraz z instrukcją obsługi. Wszystkie stoją w podświetlonych na czerwono, mrocznych wnętrzach. Wstęp: dorośli 5 euro, dzieci 3,5 euro.

 

Zobacz stronę muzeum

Więcej o: