Wsie w Polsce, w których czas się zatrzymał. W tych urokliwych miejscowościach poczujesz dawny klimat

Wsie w Polsce, w których czas się zatrzymał - czy warto takich szukać? Polska wieś od zawsze zachwycała kolorem, niepowtarzalnym klimatem czy malowniczą architekturą. Szczególnie artystów - malarzy, muzyków czy poetów, którzy w zaciszu inspirowali się kulturą ludową i szukali weny. Planując wakacje w kraju, warto odwiedzić te miejscowości, by przyjrzeć się bliżej korzeniom naszej kultury.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zachwycał się nimi Kochanowski, pięknie pisał o nich Reymont, tęsknił za nimi Mickiewicz. Polskie wsie to od zawsze magiczne miejsca, pełne sekretów, perełek architektury czy koloru i smaku. Lato to idealna pora na wizyty w malowniczych miejscowościach, kontakt z naturą, odpoczynek od miejskiego hałasu i podziwianie dorobku naszych pradziadków. 

Uszguli, Gruzja Tutaj zatrzymał się czas: 6 miejsc, które od wielu lat wyglądają tak samo. Jedno z nich jest w Polsce

Wsie w Polsce, w których czas się zatrzymał

Międzygórze to wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim u podnóża góry Śnieżnik. Miejscowość jest bardzo mała i kameralna - liczy zaledwie 512 mieszkańców, jednak odwiedza ją wielu więcej turystów. Historia wsi jest długa - jej początki sięgają 1840 roku, jednak po 1945 roku miejscowość pozostała letniskiem. Większość obiektów przekazano FWP, przez co Międzygórze stało się jednym z największych wczasowisk w kraju. Turystyka rozwijała się tu nadal prężnie, unowocześniono infrastrukturę, remontowano pensjonaty, co przyciągało wielu turystów. W późniejszych latach wieś stała się bardziej kameralna i niszowa wśród turystów, co tylko dodaje jej uroku. 

Perła Sudetów to często używana nazwa na Międzygórze. Położenie gwarantuje bliskość natury - liczne strumienie, wszechobecna zieleń czy sąsiedztwo Śnieżnika dają przytulny i piękny efekt. Zachwycić może nas urocza drewniana zabudowa w stylu tyrolskim. Znajdziemy tam perełki z pięknymi rzeźbieniami, krużgankami, balkonikami i balustradami. Miasteczko ma też szczęście do kinematografii, kręcony był tutaj pierwszy odcinek "Czterech Pancernych i psa" oraz serial "Wow".

Flagowym budynkiem jest pensjonat "Gigant" oraz drewniany Kościół św. Józefa Oblubieńca. Warto wspomnieć także o sąsiedztwie wodospadu, zapory czy licznych szlaków górskich. 

Zobacz wideo Jak wygląda walka z kryzysem klimatycznym na polskiej wsi?

Zalipie - folklor i kolor Małopolski

Małopolska wieś Zalipie, to już prawdziwa perełka wśród fanów polskiego folkloru i kultury. Malowane domki stały tam już od dekad, jednak dopiero niedawno o miejscowości zrobiło się głośno. Miejscowość słynie z malowniczych zabudowań pokrytych ręcznie malowanymi wzorami - kolorowe, kwiatowe wzory sprawiają, że można poczuć się tam dosłownie jak w bajce.

Zalipie, które do niedawna było niedoceniane, teraz znalazło się na stworzonej przez Japońskie Stowarzyszenie Biur Podróży liście 30. najpiękniejszych miejsc w Europie, co przyciąga rzeszę turystów z całego świata. 

Niektóre zdobienia chat widać z bardzo daleka, w innych gospodarze za symboliczną opłatą zapraszają do wnętrza domów i obejść, dzieląc się swoją historią, technikami i pomysłami zdobień. Wieś nadal jest zamieszkała a tradycja kultywowana. Ciekawymi atrakcjami jest także uroczy kościółek, dom malarek gdzie prowadzone są rozmowy i szkolenia z gośćmi czy małe muzeum poświęcone sztuce. 

Do pozostałych wsi, które z pewnością wiele oferują, należą: 

  • Chochołów,
  • Arkadia, 
  • Lipce Reymontowskie,
  • Kluki, 
  • Łopuszna, 
  • Żywkowo i Penotowo,
  • Sztynort,
  • Kluki. 
Więcej o: