Niezwykła malowana wioska w Polsce. Zalipie wygląda jak z bajki

Zwiedzając południe Polski, warto zobaczyć Zalipie - prawdopodobnie najbardziej kolorową miejscowość w naszym kraju. Wszystko za sprawą tamtejszej tradycji, która polega na malowaniu chat.

Więcej ciekawych miejsc w Polsce znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zalipie to niewielka wieś położona na Powiślu Dąbrowskim, w województwie małopolskim, jednak każdego roku przybywają do niego tłumy turystów. Wszystko za sprawą tamtejszej tradycji, która polega na malowaniu chat. Dzięki temu ta mała miejscowość zyskała miano najbardziej kolorowej wsi w Polsce.

Zalipie - malowana wieś w Polsce

Tradycja malowania domów wywodzi się z końca XIX w. W tym czasie korzystano z otwartych palenisk, które szpeciły ściany domów na czarno. Zalipskie gospodynie, aby ratować wygląd swoje domostwa, zaczęły kłaść na ścianach wapno, a całość przyozdabiały wielobarwnymi kwiatami. Łącznie we wsi znajduje się obecnie około dwudziestu malowanych domów.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Atrakcje Zalipia

Największą atrakcją wsi jest Zagroda Felicji Curyłowej. Warto wspomnieć, że kobieta miała swój ogromny wpływ na kultywowanie tej pięknej tradycji - to właśnie ona organizowała coroczny konkurs na najpiękniejszy dom Zalipia, dzięki któremu o miejscowości usłyszała cała Polska. Warto wspomnieć, że zarówno dom, jak i wnętrza, pozostawiono w niezmienionej formie. 

Po śmierci Pani Felicji w roku 1978 nieruchomość od rodziny odkupiła Cepelia i przekazała ją Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. Do zagrody przeniesiono również jeszcze jeden budynek z innej części wsi. Dzisiaj znajduje się tam skansen architektury i sztuki ludowej, w którym można zobaczyć autentyczne wiejskie chaty liczące sobie ponad sto lat. Zagroda jest filią Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, a wstęp do atrakcji jest płatny.

Inną atrakcją Zalipia jest Dom Malarek, który pełni rolę lokalnego Domu Kultury. Wewnątrz można posłuchać o tradycji malowania domów oraz kupić pamiątki. Tam również znajduje się jedna z najchętniej fotografowanych chat w Zalipiu. 

Źródło: hasajacezajace.com

Podroze.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach, turystyce i wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: