Gdzie pada śnieg? Dowiedz się, w jakich miejscach świata opady śniegu są najintensywniejsze

Gdzie pada śnieg? Sprawdź, gdzie najobficiej pada śnieg w Europie, a także w Polsce. Przekonaj się również, czy biały puch można spotkać w Australii.

Opady śniegu na świecie

Opady śniegu na świecie różnią się od siebie pod względem obfitości w różnych częściach globu. W niektórych zakątkach świata, ku uciesze miłośników sportów zimowych, biały puch pada wyjątkowo intensywnie, stwarzając idealne warunki dla narciarzy. Trudno w to uwierzyć, ale nawet w miejscach, które kojarzą się nam zwykle z ciepłym klimatem, można spotkać się z obfitymi opadami śniegu.

Gdzie pada najwięcej śniegu w Polsce?

Zastanawiasz się, gdzie pada najwięcej śniegu w Polsce? Czasem, zimy potrafią nas zaskoczyć intensywnymi opadami, a niekiedy białego puchu spada w naszym kraju naprawdę niewiele. Szukając śniegu można jednak wybrać się na Kasprowy Wierch. Tam, biała pokrywa utrzymuje się zwykle przez niemal cały rok. Gdzie jeszcze można odnaleźć śnieg? Okazuje się, że w Białymstoku i w Suwałkach biały puch również utrzymuje się dość długo – około 80 dni. 

Kasprowy Wierch, Tatry (zdjęcie ilustracyjne)Kasprowy Wierch, Tatry (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Gdzie pada najwięcej śniegu w Europie?

Szukasz europejskich krajów, w których warunki do białego szaleństwa są znakomite? Sprawdź, gdzie pada najwięcej śniegu w Europie.

Austria

W Austrii panuje klimat kontynentalny, a zimy okazują się wyjątkowo surowe. Opady śniegu i deszczu występują często. Zimą, temperatura w Austrii waha się między 2 a -15 stopniami. Opady śniegu o tej porze roku są niezwykle częste i występują aż od listopada do marca, a w górach śnieg może padać nawet cały rok. Poszukując najbardziej śnieżnych miejsc w Austrii, warto wybrać się do wioski Damüls, w której pokrywa śnieżna prezentuje się wyjątkowo efektownie.

Damüls. Zdjęcie ilustracyjneDamüls. Zdjęcie ilustracyjne Florian A. Mayer/shutterstock

Norwegia

Norwegia jest uznawana za najbardziej śnieżny kraj Europy. W tym skandynawskim kraju rocznie może spaść nawet 49 metrów śniegu. Szukając miejsc, idealnych do białego szaleństwa, warto wybierać z ośrodków narciarskich, znajdujących się w tym kraju.

Spitsbergen - Norwegia / shutterstockSpitsbergen - Norwegia / shutterstock Spitsbergen - Norwegia / shutterstock

Tromso, NorwegiaTromso, Norwegia fot. Shutterstock

Szwajcaria

W tym europejskim kraju śnieg pada zwykle od listopada i utrzymuje się aż do końca zimy. W górach opady śniegu pojawiają się w Szwajcarii nawet w czasie lata, jednak nie utrzymuje się zbyt długo. Poszukując śniegu w okresie wakacyjnym można jednak udać się na lodowce. 

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii

Gdzie pada najwięcej śniegu na świecie?

Jesteś ciekaw, gdzie pada najwięcej śniegu na świecie? Jeśli szukasz najbardziej ośnieżonych krajów, wybierz się do Azji, a konkretnie do Japonii. Najwięcej śniegu spada w północno-zachodniej części Japonii, położonej wysoko w górach, nieopodal oceanu. W czasie zimy, w najwyższym miejscu w Japonii spada 3800 cm śniegu.

Hokkaido. Zdjęcie ilustracyjneHokkaido. Zdjęcie ilustracyjne Tatsuo Nakamura/shutterstock

Szukając białego puchu w Japonii, możesz wybierać się na Hokkaido, drugą pod względem wielkości wyspę w tym kraju. Od listopada do marca spada tam czasem nawet kilkanaście metrów śniegu, utrzymującego się przez dłuższy czas.  

Wyjątkowo obfite opady śniegu występują również w Nowej Zelandii, w okolicach lodowca Mount Tasman.  

Czy w Australii pada śnieg?

Niektóre rejony świata kojarzą się głównie z upalnym klimatem, dlatego wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy w Australii pada śnieg. Wbrew pozorom okazuje się, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Na południu Australii, w miejscu chętnie odwiedzanym przez narciarzy  – Górach Śnieżnych (Snowy Mountains), można cieszyć się prawdziwym białym szaleństwem. Śnieg pada również w Tasmanii i High Country.

Zima w Australii. Kosciuszko National Park. Zdjęcie ilustracyjneZima w Australii. Kosciuszko National Park. Zdjęcie ilustracyjne Leelakajonkij / Shutterstock

Zobacz też: Zima w Australii - czy w Australii pada śnieg i do ilu stopni może wynieść najniższa temperatura?

Więcej o: