Gruzja - nieodkryte narciarskie eldorado

Słynąca z gościnności Gruzja od kilku lat staje się coraz częstszym celem podróży Polaków. Rozbudowana sieć połączeń lotniczych oraz możliwość wjazdu na dowód osobisty sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wizytę w tym kraju.

Gruzję kojarzymy zwykle ze słońcem, winem i wspaniałym jedzeniem. Mało jednak kto wie, że zimą oprócz wspaniałych widoków ośnieżonych kaukaskich szczytów, kraj ten oferuje także długie i szerokie nartostrady bez tłumów. 

Nietypowe atrakcje

Miłośnicy freeride-u znajda tu różnorodne trasy, o których w Alpach można tylko pomarzyć. Z kolei wielbiciele sporych dawek adrenaliny wybierają heli-skiing, czyli wywiezienie narciarza helikopterem na wybrany szczyt lub przełęcz, z którego wykonuje on wielokilometrowy zjazd po śniegu nietkniętym jeszcze przez innego narciarza. Inna opcja to ski paragliding, czyli loty na paralotni, które zaczynają się na szczycie, a kończą u jego podstawy. Tereny Kaukazu to także raj dla skiturowców i tych którzy na zimowe górskie wycieczki wybierają skuter śnieżny.

Gruzja - nieodkryte narciarskie eldoradoGruzja - nieodkryte narciarskie eldorado Fot. Marek Podmoky / Agencja Wyborcza.pl

Gudauri - zimowa stolica Gruzji 

Narciarską perłą w koronie Kaukazu jest ośrodek Gudauri. Jest nie tylko najnowocześniejszym, największym i najwyżej położonym, lecz także najłatwiej dostępnym gruzińskim ośrodkiem narciarskim.

Ze stolicy Gruzji do kurortu dostaniemy się w niecałe dwie godziny. Co ciekawe, położony on jest na historycznym odcinku Gruzińskiej Drogi Wojennej, czyli słynnego szlaku kupieckiego, który był znany już w starożytności.

Ośrodek dysponuje 22 trasami o różnej trudności, na których znajdziemy 10 wyciągów, gondol, kanap i orczyków. W jego dolnej części znajduję się system naśnieżania, który skutecznie wydłuża sezon pozwalając na pracę do połowy kwietnia.

Gruzja - nieodkryte narciarskie eldoradoGruzja - nieodkryte narciarskie eldorado Fot. Marek Podmoky / Agencja Wyborcza.pl

W kurorcie znajdziecie dodatkowo snow-park, strefę dla dzieci, snow tubbing. Ponadto 5 kilometrów tras wyposażonych jest w oświetlenie, które pozwala na jazdę wieczorem. 

Nie można nie wspomnieć o nowoczesnym hotelowym. Obiekty te powstały w ostatnich latach, przez co standardem nie odbiegają od tych, które czekają na turystów w Alpach. Znajdziecie tu pełną ofertę - m.in. hostele, kameralne pensjonaty, ekskluzywne hotele i apartamenty. 

Gruzja - nieodkryte narciarskie eldoradoGruzja - nieodkryte narciarskie eldorado Fot. Marek Podmoky / Agencja Wyborcza.pl

Malownicza Mestia

Kolejny ośrodek położony i jest w pięknej Svaneti, którego stolicą jest Mestia z charakterystycznymi kamiennymi wieżami. Jest on podzielony jest na dwie sąsiadujące stacje: Tetnuldi i Hatsvali.

Dolina, w której znajduje się ośrodek otoczona jest czterema pięciotysięcznikami z widokiem na Elbrus. Najprościej dostaniemy się tu z Tibilisi, linią Vanilla Sky. Jednak loty uwarunkowane są od pogody na lotnisku Queen Tamar Airport, które jest położone na wysokości 1456 metrów n.p.m.

Pobyt w urokliwej i zabytkowej Mestii lub sąsiedniej wiosce Uszguli na długo zapadnie w waszej pamięci ze względu na gościnność tutejszych górali. W Mestii zachowało się wiele średniowiecznych baszt rodowych, które służyły Swanom jednocześnie za warownię i dom. Mury wież chroniły ich przed atakami obcych armii, feudalnych panów, a także przed sąsiadami żądnymi wypełnić krwawą zemstę rodową.

Resort dzieli się na dwa mniejsze ośrodki zimowe: Tetnuldi i Hatsvali. Na razie to tylko 5 wyciągów w tym bardzo nowoczesna gondola, która wywozi turystów z 1800 metrów n.p.m. na 3167 metrów n.p.m. (Tetnuldi) i 17 km przygotowanych tras. Jednak w rejonie znajdziemy około 120 kilometrów „off piste” dostępnych z wyciągów, na skiturach, czy z wykorzystaniem helikoptera heli-skiing.

Zjeżdżając z Mt Zuruldi w ośrodku Hatsvali szerokimi i długimi trasami przed oczami mamy majestatyczne ściany Uszby wyłaniające się zza chmur po drugiej stronie doliny. Ośrodki cały czas się rozwijają, powstają nowe trasy, wyciągi, a i baza noclegowa ulega zmianie. Lokalne władze zapowiadają, że w nadchodzącym sezonie narciarskim zostaną zbudowane dwie nowe gondole - jedna wywożąca narciarzy na wysokość 1800 metrów n.p.m. i komunikująca Mestię z resortem Tetnuldi z przepustowością 2800 osób na godzinę o długości 3,5 km oraz druga z Mestii do Hatsvalii, która będzie wywozić 1800 osób na godzinę o długości 1,8 km (czynna jako atrakcja całoroczna).

Bakuriani - najlepszy dla rodzin z dziećmi

Najniżej położonym ośrodkiem przeznaczonym dla rodzin jest Bakuriani. Kurort podzielony jest na trzy części: Didveli, Kokhta, Mitarbi.

Ośrodek istnieje od 1935 roku i co roku przyciąga coraz więcej miłośników białego szaleństwa. Jest to nadal ulubione miejsce profesjonalnych sportowców i ludzi, którzy po prostu kochają narciarstwo i inne sporty zimowe. Specyficzny mikroklimat sprawia, że zimy, mimo niewielkiej wysokości nad poziomem morza, obfitują w duże ilości śniegu. Sezon trwa tu 4-5 miesięcy, natomiast łagodne stoki są idealnym miejscem do rozpoczęcia nauki dla dzieci i początkujących adeptów sportów zimowych.

Ośrodek dysponuje 9 nowoczesnymi wyciągami i około 20 km tras narciarskich, z których część jest dostępna również wieczorem, w ramach tzw. nocnej jazdy. Bakuriani to wspaniałe miejsce do zabawy z rodziną i przyjaciółmi. Oprócz jazdy na nartach można uprawiać jazdę konną, a górskie wycieczki na skuterach śnieżnych na długo zapiszą się w waszej pamięci. Jeżeli dodamy do tego lodowisko, plac zabaw dla dzieci, kino na świeżym powietrzu, to mamy pewność, że wrócimy z zimowego wypoczynku w Bakuriani niezapomnianymi wrażeniami i dobrymi wspomnieniami.

Więcej o: