Zwolnili stewardesę po 25 latach pracy. Powód? Niecały kilogram nadwagi

Ina Meliesa Hassim została zwolniona po 25 latach pracy dla Malaysia Airlines. Okazało się, że jej waga jest nieznacznie za wysoka, by wykonywać obowiązki stewardesy. Kobieta postanowiła zgłosić sprawę do sądu. Jednak wyrok, który zapadł po ponad dwóch latach batalii, nie jest na jej korzyść.

Jak poinformował "The Independent", Ina Meliesa Hassim została zwolniona z pracy we wrześniu 2017 roku. Zaraz po tym zgłosiła sprawę do sądu. Po ponad dwóch latach zapadł wyrok, dzięki czemu problem został nagłośniony w mediach na całym świecie. 

Stewardesa Justyna Kłęk opowiada nam o tajnikach swojego zawodu. Obejrzyj film:

Zobacz wideo

Wymogi pracodawcy

Linia Malaysia Airlines posiada wewnętrzną instrukcję, która określa zasady dotyczące wyglądu załogi. Z tego powodu od 2015 roku co jakiś czas przeprowadzane jest ważenie pracowników. Firma tłumaczy swoje działania chęcią podtrzymania dobrego wizerunku.

W czasie kontroli w 2017 roku okazało się, że Ina Meliesa Hassim nieznacznie przekracza limit wagowy. Kobieta ważyła wówczas 61,7 kilograma. A przy jej wzroście (160 centymetrów) maksymalna dozwolona waga to 61 kilogramów. W tym czasie pracę straciły także cztery inne osoby. 

Wyrok sądu

Ina Meliesa Hassim postanowiła dowiedzieć się, czy zwolnienie było zasadne. Zgłosiła więc sprawę do malezyjskiego sądu.

Po ponad dwóch latach batalii organ ostatecznie opowiedział się po stronie linii lotniczej. Jak uzasadnił w wyroku, firma może ustalać własną politykę dotyczącą wyglądu pracowników, bez kierowania się tym, jak rozwiązują tego typu kwestie inni przewoźnicy. Ostatnia uwaga odnosi się do tego, że wiele renomowanych linii (np. Lufthansa czy British Airways) nie posiada regulacji, które określają, ile mają ważyć członkowie załogi. 

Komentarze (26)
Zwolnili stewardesę po 25 latach pracy. Powód? Niecały kilogram nadwagi
Zaloguj się
 • ziaburek

  Oceniono 7 razy 5

  No to sobie podtrzymali dobry wizerunek. Chyba.

 • anitenanita

  Oceniono 3 razy 3

  A co, mieli jej prawdę powiedzieć? Szukali, szukali i znaleźli.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 13 razy 3

  Skoro te linie sa tak skrupulatne w liczeniu wagi to czy doliczyli się już tych 300+ ton Boeinga 777 i jego 270 pasażerów i załogi Malaysia Airlines Flight 370? I drugiego takiego Malaysia Airlines Flight 17, który poleciał niechcący nad Ukrainę?

 • xynat

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wierzę, że ją zwolnili za 0,7 kg. Gdyby tylko o to chodziło to zapewne kazali by jej schudnąć, może nawet zawiesili do czasu wyrównania wagi. Zapewne chodziło o coś na co nie mieli paragrafu i wagi użyli jako wymówki. Pracowała 25 lat. Zakładając że zaczęła pracować w wieku 20 lat teraz ma 45 albo lub więcej. A skoro na wiek nie mieli paragrafu to użyli tego o wadze. Może były nieoficjalne skargi pasażerów lub współpracowników. Skoro nieoficjalne to wyleciała za nadmiar wagi. Można mnożyć powody ale jakoś tak nie wierzę w wywalenie z pracy za 0,7 kg nadwagi.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 4 razy 2

  Znała reguły gry, nie rozumiem w czym jest problem?

 • baaag

  Oceniono 2 razy 2

  Chciała dociągnąć do diamentowej rocznicy, hehe...

 • jacutin

  Oceniono 1 raz 1

  Gdzie te czasy, kiedy w samolotach pracowały eleganckie stewardessy z klasą, a pasażerami byli ludzie na poziomie? Teraz lecisz takim sobie lotem na plw. Arabski a obok grupa podchmielonych wulgarnych nowobogackich Januszy, z równie prymitywnie wyglądającymi Grażynami. Widać lecą gdzieś dalej. Szambo jakie się wydobywa z ich prostackich ryjów, przyprawia o uwiąd uszu nawet przysłowiowego szewca. Bydło wstało z kolan, weszło na salony i zrobiło tam kupe. Przykre te znaki naszych czasów

 • vladexpat

  Oceniono 3 razy 1

  W przypadku stewardessy musi obowiązywać jakiś limit wagowy choćby ze względu na wąski prześwit pomiędzy fotelami. Arbitralny limit określony przez malezyjskie linie 61 kg przy 161 cm wzrostu to już i tak licząc po wskaźniku BMI lekka nadwaga. A to, że nie przymykają oka na lekkie przekroczenie limitu... A chcielibyście korzystać z linii lotniczych, które przymykają oko na swoje wewnętrzne przepisy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX