Dokąd dotarł koronawirus z Chin? Na tej mapie sprawdzisz, gdzie się znajduje

Koronawirus, który początkowo pojawił się tylko w Chinach, rozprzestrzenił się już na wiele innych krajów, dotarł również do Europy. Na specjalnej mapie, która jest na bieżąco aktualizowana, można zobaczyć, gdzie się znajduje.

Interaktywna mapa, którą można zobaczyć na tej stronie, została stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA. Wykorzystuje dane m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), amerykańskiej agencji rządowej Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) oraz podobnych ośrodków kontroli i zapobiegania chorobom w Chinach.

Mapa aktualizowana jest na bieżąco. Pokazuje liczbę zachorowań, zgonów oraz wyleczonych osób z podziałem na kraje. Miejsca, w których pojawił się koronawirus, są zaznaczone na czerwono. Im więcej przypadków, tym większy jest zaznaczony obszar.

Koronawirus - czym jest?

Koronawirusy to spora grupa wirusów, często atakująca ssaki i ptaki. Nazwę zawdzięczają charakterystycznemu wyglądowi w mikroskopii elektronowej - cząsteczka koronawirusa jest otoczona drobnymi strukturami, tworzącymi jakby koronę, wieniec (łac. corona).

Kilka koronawirusów wywołuje też infekcje u ludzi - najczęściej dające objawy przeziębienia, o łagodnym przebiegu, samoistnie ustępujące. Dotychczas dwa koronawirusy budziły jednak już większe zainteresowanie świata medycznego: SARS i MERS.

Wiele wskazuje na to, że SARS-CoV-2 jest groźniejszy od poprzedników. Objawy zachorowania trudno odróżnić od grypy czy przeziębienia. Infekcja charakteryzuje się: gorączką powyżej 38 st. C, kaszlem i/lub dusznością, bólami mięśniowymi, dreszczami, katarem.

Niestety, tak wygląda początek. U części chorych rozwija się niewydolność oddechowa, która może doprowadzić do śmierci. U niektórych pacjentów koronawirus doprowadził do śmiertelnego uszkodzenia serca.

Wszelkim infekcjom wirusowym zapobiega unikanie skupisk ludzkich, pozostawanie w domu osób z objawami infekcji (nie rób tego kolegom - nie idź do pracy z gorączką) i dbanie o higienę, zwłaszcza mycie rąk. Osobom podróżującym Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, jak skutecznie to robić (zobacz).

Na stronach GIS publikowane są także i aktualizowane szczegółowe zalecenia dotyczące postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem.

Zobacz wideo Ministerstwo chce, żeby w każdym mieście wojewódzkim był szpital dla pacjentów z koronawirusem
Więcej o: