Interaktywna mapa, którą można zobaczyć na tej stronie, została stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA. Wykorzystuje dane m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), amerykańskiej agencji rządowej Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) oraz podobnych ośrodków kontroli i zapobiegania chorobom w Chinach.
Mapa aktualizowana jest na bieżąco. Pokazuje liczbę zachorowań, zgonów oraz wyleczonych osób z podziałem na kraje. Miejsca, w których pojawił się koronawirus, są zaznaczone na czerwono. Im więcej przypadków, tym większy jest zaznaczony obszar.
Koronawirusy to spora grupa wirusów, często atakująca ssaki i ptaki. Nazwę zawdzięczają charakterystycznemu wyglądowi w mikroskopii elektronowej - cząsteczka koronawirusa jest otoczona drobnymi strukturami, tworzącymi jakby koronę, wieniec (łac. corona).
Kilka koronawirusów wywołuje też infekcje u ludzi - najczęściej dające objawy przeziębienia, o łagodnym przebiegu, samoistnie ustępujące. Dotychczas dwa koronawirusy budziły jednak już większe zainteresowanie świata medycznego: SARS i MERS.
Wiele wskazuje na to, że SARS-CoV-2 jest groźniejszy od poprzedników. Objawy zachorowania trudno odróżnić od grypy czy przeziębienia. Infekcja charakteryzuje się: gorączką powyżej 38 st. C, kaszlem i/lub dusznością, bólami mięśniowymi, dreszczami, katarem.
Niestety, tak wygląda początek. U części chorych rozwija się niewydolność oddechowa, która może doprowadzić do śmierci. U niektórych pacjentów koronawirus doprowadził do śmiertelnego uszkodzenia serca.
Wszelkim infekcjom wirusowym zapobiega unikanie skupisk ludzkich, pozostawanie w domu osób z objawami infekcji (nie rób tego kolegom - nie idź do pracy z gorączką) i dbanie o higienę, zwłaszcza mycie rąk. Osobom podróżującym Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, jak skutecznie to robić (zobacz).
Na stronach GIS publikowane są także i aktualizowane szczegółowe zalecenia dotyczące postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem.