Tajemnicze miejsca, które niepokoją naukowców. To m.in. "chiński Trójkąt Bermudzki"

O Trójkącie Bermudzkim słyszał już chyba każdy. Ta ciesząca się złą sławą część Atlantyku wzbudza ogromne emocje i zainteresowanie. Jednak na Ziemi jest znacznie więcej miejsc, które są spowite aurą tajemniczości, a zachodzące w nich zjawiska trudno wyjaśnić naukowo. Oto sześć przykładów z różnych stron świata.
Tajemnicze miejsca, które niepokoją naukowców Tajemnicze miejsca, które niepokoją naukowców flickr.com// Andy Arthur

Trójkąt Bennington

Trójkąt Bennington to jedno z najbardziej mrocznych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Określenie odnosi się do rejonu gór Glastenbury w północno-wschodniej części kraju. W dawnych czasach Indianie uznali te tereny za przeklęte. Ich zdaniem tamtejsze lasy były zamieszkiwane przez bestie, które porywały ludzi.

Ta teoria zyskała na popularności ponownie w pierwszej połowie XX wieku, kiedy w rejonie gór Glastenbury doszło do kilku zagadkowych zaginięć. Mimo akcji poszukiwawczych i dokładnych śledztw policji, do dzisiaj żadnego z nich nie udało się wyjaśnić.

Wyjątek stanowi odnalezienie ciała 53-latki, która zaginęła niespodziewanie w czasie spaceru. Po czasie okazało się, że znajdowało się ono na obszarze, który wcześniej był dokładnie przeszukiwany przez siedem miesięcy. Zaskakujące jest więc to, że nikt z wieloosobowej ekipy nie zauważył ciała kobiety.

Przez to, że tajemniczych zaginięć nigdy nie udało się rozwikłać, powstały różne teorie dotyczące tego miejsca. Jedna z nich zakłada, że znajdują się tam drzwi, przez które można dostać się do innego wymiaru. Są też tacy, którzy twierdzą, że za zagadkowe zdarzenia z przeszłości odpowiedzialni są... kosmici. 

Tajemnicze miejsca, które niepokoją naukowców Tajemnicze miejsca, które niepokoją naukowców Esposito Photography, shutterstock

Trójkąt Bridgewater

Kolejny tajemniczy obszar także znajduje się w USA. Mowa o Trójkącie Bridgewater w stanie Massachusetts, który od wieków spowity jest tajemniczą aurą. 

Już w czasach kolonialnych mówiło się o zjawiskach paranormalnych, które zachodzą na tych terenach. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest las we Freetown, w którym straszy. Dodatkowo w miejscu tym odnotowano wyjątkowo dużo samobójstw. Jedna z teorii zakłada, że nad lasem zawisła klątwa, po tym, gdy w 1659 roku odebrano go Indianom.  

Trójkąt Bridgewater budzi postrach także współcześnie. Z relacji licznych świadków wynika, że na terenach tych często można usłyszeć dziwne dźwięki nieznanego pochodzenia. Do tego dochodzą nietypowe iluminacje, które pojawiają się na niebie. Otrzymały nawet swoją nazwę - spooklights (światła duchów). 

Może cię także zainteresować: W samolocie upijesz się szybciej, a piloci omijają Trójkąt Bermudzki? Sześć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o lataniu >>

Tajemnicze miejsca, które niepokoją naukowców Tajemnicze miejsca, które niepokoją naukowców chuyuss, shutterstock

Jezioro Poyang Hu

Jezioro Poyang Hu nazywane jest "chińskim Trójkątem Bermudzkim". Zbiornik znajduje się w prowincji Jiangxi w południowo-wschodnich Chinach. Obecnie wiadomo, że utonęło w nim ponad 1600 osób. Za najczarniejszą datę uznawany jest 3 sierpnia 1985 roku. Wówczas na jeziorze przepadło bez wieści kilkanaście statków. 

Mimo licznych badań i dochodzeń sprawa do dzisiaj nie jest jasna. Dlatego jedna z teorii, którą rozpowszechnili miejscowi, zakłada, że za wszystkie zaginięcia odpowiada ogromny żółw, który zamieszkuje jezioro. 

Rozwiązanie tajemniczych przypadków utrudnia rozmiar zbiornika. Poyang Hu jest jednym z największych jezior słodkowodnych w Chinach - jego powierzchnia wynosi 3583 kilometry kwadratowe. Dla porównania, największe jezioro w Polsce, czyli Śniardwy, liczy 114 kilometrów kwadratowych. 

Tajemnicze, podziemne miasto w Chinach. Więcej na jego temat dowiesz się z filmu:

Poveglia we Włoszech Poveglia we Włoszech Kagan Kaya, shutterstock

Poveglia

Poveglia to niewielka wyspa, która znajduje się niedaleko Wenecji. Mimo wspaniałego położenia, miejsce to nie przypadłoby raczej do gustu wielbicielom włoskiego klimatu. Jest to niewątpliwie jedno z najmroczniejszych i najbardziej tajemniczych miejsc we Włoszech. 

Ze względu na fakt, że wyspa uchodzi za nawiedzoną, odwiedzają ją tylko nieliczni śmiałkowie. Z ich relacji wynika m.in., że na można usłyszeć tam dziwne odgłosy i zobaczyć przerażające zjawy. 

Najpopularniejsze teorie wiążą te paranormalne zjawiska z historią wyspy. W XVIII wieku na Poveglię zsyłano chorych na dżumę. Z kolei od lat 30. XX wieku działał tu ośrodek dla osób chorych psychicznie. Podobno na wielu pacjentach przeprowadzano w nim eksperymenty medyczne, które bardziej niż terapię przypominały tortury. Lekarz, który był za to odpowiedzialny, w pewnym momencie zaczął widzieć duchy swoich byłych podopiecznych. Te doznania doprowadziły go do samobójstwa.

Tajemnicze miejsca, które niepokoją naukowców Tajemnicze miejsca, które niepokoją naukowców Sean Pavone, shutterstock

Las Samobójców

Jednym z najbardziej znanych miejsc owianych mroczną sławą jest Aokigahara, czyli Las Samobójców w Japonii. W ciągu roku odbiera sobie w nim życie około stu osób. 

Słynny las porasta zastygłą lawę. Pochodzi z erupcji krateru pasożytniczego stratowulkanu Fudżi, do której doszło w 864 roku. Obecnie las jest bardzo gęsty, co sprzyja bezwietrznej atmosferze i niepokojącej ciszy. 

Nikomu nie udało się jednak wyjaśnić, dlaczego akurat to miejsce stało się zbiorowym grobem samobójców. Podobno wiele osób decyduje się na odebranie sobie życia dopiero w tej okolicy. Mimo że wcześniej nie dręczyły ich myśli samobójcze, tutaj decydują się na takie radykalne kroki. 

Może cię także zainteresować: Opuszczone miejsca, które kiedyś tętniły życiem. Wśród nich m.in. 'wioska duchów' i była 'Copacabana Morza Śródziemnego' >>

Dom Oficera w Bornym Sulinowie Dom Oficera w Bornym Sulinowie Dom Oficera w Bornym Sulinowie// shutterstock

Dom Oficera

Nasze zestawienie zamyka miejsce z Polski. Tajemniczy Dom Oficera, który od lat popada w ruinę, znajduje się w Bornym Sulinowie w województwie zachodniopomorskim. W okresie międzywojennym III Rzesza zbudowała tu garnizon wojskowy. Z kolei w 1945 roku miejscowość zajęli sowieci. Budynek w latach swojej świetności mieścił m.in. elegancką restaurację, kasyno oraz salę koncertową. 

Od 1993 roku Borne Sulinowo zamieszkują Polacy. Jednak mimo wielu podejść nie udało się na nowo zagospodarować Domu Oficera. Przez to okazała niegdyś budowla od lat popada w ruinę. 

Przyczyną jest zła sława tego miejsca. Osoby, które tam były, twierdzą, że w budynku można zobaczyć tajemnicze zjawy, a nawet usłyszeć dziwne głosy i szepty do ucha. Co ciekawe, mimo że od lat cena budowli systematycznie spada, wszystkie próby jej sprzedaży kończą się niepowodzeniem.

Więcej na ten temat: Tajemnicze miejsca w Polsce, które kiedyś należały do Niemców i Rosjan. Jeden z budynków popadł w ruinę przez... duchy