Jezioro Garda - perła północnych Włoch. Dlaczego warto się tam wybrać?

Jezioro Garda to największe jezioro we Włoszech. Docenia się jego czystość i piękne panoramy wokół. Dodatkowo pobyt można połączyć z wypadem do Wenecji lub Mediolanu. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Jezioro Garda. Podstawowe informacje

Leżące na północy Włoch jezioro Garda ma powierzchnię 370 km² - długość jego linii brzegowej to 158,4 km. Rozciąga się w granicach włoskich prowincji Trydent, Brescia i Werona. Ogromną zaletą tego akwenu jest jego otoczenie - znajduje się tu kilka pasm górskich, przede wszystkim Prealpi Gardesane z najwyższym szczytem Monte Cadria (2254 m n.p.m.). Dzięki temu, przebywając nad jeziorem Garda, będziemy się cieszyć nie tylko dość czystą wodą, ale i pięknymi widokami wokół. Sama nazwa akwenu pochodzi od leżącej w prowincji Werona niewielkiej miejscowości Garda.

Jezioro Garda: Włochy z nieco innej strony 

Co może ściągać turystów nad Jezioro Garda? Włochy ogólnie cenione są za niezwykle przyjazny klimat, ale nad jeziorem możemy doświadczyć dość dużego zróżnicowania warunków terenowych. Wszędzie znajdują się kurorty turystyczne i miejscowości z nierzadko interesującą, bo historyczną zabudową. Żwirowe plaże kuszą do tego, by zażywać kąpieli. Północny brzeg jeziora jest uznawany za doskonałe miejsce do uprawiania windsurfingu - wykorzystuje się dość silnie wiejące tu wiatry. Południe zaś jest cieplejsze, panujący tu klimat sprzyja nie tylko wypoczynkowi, ale też bujnemu wzrostowi śródziemnomorskiej roślinności i uprawie pomarańczy.   

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i... ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje [TRIP WE DWOJE]

Jezioro Garda - mapa i ważne lokalizacje

Jakie możliwości turystyczne daje Jezioro Garda? Mapa wiele nam podpowiada. Jezioro jest tak usytuowane, że zarówno krótsze, jak i dłuższe wypady w celu zwiedzania są jak najbardziej wskazane. Poza wypoczynkiem w kurortach i kąpielami warto odwiedzać okoliczne miejscowości. Mowa m.in. o:

  • Riva del Garda z ruinami średniowiecznej twierdzy
  • Salò z gotycką katedrą, renesansowym pałacem i muzeum archeologicznym
  • Limone sul Garda z tarasowymi ogrodami
  • Desenzano del Garda z zabytkowym centrum
  • Malcesine z Zamkiem Scaligerich 
  • Sirmione z zabytkowym centrum

Jezioro Garda pozwala na wybór jednej spośród wielu urokliwych plaż. Możemy tu korzystać nie tylko z wody, ale i podziwiać wspaniałe widoki. Poleca się choćby plażę w miejscowości Torbole, gdzie w tle można podziwiać wysokie góry. Nieco mniej efektowne panoramy zobaczymy w Limone sul Garda czy Navene. 

Z pewnością turystyczny charakter okolic jeziora Garda sprawi, że przy organizacji wypoczynku raczej nie będziemy mieli problemów z noclegiem. Znajdziemy tutaj zarówno ekskluzywne ośrodki, jak i opcje odpowiednie przy niższym budżecie. Warto jedynie pamiętać o tym, że południowy brzeg akwenu uchodzi za cieplejszy. Jeśli więc zależy nam na korzystaniu z kąpielisk, to powinniśmy zatrzymać się właśnie tam. 

Garda - jezioro między Wenecją a Mediolanem

Jakie jeszcze zalety ma Garda? Jezioro leży właściwie w połowie drogi pomiędzy Wenecją a Mediolanem. W zależności od tego, do której miejscowości nad akwenem chcemy dojechać, odległości od tych dwóch sławnych włoskich miast wynoszą po ok. 120 km. Dzięki temu można łatwiej dostać się nad samo jezioro: do wyboru mamy loty do Wenecji, Mediolanu czy Werony. Niezwykle popularnym miejscem jest też Bergamo. Lądują tutaj samoloty z wielu polskich lotnisk. 

Oczywiście podstawowym atutem bliskości Wenecji lub Mediolanu jest możliwość włączenia tych miast w program swojej wycieczki do Włoch. Oprócz włoskiego centrum biznesu i mody, jakim jest Mediolan i wspaniałej Wenecji, możemy pokusić się o wizytę w kilku innych miejscowościach cenionych przez turystów. Mowa choćby o Padwie, czyli mieście św. Antoniego i jednego z najstarszych uniwersytetów, popularnej nie tylko z racji Romea i Julii Weronie, ale też choćby Vicenzy.  

Zobacz też: Bolonia. Pępek Wenus, dwie wieże i Neptun, który ma swoje tajemnice

Więcej o: