Emilia Romagna czeka na turystów znad Wisły. "Polacy uwielbiają Włochy, a my jesteśmy gotowi na ich przyjęcie"

Emilia Romagna to magiczny region we Włoszech, w którym zakochają się nie tylko prawdziwi smakosze czy koneserzy sztuki. Na plaży w Rimini chwile relaksu odnajdą miłośnicy plażowania. A osoby lubiące spędzać czas w sposób aktywny - w Apeninach z satysfakcją wycisną z siebie siódme poty. Czego możemy oczekiwać na miejscu? Czy jest bezpiecznie? I jakie zasady obowiązują w regionie? Rozmawiamy z Andreą Corsini - członkiem Rady ds. Mobilności, Transportu, Infrastruktury, Turystyki i Handlu włoskiego regionu Emilia Romagna.

Czy branża turystyczna podniosła się po pandemii? Jaka jest jej obecnie sytuacja?

W regonie Emilia Romagna turystyka jest jedną z wiodących gałęzi gospodarki i stanowi ok. 13 proc. PKB, dlatego od kilku miesięcy region przygotowuje się na przyjęcie gości z zagranicy, tak aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek pełen atrakcji. Włochy oraz region są już obecnie w pełni otwarte dla turystów z zagranicy. 26 kwietnia otwarte zostały ponownie wszystkie kąpieliska we Włoszech. W regionie Emilia Romagna oficjalne otwarcie kąpielisk nastąpiło 29 maja, zgodnie z prawem regionalnym i wraz z rozpoczęciem patrolu służby ratowniczej. Co więcej, od 15 maja nie obowiązuje już 5-dniowa kwarantanna dla przyjezdnych. Turyści muszą okazać jedynie negatywny wynik przeprowadzonego w ciągu ostatnich 48 godzin testu COVID-19.

Andrea CorsiniAndrea Corsini Materiały prasowe

Z czego słynie Emilia Romagna? W jaki sposób możemy spędzić tu czas?

Emilia Romagna oferuje turystom wiele atrakcji. Znajdą tu coś dla siebie osoby poszukujące aktywności, wypoczynku, jak i niezwykłych doznań kulturowych i historycznych. Jest doskonałym miejscem na rodzinne wakacje lub weekendowy wyjazd.

W regionie znajduje się ogromny wybór szlaków turystycznych w Apeninach oraz tras rowerowych i trekkingowych. Ponadto 110 km linii brzegowej zachęca do spacerów wzdłuż piaszczystych plaż nad wybrzeżem Adriatyku. Co więcej, historyczne miasta i liczne zabytki dostarczą wrażeń miłośnikom kultury. W tym roku szczególnie polecamy turystom Le Vie di Dante, uznaną za jedną z 30 najlepszych destynacji na 2021 rok. Jest to szlak śladami Dantego, który prowadzi od Florencji w Toskanii do magicznej Ravenny w regionie Emilia Romagna. Na trasie turyści mogą poznać wiele ciekawych i historycznych miejsc związanych z wielkim twórcą.

Koncert na plaży podczas Festiwalu Notte RosaKoncert na plaży podczas Festiwalu Notte Rosa Riccardo Gallini

Co jeszcze czeka na turystów w sezonie letnim?

Wiele imprez w ubiegłym roku nie mogło się odbyć z powodu pandemii, ale nic straconego. Zostały one zaplanowane na sezon letni 2021. Wśród nich m.in. Festiwal Notte Rosa, nazywany Letnim Sylwestrem Riwiery Adriatyckiej. Jest to trzydniowe wydarzenie organizowane wzdłuż całego wybrzeża Riwiery Adriatyckiej, podczas którego odbywają się  spektakle teatralne, koncerty, wystawy i atrakcje dla całych rodzin. Ponadto w Rimini planowany jest Festiwal Rowerowy oraz Festiwal Książek dla Dzieci. Warto również wspomnieć o Festiwalu Motor Valley, który odbędzie się w Modenie w terminie 1-4 lipca. Czwarta edycja festiwalu będzie miała formę hybrydową, część wydarzeń będzie dostępnych dla uczestników również online. Wśród aktywności zaplanowano między innymi spotkania z przedstawicielami największych marek samochodowych, warsztaty, wystawy oraz degustacje regionalnych potraw.

Wszystkie zaplanowane wydarzenia będą odbywały się przy zachowaniu reżimu sanitarnego, tak aby goście mogli czuć się bezpiecznie i korzystać z uroków regionu. Cieszymy się, że możemy powrócić do naszych tradycji i dać możliwość udziału w wydarzeniach wszystkim turystom z zagranicy.

Plaża w RiminiPlaża w Rimini Materiały prasowe

Czy turyści przybywający do regionu Emilia Romagna mogą poczuć się bezpiecznie? O jakich zasadach muszą pamiętać?

W miejscowościach i ośrodkach odwiedzanych przez turystów w naszym regionie obowiązują podobne zasady, jak w sezonie letnim 2020. Widzimy, że w ubiegłym roku nasze obostrzenia sprawdziły się, turyści czuli się u nas bezpiecznie i chętnie przyjeżdżali do nas na wypoczynek.

Tak jak do tej pory zalecane jest unikanie tłocznych miejsc oraz zachowanie bezpiecznej odległości minimum 2 m na plaży podczas kąpieli. Ponadto, na plażach w regionie Emilia Romagna, będzie można spotkać stewardów. Są to pracownicy, którzy witają gości, wyjaśniają wszystkie zasady bezpieczeństwa oraz odprowadzają ich do parasoli lub leżaków.

Sprzęt na plaży jest dezynfekowanySprzęt na plaży jest dezynfekowany Bagnino Cesenatico

Turyści mogą również rezerwować miejsce bezpośrednio na plaży lub z wyprzedzeniem – online i telefonicznie. Co również istotne, na całym wybrzeżu Romanii, minimalna powierzchnia dla każdego parasola wynosi od 12 m kw do 20 m kw, a odległość między nimi musi wynosić ok. 3-4 m. Tylko w Rimini zdecydowaliśmy się na 18 m kw powierzchni na jeden parasol lub leżak, po to, aby zagwarantować odwiedzającym maksymalne bezpieczeństwo.

Obowiązkową zasadą stosowaną przez pracowników z branży turystycznej w naszym regionie jest również regularna dezynfekcja: leżaków, krzeseł, stołów, sprzętu pływającego czy łodzi. Sprzęty są regularnie czyszczone codziennie i dezynfekowane. Jeśli chodzi o toalety i prysznice – tu również obowiązują zasady codziennego mycia oraz regularnego dezynfekowania.

Jeśli chodzi o branżę gastronomiczną, w restauracjach i beach barach, można złożyć zamówienie online. Nadal możliwe będzie zrealizowanie zamówienia na miejscu, przy założeniu, że liczba gości w restauracji nie przekracza ustalonych norm, a goście posiadają maseczki.

Również wstęp na place zabaw jest ograniczony do określonej liczby dzieci przebywających pod nadzorem rodziców. Zabawki i sprzęty są codziennie myte i regularnie dezynfekowane. Bez ograniczeń dozwolone są indywidualne gry 1:1 i indywidualne sporty wodne, jak pływanie, windsurfing, SUP i kitesurfing.

Czy pracownicy branży turystycznej zostaną zaszczepieni?

Chcemy, aby turyści, którzy planują wyjazd do naszego regionu, mogli czuć się u nas bezpiecznie, dlatego wdrażamy obecnie działania, które pozwolą nam jeszcze lepiej dostosować się do ich potrzeb. Od 7 czerwca uruchomiliśmy szczepienia dla wszystkich chętnych pracowników branży turystycznej, którzy na co dzień obsługują turystów w hotelach, restauracjach, na plażach i kąpieliskach. Na ten moment zainteresowanie szczepieniami wśród tej grupy jest wysokie – mamy nadzieję, że lista zaszczepionych będzie nadal rosła.

Port w CesenaticoPort w Cesenatico Vivida Photo PC / shutterstock

Czy często na ulicach czy plażach słychać język polski? Czy moi rodacy chętnie wybierają Emilię Romagnę na urlop, wypoczywają na plażach w Rimini lub odkrywają urokliwe miasteczka, jak np. Modenę czy Bolonię?

Często. Polacy uwielbiają Włochy za kulturę, malownicze widoki, piękną pogodę i doskonałą kuchnię, dlatego planują zarówno krótkie weekendowe wypady do dużych miast w regionie, jak i rodzinne wakacje na wybrzeżu. A my jesteśmy gotowi na przyjęcie turystów znad Wisły. W sezonie letnim 2021 mocno liczymy na wizyty turystów z Polski. Możliwość podróży do regionu autem oraz bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski (Ryanair i LOT) mogą stanowić dodatkową zachętę dla Polskich turystów do planowania podróży do regionu Emilia Romagna. Nasi operatorzy turystyczni już teraz potwierdzają wzrost zainteresowania rezerwacjami na lato 2021 w porównaniu do ubiegłego roku.

Więcej informacji na temat wydarzeń znajduje się na stronie: www.emiliaromagnaturismo.it/en

Więcej o: