"Wyjątkowe znalezisko" w Pompejach. Odkryli obiekt w stanie niemalże nienaruszonym

Park Archeologiczny w Pompejach poinformował o niezwykłym odkryciu. Na terenie willi Civita Giuliana znaleziony został świetnie zachowany rydwan. Badacze piszą, że obiekt jest w stanie prawie nienaruszonym. Został odnaleziony w miejscu, w którym kilka lat temu archeolodzy natknęli się na szczątki zwierząt.

Archeolodzy wyjaśniają, że odkrycie jest wyjątkowe nie tylko dlatego, że dzięki niemu można lepiej poznać historię miejsca oraz osób, które przed tragedią zamieszkiwały willę, lecz przede wszystkim dlatego, że rydwan został znaleziony w świetnym stanie, praktycznie nienaruszonym.

Odkryty przez badaczy pojazd jest czterokołowy. Zachowały się jego żelazne elementy, a także dekoracje z brązu i cyny. Badacze znaleźli na nim również pozostałości zmineralizowanego drewna oraz ślady materiałów organicznych, m.in. dekoracji kwiatowych. Rydwan został znaleziony niedaleko stajni, w której w 2018 roku archeolodzy natrafili na szczątki trzech koni, w tym jednego w uprzęży.

Dyrektor parku Massimo Osanna nie kryje, że jest to niezwykłe znalezisko, które pomoże wzbogacić wiedzę na temat świata starożytnego. 

W Pompejach znajdowano w przeszłości pojazdy używane do transportu (...), jednak w niczym nie przypominają one rydwanu z Civita Giuliana

- twierdzi. Wyjaśnia, że odkryty rydwan to prawdopodobnie tzw. Pilentum (rodzaj wozu używanego w czasach Cesarstwa Rzymskiego i Republiki Rzymskiej). Pojazd nie był wykorzystywany podczas codziennych czynności czy do transportu rolniczego, korzystano z niego w czasie uroczystości, parad czy procesji. Taki typ rydwanu nigdy nie został znaleziony we Włoszech. Osanna spekuluje, że pojazd mógł być też wykorzystywany podczas ceremonii ślubnych.

Zobacz wideo Archeologiczny unikat w centrum Warszawy. Niecodzienne znalezisko

Rydwan został odkryty podczas wykopalisk, które prowadzone są w ramach programu mającego m.in. zwalczać grabieże i nielegalną działalność, do której dochodzi na tych terenach. Prace wykopaliskowe mają położyć kres rabowaniu dziedzictwa narodowego. 

Pompeje zostały zniszczone w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79 roku. Pod grubą warstwą popiołu wulkanicznego znalazły się ciała ludzi i zwierząt, budowle, a także liczne przedmioty. Dzięki wciąż trwającym na tych terenach wykopaliskom archeologicznym dowiadujemy się coraz więcej o tym starożytnym mieście, jego historii i mieszkańcach. Wciąż dokonywane są nowe odkrycia.

Więcej o: