Wakacje we Włoszech? Poznaj Drogę Dantego uznaną za jeden z najlepszych kierunków 2021

Jest uważany za jeden z najpiękniejszych włoskich szlaków turystycznych. Ciągnie się od Rawenny w regionie Emilia-Romania od Florencji w Toskanii. Wydawnictwo Lonely uznało go za jeden z najlepszych kierunków na 2021 rok w swoim zestawieniu Best in Travel w kategorii zrównoważony rozwój. Co warto zobaczyć po drodze? W których miejscach się zatrzymać? Podpowiadamy.

Włochy to jeden z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych. Wspaniała pogoda, doskonałe jedzenie i duża różnorodność atrakcji przyciągają turystów z całego świata.

Jedną z takich atrakcji turystycznych jest Le Vie di Dante, czyli trasa o długości 395 km, która łączy kulturalne doznania z wypoczynkiem na łonie natury. Przebiega przez dwa regiony: Emilię-Romagnę oraz Toskanię. Szlak został doceniony przez wydawnictwo Lonely Planet, które przygotowuje popularne przewodniki turystyczne. W corocznym zestawieniu Best in Travel twórcy listy umieścili go w kategorii Sustainability, czyli zrównoważony rozwój. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych we Włoszech. Wiedzie przez miejsca związane ze słynnym poetą, Dante Alighierim, które artysta odwiedził w czasie wygnania. 

Rawenna

Podróż można rozpocząć od Rawenny w regionie Emilia Romagna. To tam Dante spędził ostatnie lata swojego życia i tam napisał "Boską komedię". Zmarł w 1321 roku. Jego pogrzeb odbył się w Bazylice Św. Franciszka, która w XIV stuleciu cieszyła się dużym prestiżem.

Miasto często jest wspominane przez Dantego w jego najsłynniejszym utworze. Artysta mówi o Rawennie zarówno bezpośrednio, jak i tworząc poetyckie obrazy. Po jego śmierci miasto stało się miejscem, w którym gromadzili się artyści i pisarze, czyniąc je ważnym ośrodkiem humanizmu.

Jednym z głównych miejsc związanym z Dantem, które każdy powinien odwiedzić w Rawennie, jest jego grobowiec. Powstał na zamówienie kardynała Luigiego Valentiego Gonzagi w latach 1780-1781, a zaprojektował go architekt Camillo Morigia. Budowla jest skromna, ale powstała z poszanowaniem neoklasycystycznych kanonów. Znajduje się na końcu Via Dante. W mauzoleum umieszczona została inskrypcja Dantis poetae sepulcrum (grób poety Dantego). Nad wejściem znajduje się płaskorzeźba węża zjadającego własny ogon - symbol chwały i wieczności.

Grobowiec DantegoGrobowiec Dantego Comune di Ravenna

Grobowiec DantegoGrobowiec Dantego Marco Scalcon

W pobliżu grobowca mieści się interaktywne Muzeum Dantego, które otwarte zostało 15 maja 2021 r. Jest to kolejny obowiązkowy punkt na trasie.

Po intensywnym zwiedzaniu przyjdzie w końcu pora na zaspokojenie głodu. A to w Rawennie nie powinno być trudne. Miasto i cały region słyną z kultywowania dawnych tradycji kulinarnych. W menu tamtejszych restauracji z pewnością znajdziecie lasagne, tagliatelle, stozzapreti z ragu, cappelletti nadziewane serem lub mięsem, a także dania na bazie ryb i owoców morza. Pozycją obowiązkową podczas pobytu w regionie Emilia Romagna jest także piadina - rodzaj płaskiego placka nadziewanego plastrami wędliny lub lokalnym serem Squacquerone di Romagna.

Faenza

Faenza to kolejny przystanek w regionie Emilia Romagna. Przebiegają przez nią główne szlaki komunikacyjne, które łączą region z Toskanią - Droga 302 oraz trasa kolejowa, które pozwalają turystom podążać dalej śladami Dantego. Miasteczko zamieszkuje około 60 tysięcy osób. Słynie z produkcji wyrobów fajansowych (wzięły swoją nazwę od nazwy miasta), a jej szczytowy rozwój przypadł na okres renesansu. Faenza może pochwalić się również Międzynarodowym Muzeum Ceramiki z 1908 roku, które jest jednym z najważniejszych tego typu na świecie. W swoich zbiorach gromadzi eksponaty z każdego wieku i kontynentu. Organizowane są tam wystawy sztuki współczesnej oraz warsztaty.

Zwiedzanie warto rozpocząć od wizyty w sercu miasta, czyli na Piazza del Popolo z wieżą zegarową. Obok znajduje się drugi plac - Piazza della Liberta - z renesansowym kościołem i fontanną, którą zaprojektował Domenico Paganelli. W Faenzie znajduje się także Narodowe Muzeum Cywilizacji Neoklasycyzmu, które w mistrzowski sposób pokazuje i objaśnia ten okres w dziejach regionu.

Faenza Piazza del PopoloFaenza Piazza del Popolo The Crowded Planet

Brisighella

Kolejny punkt na trasie to Brisighella. Mówi się o niej, że to jedna z najpiękniejszych wiosek we Włoszech. Urzeka swoim położeniem na wzgórzach w obrębie Parco Regionale della Vena del Gesso Romagnola.

Jej charakterystyczne punkty to twierdza Rocca Manfrediana z XIV wieku zbudowana przez rodzinę Manfredi, Sanktuarium Monticino z XVIII wieku oraz XIX-wieczna wieża zegarowa. W mieście warto przespacerować się wzdłuż drogi Antica Via del Borgo, nazywaną drogą osła, a także zajrzeć do jaskini Grotta Tanaccia, która uważana jest za najpiękniejszą w Parco Regionale della Vena del Gesso Romagnola. Grotę, pełną przepięknych form krasowych, można zwiedzać przez cały rok poza okresem, kiedy nietoperze przechodzą w stan hibernacji.

Rocca ManfredianaRocca Manfrediana Nicola Bisi

Wieża ZegarowaWieża Zegarowa Flavio Vallenari / Getty Images/iStockphoto

Brisighella słynie też z wyśmienitej oliwy z oliwek, która może pochwalić się europejskim certyfikatem DOP (jest to skrótowiec od włoskiej nazwy certyfikatu, po polsku brzmi Chroniona Nazwa Pochodzenia). Poza tym koniecznie trzeba skosztować peklowanego sera, który dojrzewa w gipsowych jaskiniach, mięsa Mora Romagnola, a także karczochów uprawianych w wąwozach.

Marradi

Z Brisighelli możesz udać się pieszo lub pociągiem do Marradi, pierwszej wioski w Appeninach, która łączy region Emilia Romagna z Toskanią. Urokliwą okolicę pełną lasów, można odkrywać podczas rowerowych przejażdżek, pieszych wycieczek, a nawet na końskim grzbiecie.

Jedną z proponowanych tras jest spacer z Marradi do Rocca di Castiglionchio, starego fortu z XI wieku, który dominuje w panoramie doliny rzeki Lamone. Podróżnicy, którzy lubią bardziej wymagające trasy, mogą wybrać się na wycieczkę do zespołu klasztornego Eremo di Gamogna.

MarradiMarradi materiały prasowe regionu Emilia-Romania

Scarperia i San Piero

Podążając dalej Le Vie di Dante, traficie do Scarperii i San Piero, czyli samego serca tak zwanego obszaru Mugello - słodkich wzgórz i niezwykłych krajobrazów.

To dwa miasta żyjące w symbiozie dzięki utworzeniu w 2014 roku jednej gminy. Miasteczko San Piero przeżyło swój rozkwit między XIV a XV wiekiem, kiedy Medyceusze zaczęli budować w okolicy okazałe wille. Jedną z nich jest Castello del Trebbio, która prawie w całości zachowała swoją średniowieczną konstrukcję. Wybudował ją Michelozzo Michelozzi na ruinach dawnej wieży. W 2013 roku budowla została wpisana na listę UNESCO.

Castello del TrebbioCastello del Trebbio materiały prasowe regionu Emilia-Romania

Przejdźcie się też do historycznego centrum Scarperii z Palazzo dei Vicari. Znajduje się w nim Muzeum Noży, które Scarperia produkuje z dumą od wieków. Niedawno zostało odnowione z nadzieją, że uda się przyciągnąć większą liczbę turystów. W miasteczku można również wybrać się na warsztaty do Bottega del Coltellinaio, na których pod czujnym okiem profesjonalnego rzemieślnika wykonuje się ostrza przy użyciu dawnych narzędzi.

Borgo San Lorenzo

Kolejnym przystankiem na trasie jest Borgo San Lorenzo. Miasteczko oddalone jest od Florencji o około 30 kilometrów i 50 minut jazdy samochodem. Przespacerujcie się po historycznym centrum z pozostałościami dawnych murów miejskich - bramami Fiorentina i Orologio. Warto zajrzeć do kościoła San Lorenzo z 941 roku, który jest największym kościołem romańskim na wiejskich terenach florenckiej prowincji. Jednym z dzieł, które warto zobaczyć w środku, jest Madonna. Jej autorstwo przypisuje się wybitnemu malarzowi Giottowi.

Pasjonaci sztuki powinni też odwiedzić Willę Pecori Giraldi, w której mieści się Muzeum Galileo Chiniego, włoskiego dekoratora, projektanta, malarza i garncarza. Budynek położny jest w otoczeniu pięknego parku, a w zbiorach znajduje się wiele dzieł artysty oraz członków jego rodziny.

W czasie pobytu w miasteczku zarezerwujcie też czas na zwiedzanie okolicy. Borgo San Lorenzo położone jest wśród wzgórz, przez które przebiegają liczne szlaki wycieczkowe, które świetnie sprawdzą się m.in. na wyprawy rowerowe. Możecie wybrać się np. na przejażdżkę leśnymi terenami Giogo Casaglia.

Florencja

Florencja była dla Dantego niezwykle ważnym miejscem. To tam się urodził w 1265 roku i mieszkał do czasu wygnania w 1302. Jednym z punktów, który powinien znaleźć się na waszej liście w czasie wycieczki Drogami Dantego, jest baptysterium San Giovanni, w którym poeta został ochrzczony. Znajduje się niedaleko katedry Santa Maria del Fiore i jest najstarszym budynkiem na Piazza San Giovanni. Z zewnątrz ozdobione zostało marmurem, w środku zaś mozaiką, która przedstawia m.in. Sąd Ostateczny - prawdopodobnie była to jedna z inspiracji Dantego do napisania "Boskiej komedii".

Baptysterium we FlorencjiBaptysterium we Florencji MaraZe / Shutterstock

Innym miejscem mocno związanym z Dantem jest Opactwo San Miniato al Monte, które wspominane jest przez poetę w Czyśćcu - jednej z trzech części, na które podzielona jest "Boska komedia". Wspomnienie o artyście we Florencji wciąż jest żywe również dzięki rozsianym po mieście portretom. Najstarsze można znaleźć w Muzeum Narodowym Bargello, w Palazzo dei Giudici e Notai oraz w kościele Santa Maria Novella. Wizerunek Dantego można też zobaczyć między innymi w Galerii Uffizi w serii fresków ze znanymi postaciami, które zostały namalowane około 1450 roku przez Andreę del Castagno.

Chętni mogą również wybrać się do kościoła Santa Margherita de 'Cerchi. Tam Dante miał poślubić Gemmę Donati i spotkać Beatrycze - największą miłość swojego życia.

Samo czytanie o urokach trasy to jednak zdecydowanie za mało. Najlepiej poznać ją na własną rękę i samemu przekonać się, czy rzeczywiście zasłużyła na wyróżnienie przyznane przez Lonely Planet. Być może będzie to wasz sposób na spędzenie wakacji.

Więcej o: