Najtańsze miasta świata. Podróż w te miejsca nie zrujnuje twojego portfela

Co jakiś czas publikowane są rankingi najtańszych miejsc na świecie. Trudno jest jednak stworzyć uniwersalne zestawienie, które będzie zgodne z doświadczeniami wszystkich podróżujących. Wybraliśmy więc kilka popularnych miast z różnych zakątków świata, które często pojawiają się w tego typu rankingach.
Najtańsze miasta na świecie Najtańsze miasta na świecie shutterstock, Milkovasa

Sajgon

Osoby, które chcą odbyć egzotyczną podróż za niewielkie pieniądze, często słyszą radę, by wybrać się do Azji Południowo-Wschodniej. Czy rzeczywiście jest tam tak tanio? Potwierdzają to różne rankingi. 

Na amerykańskim portalu Price of Travel za najtańsze miasto dla turystów uznano Sajgon. W badaniu wzięto pod uwagę koszt jednego nocleg w hostelu, trzech posiłków, dwóch przejazdów komunikacją publiczną, jednego biletu na atrakcję kulturalną, a także trzy tanie piwa. Jak wynika z analiz, dzień w tym wietnamskim mieście to koszt mniej więcej 19 dolarów amerykańskich (73 złote). 

Warto wspomnieć, że stolica Wietnamu, czyli Hanoi, została uznana za najtańsze miasto świata w rankingu TripAdvisor "TripIndex".

Najtańsze miasta na świecie Najtańsze miasta na świecie shutterstock, GreenBelka

Phnom Pehn

W większości zestawień pojawia się także Kambodża. Kraj ten został niedawno uznanym za najtańszy do życia przez portal internationalliving.com. Wyprzedził m.in. Wietnam i Boliwię.  

Z kolei we wspomnianym rankingu Price of Travel Phnom Pehn, czyli stolic kraju, zajęła dziewiąte miejsce. Zgodnie z wyliczeniami koszt przeżycia jednego dnia w przypadku turysty wynosi w tym miejscu 23 dolary amerykańskie (88 złotych).

Może cię także zainteresować: Bilety lotnicze tanie jak barszcz, ale na miejscu drogo jak diabli. "Piwo kosztuje 35 zł, ale najgorszy był rachunek za telefon" >>

Najtańsze miasta na świecie Najtańsze miasta na świecie shutterstock, Kriangkrai Thitimakorn

New Delhi

New Delhi to marzenie wielu osób. Niestety wielu turystów zniechęca do podróży w to miejsce wysoki koszt biletów lotniczych. Warto jednak pamiętać, że na miejscu możemy spodziewać się jednak niskich cen. 

Economist Intelligence Unit co roku publikuje listę najtańszych i najdroższych miast świata ("Worldwide Cost of Living Survey"). W 2018 roku stolica Indii zamykała pierwszą dziesiątkę zestawienia najtańszych miejscowości, a rok temu znalazła się na dziewiątej pozycji. 

Z kolei w zestawieniu Price of Travel stolica Indii zajęła 14. miejsce. Koszt przeżycia jednego dnia w przypadku turysty wynosi mniej więcej 24 dolary amerykańskie (92 złote). 

Najtańsze miasta na świecie Najtańsze miasta na świecie shutterstock, monticello

Taszkient

W ubiegłym roku w rankingu najtańszych miast świata autorstwa Economist Intelligence Unit na trzecim miejscu znalazł się Taszkient, czyli stolica Uzbekistanu.

Kierunek ten kusi wielu turystów. Zwłaszcza że w ubiegłym roku Uzbekistan zniósł wizy dla obywateli 45 państw (w gronie tym znaleźli się także Polacy). Do podróży nadal zniechęcają jednak ceny biletów lotniczych, które tak ja w przypadku większości innych krajów azjatyckich, są dosyć wysokie.

Niedługo może się to zmienić. Na ostatniej konferencji w Wiedniu, szef Wizz Air Jozsef Varadi, zapowiedział, że jego linia zamierza uruchomić połączenia z krajami Azji Centralnej.

Przeczytaj więcej na temat największej atrakcji Uzbekistanu >>

Najtańsze miasta na świecie Najtańsze miasta na świecie shutterstock, Nataliia Sokolovska

Bukareszt

Przenosimy się do Europy. Nasza propozycja to Bukareszt, czyli stolica Rumunii. Miasto zostało uwzględnione w ubiegłorocznym rankingu "City Costs Barometr". Jego twórcy przeanalizowali ceny w 48 europejskich miejscowościach, które cieszą się popularnością wśród turystów. Ich zdaniem jest to jeden z najlepszych kierunków na tani wyjazd w Europie. Więcej na temat badania dowiesz się TUTAJ >> 

Oprócz tego w 2018 roku stolica Rumunii znalazła się w rankingu Economist Intelligence Unit. Zajęła wówczas ósme miejsce wśród najtańszych miast świata. 

Warto wspomnieć, że w tym przypadku niskie ceny idą w parze z tanimi biletami lotniczymi. Od kilku lat z polskich lotnisk do Bukaresztu lata Wizz Air. 

Może cię także zainteresować: Miasteczko nad jeziorem Como wprowadza bilety wstępu. Pieniądze zostaną przeznaczone na ważny cel >>

Najtańsze miasta na świecie Najtańsze miasta na świecie shutterstock, AlexAnton

Stambuł

Mimo że Turcja kojarzy się zazwyczaj z letnim wypoczynkiem nad morzem, jest to także dobry kierunek na ciekawy i tani wyjazd poza sezonem wakacyjnym. Turystów przyciąga zwłaszcza Stambuł - największe i najludniejsze miasto tego kraju. Z rankingu "City Costs Barometr" dowiadujemy się, że koszt wycieczki z dwoma noclegami to wyniesie 218 dolarów, czyli około 840 złotych.

Najtańsze miasta na świecie Najtańsze miasta na świecie shutterstock, buteo

Buenos Aires

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć propozycji z Ameryki Południowej. W tym przypadku musimy niestety liczyć się z wysokimi kosztami biletów lotniczych. Jednak ceny na miejscu są zazwyczaj zaskakująco niskie. 

W ubiegłorocznym rankingu "Worldwide Cost of Living Survey" za najtańsze miasto świata została uznana stolica Wenezueli, czyli Caracas. Jednak ze względu na niestabilną sytuacją w kraju odradzamy podróż w te rejony.

Warto z kolei wziąć pod uwagę wyprawę do Buenos Aires. W tym mieście podobno trudno się nie zakochać. Oprócz wyjątkowego klimatu i ciekawych zabytków możecie liczyć także na niewygórowane ceny. Co istotne, we wspomnianym rankingu stolica Argentyny została uznana za siódme najtańsze miasto świata. 

Może cię także zainteresować: Siedem niezwykłych miejsc, których w najbliższym czasie nie zwiedzimy. Powód? Jest tam zbyt niebezpiecznie. To m.in. "wyspa obcych" i "perła pustyni" >>

Więcej o: