Piękne miejsce, o którym zapomniał świat. Poznaj zachwycającą perłę Jedwabnego Szlaku

Samarkanda to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast na trasie Jedwabnego Szlaku. Zafascynował się nim nawet sam Aleksander Wielki. Znajdziemy tam m.in. liczne zabytkowe mauzolea i place.

Samarkanda to czwarte co do wielkości miasto Uzbekistanu. Pierwsze zachowane informacje na jego temat pochodzą z VI wieku przed naszą erą. W tym okresie Samarkanda została stolicą zależnej od Persji Sogdiany, która obejmowała tereny współczesnego Kirgistanu, Kazachstanu, Tadżykistanu oraz Uzbekistanu.

Mimo niewątpliwych walorów architektonicznych i historycznych Samarkanda nie jest najpopularniejszą atrakcją Azji Środkowej. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym miejscu?

"Piękniejsza niż sobie wyobrażałem"

W 329 roku przed naszą erą miasto zostało zdobyte przez Aleksandra Wielkiego. Stało się wówczas jednym z najważniejszych ośrodków w regionie. Sam Aleksander Wielki miał stwierdzić:

Wszystko, co słyszałem o Samarkandzie, jest prawdą. Z jednym wyjątkiem: jest piękniejsza, niż sobie wyobrażałem.

Miasto Jedwabnego Szlaku

Swój największy rozwój miasto zawdzięcza położeniu na Jedwabnym Szlaku, który był wykorzystywany od III wieku p.n.e. Łączył on Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Na trasie przewożono cenne towary - m.in. jedwab i żelazo. Trasa straciła na znaczeniu dopiero po odkryciu drogi morskiej do Chin w XVII wieku.

Historia Samarkandy jest bardzo burzliwa. Miasto było wielokrotnie niszczone i odbudowywane. Przez to mnóstwo jego cennych zabytków nie przetrwało do dzisiejszych czasów. 

Mimo to także obecnie miejsce to może pochwalić się wieloma perłami architektury, jak choćby pochodzące z XIV wieku. Mauzoleum Ruchabad. Plac Registan uznawany jest za jeden z najwspanialszych zespołów architektonicznych w Azji Środkowej. Należy także wspomnieć o ruinach obserwatorium astronomicznego Uług Bega z XV wieku, w którym znajduje się ogromny sekstant, czyli przyrząd wykorzystywany do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem.

Uzbekistan bez wizy

Jeśli planujecie wyprawę w rejony Azji Środkowej, koniecznie pamiętajcie o Samarkandzie. Tym bardziej że teraz nie potrzebujemy wizy, aby zwiedzić to miejsce. Na początku tego roku Uzbekistan zniósł wymóg wizowy dla obywateli 45 państw, którzy wybierają się tam w celach turystycznych na maksymalnie 30 dni. W gronie tym znaleźli się Polacy.

Zobacz także:

Komentarze (11)
Piękne miejsce, o którym zapomniał świat. Poznaj zachwycającą perłę Jedwabnego Szlaku
Zaloguj się
 • 1moco2

  Oceniono 14 razy 10

  Siedziałem kiedyś tam w Samarkandzie po upalnym dniu, przy księżycu, oparty o mur jednej z tych trzech medres przy placu Registan. Uświadomiłem sobie nagle, że oto czuję plecami ciepło tego niesłychanie egzotycznego miejsca, tak bardzo oddalonego od mojego domu. Rozejrzałem się i zatrzymałem tę chwilę w pamięci do dziś. Ale kiedyś później, siedząc w letni wieczór oparty o gotycki mur świątyni na Ostrowie Tumskim w moim Wrocławiu poczułem ciepło nagrzanej słońcem ściany i przebiegł mnie dreszczyk tamtej, samarkandzkiej egzotyki i doszło do mnie, że przecież też żyję w podobnie egzotycznym miejscu na Ziemi, do którego przywykłem i nie zdawałem sobie z tego sprawy. Inaczej od tamtej pory patrzę na różne zakamarki moich rodzinnych stron, które dla innych są przecież też odległym i obcym światem.

 • e50504

  Oceniono 9 razy 7

  Po co o tym piszecie? Rozwrzeszczana hołota ze smartfonami potrzebna jest temu miejscu jak nowotwór

 • asiak20

  Oceniono 4 razy 2

  Magiczne miejsce. Marzę o tym by się tam znaleźć

 • wolny.kan.gur

  0

  Warto wiedzieć że Samarkanda jest podobnie zabytkowa jak np. Warszawa: wszystkie niemal zabytki zostały odbudowane z gruzów w XX wieku. Nie był to teatr działań wojennych ale teren sejsmiczny i trzęsienia ziemi rujnowały miasto dosyć często.

 • marcin1948

  Oceniono 14 razy -12

  Zachwycająca perła Jedwabnego Szlaku ??? Diaspora uważa że Jedwabną perłą była Stodoła,a kto myśli inaczej ten antyszeeeemyyyyta :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX