Piękne miejsce, o którym zapomniał świat. Poznaj zachwycającą perłę Jedwabnego Szlaku

Samarkanda to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast na trasie Jedwabnego Szlaku. Zafascynował się nim nawet sam Aleksander Wielki. Znajdziemy tam m.in. liczne zabytkowe mauzolea i place.
Zobacz wideo

Samarkanda to czwarte co do wielkości miasto Uzbekistanu. Pierwsze zachowane informacje na jego temat pochodzą z VI wieku przed naszą erą. W tym okresie Samarkanda została stolicą zależnej od Persji Sogdiany, która obejmowała tereny współczesnego Kirgistanu, Kazachstanu, Tadżykistanu oraz Uzbekistanu.

Mimo niewątpliwych walorów architektonicznych i historycznych Samarkanda nie jest najpopularniejszą atrakcją Azji Środkowej. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym miejscu?

"Piękniejsza niż sobie wyobrażałem"

W 329 roku przed naszą erą miasto zostało zdobyte przez Aleksandra Wielkiego. Stało się wówczas jednym z najważniejszych ośrodków w regionie. Sam Aleksander Wielki miał stwierdzić:

Wszystko, co słyszałem o Samarkandzie, jest prawdą. Z jednym wyjątkiem: jest piękniejsza, niż sobie wyobrażałem.
 

Miasto Jedwabnego Szlaku

Swój największy rozwój miasto zawdzięcza położeniu na Jedwabnym Szlaku, który był wykorzystywany od III wieku p.n.e. Łączył on Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Na trasie przewożono cenne towary - m.in. jedwab i żelazo. Trasa straciła na znaczeniu dopiero po odkryciu drogi morskiej do Chin w XVII wieku.

 

Historia Samarkandy jest bardzo burzliwa. Miasto było wielokrotnie niszczone i odbudowywane. Przez to mnóstwo jego cennych zabytków nie przetrwało do dzisiejszych czasów. 

Mimo to także obecnie miejsce to może pochwalić się wieloma perłami architektury, jak choćby pochodzące z XIV wieku. Mauzoleum Ruchabad. Plac Registan uznawany jest za jeden z najwspanialszych zespołów architektonicznych w Azji Środkowej. Należy także wspomnieć o ruinach obserwatorium astronomicznego Uług Bega z XV wieku, w którym znajduje się ogromny sekstant, czyli przyrząd wykorzystywany do mierzenia wysokości ciał niebieskich nad horyzontem.

 

Uzbekistan bez wizy

Jeśli planujecie wyprawę w rejony Azji Środkowej, koniecznie pamiętajcie o Samarkandzie. Tym bardziej że teraz nie potrzebujemy wizy, aby zwiedzić to miejsce. Na początku tego roku Uzbekistan zniósł wymóg wizowy dla obywateli 45 państw, którzy wybierają się tam w celach turystycznych na maksymalnie 30 dni. W gronie tym znaleźli się Polacy.

Zobacz także:

Więcej o: