Kolejki linowe na świecie - najdłuższe, najciekawsze i z najpiękniejszymi widokami

Pierwsze kolejki linowe na świecie do przewozu osób powstały już w XIX wieku. Poza swoim czysto praktycznym zastosowaniem kolejki linowe dają nam możliwość podziwiania z wysoka przepięknych krajobrazów. Przedstawiamy najbardziej atrakcyjne turystycznie i najciekawsze kolejki linowe na świecie.

Gdzie usytuowane są kolejki linowe na świecie?

Gdzie znajdują się kolejki linowe na świecie? Ulokowane są przede wszystkim na górzystych terenach, do których dotarcie z oczywistych względów jest utrudnione. Stanowić mogą również część komunikacji miejskiej, a nawet łączyć niezbyt odległe od siebie miejscowości.

Najciekawsze kolejki linowe na świecie - czy znasz je wszystkie?

Do najciekawszych kolejek linowych na świecie z pewnością zaliczyć można kolejkę linową na górę Pão de Açúcar (tł. Głowa Cukru, wys. 396 m n.p.m.) znajdującą się w Rio de Janeiro (Brazylia) nad Zatoką Guanabara. Fani produkcji z Jamesem Bondem mogą kojarzyć ją z filmu ''Moonraker''. Pierwszy etap podróży tą kolejką rozpoczynamy u stóp wzgórza Morro da Babilonia i kończymy na szczycie Morro da Urca, skąd następnie dotrzemy już na szczyt Pão de Açúcar. Warto wiedzieć, że w 2012 roku Głowa Cukru została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po dotarciu na szczyt możemy podziwiać widoki na słynną Statuę Chrystusa Odkupiciela, plażę Copacabana czy Ipanema.  Kolejną ciekawą kolejka linową jest Emirates Air Line, która łączy oba brzegi Tamizy we wschodnim Londynie. Podczas krótkiego (5 - 10-minutowego) przejazdu możemy podziwiać panoramę tej części Londynu.

P?o de Açucar. Zdjęcie ilustracyjneP?o de Açucar. Zdjęcie ilustracyjne Marti Bug Catcher/Shutterstock

Najciekawsze kolejki linowe na świecie - lista, na której nie może zabraknąć Genting Skyway w Malezji

Lista najciekawszych kolejek linowych na świecie nie obejdzie się bez Genting Skyway w Malezji, czyli jednej z najszybszych kolejek gondolowych na świecie. Rozwijająca prędkość 6 m/s kolejka łączy Gohtong Jaya z hotelem Resort w Genting Higlands znajdującym się na wysokości około 1800 m n.p.m. Jest to jednocześnie najdłuższa kolejka linowa w południowo - wschodniej Azji. Wartą uwagi jest również kolejka linowa na Górę Stołową w Kapsztadzie (RPA). Poruszająca się z prędkością 10 m/s kolejka posiada podłogę wykonującą obrót wokół własnej osi, co umożliwia podróżującym obserwację spektakularnych widoków.

Genting Skyway w Malezji. Zdjęcie ilustracyjneGenting Skyway w Malezji. Zdjęcie ilustracyjne Calvin Chan/Shutterstock

Ranking najciekawsze kolejki linowe na świecie

Ranking najciekawszych kolejek linowych na świecie uwzględnia otwartą do użytku w 2003 roku  Langkawi SkyCab (Malezja), która jest uznawana za najbardziej stromą kolejkę linową na świecie. Prowadzi ona od wioski w Pantai Kok na sam szczyt Gunung Machinchang (708 m n.p.m.). Podróżujących czekają zapierające dech w piersiach widoki między innymi na tropikalny las deszczowy czy okoliczne wyspy. Nieco bliżej Polski znajduje się kolejka linowa jadąca na wzgórze Srd (412 m n.p.m.) w Dubrowniku (Chorwacja). Z końcowej stacji, czy to za dnia, czy w nocy możemy podziwiać panoramę tego pięknego miasta.

Langkawi SkyCab (Malezja). Zdjęcie ilustracyjneLangkawi SkyCab (Malezja). Zdjęcie ilustracyjne KCEmperor/Shutterstock

Najdłuższe kolejki linowe na świecie

Trasy kolejek linowych są różne, zazwyczaj wynoszą od kilkuset metrów do dwóch - trzech kilometrów. Jednak są wśród nich i znacznie dłuższe. Za najdłuższą kolejkę linową uznawana jest 10-kilometrowa Teleférico La Paz–El Alto (Boliwia). Oddana do użytku w 2014 roku kolejka ma za zadanie wspomóc transport miejski w tym niezwykle zatłoczonym mieście. Nieco krótszą, bo liczącą 7899,9 m długości jest kolejka linowa z An Thoi na wyspę Hon Thom (Wietnam). Jedną z najdłuższych jest również chińska kolejka linowa prowadząca z miasta Zhangjiajie na górę Tianmen. 30-minutowa podróż tą kolejką z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. W tym zestawieniu nie można pominąć kolejki Skrzydła Tatewu (Armenia) o długości 5725 metrów. Kolej łączy dwie krawędzie kanionu i wąwozu rzeki Worotan. Jej pierwsza stacja ulokowana jest na wzgórzu niedaleko wsi Halidzor a finalna przy klasztorze Tatew. Przy sprzyjającej pogodzie podczas podróży możemy podziwiać szczyty Gór Karabaskich.

Teleférico La Paz-El Alto (Boliwia). Zdjęcie ilustracyjneTeleférico La Paz-El Alto (Boliwia). Zdjęcie ilustracyjne JordiStock/shutterstock

Kolejki linowe na świecie z najpiękniejszymi widokami

Kolejek linowych z najpiękniejszymi widokami jest wiele, w zależności od ich trasy możemy z nich podziwiać panoramę miast lub naturalny krajobraz. Poniżej lista kolejek linowych na świecie z najpiękniejszymi widokami:

  1.  Kolejka linowa Port Vell w Barcelonie (Hiszpania) - widok na miasto
  2. Kolejka linowa CabriO Stanserhorn (Szwajcaria) - dwupiętrowa kolejka z tarasem na wyższym poziomie
  3. Kolejka linowa ''Les bulles" Grenoble - Bastille (Francja) - widok na malownicze miasto i szczyt Mont Blanc (przy sprzyjającej pogodzie)
  4. Kolejka linowa Cable Car Gibraltar - widok na Costa del Sol, Cieśninę Gibraltarską, zatokę Algeciras oraz północne wybrzeże Afryki
  5. Kolejka linowa Chamonix - Aiguille du Midi (Francja) - wspaniały widok na Alpy

Zobacz też: Zima w Karkonoszach. Co warto zobaczyć w Karkonoszach? [szlaki, atrakcje]

Zobacz wideo Zima w Szwajcarii
Więcej o: