Co jest potrzebne na wyjazd do Niemiec? Formalności, ważne przedmioty, gotówka

Co jest potrzebne na wyjazd do Niemiec? Wakacyjny wypad np. do Bawarii może być ciekawym pomysłem także w tym sezonie. Możemy tu skorzystać z ułatwień, które daje swobodny przepływ osób w Unii Europejskiej.

Wyjazd do Niemiec: co zabrać i o czym pamiętać?

Jak przygotować się na wyjazd do Niemiec? Co zabrać i o czym pamiętać? Na całe szczęście wycieczka do naszych zachodnich sąsiadów nie wymaga jakiegoś nietypowego planowania. Niemcy nie są państwem poważnie zagrożonym atakami terrorystycznymi, nie panuje na ich terenie klimat drastycznie różniący się od naszego. Dodatkowo nie musimy przygotowywać się do funkcjonowania w obcej kulturze. Łatwiej jest także z płatnościami, bo zapłacimy europejską walutą, czyli euro.

Oczywiście nie jest jednak tak, że powinniśmy wybierać się do Niemiec bez jakiegokolwiek przygotowania. Kilka kwestii należy załatwić zwłaszcza wtedy, gdy za Odrę udajemy się na tydzień lub dłużej.   

Wyjazd do Niemiec: potrzebne dokumenty

Jakie formalności należy załatwić przed wyjazdem do Niemiec? Potrzebne dokumenty są w przypadku naszych sąsiadów ograniczone do minimum. Korzysta się w tym przypadku z faktu, że w Unii Europejskiej obowiązuje swobodny przepływ osób.

Berlin. Zdjęcie ilustracyjneBerlin. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Do 90 dni na terenie Republiki Federalnej Niemiec można przebywać dzięki paszportowi lub dowodowi osobistemu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dotyczy to także osób małoletnich. Czasami więc konieczne jest zadbanie o wcześniejsze wyrobienie stosownych dokumentów. Pobyt powyżej 90 dni wymaga dokonania meldunku w ciągu 7 lub 14 dni od wjazdu na teren danego kraju związkowego. 

Zobacz wideo Niemcy - po prostu przyjazne

Lista rzeczy na wyjazd do Niemiec. Nie zapomnij o tym!

Jak prezentuje się lista rzeczy na wyjazd do Niemiec? Z pewnością zawiera mniej specjalistycznych pozycji, niż np. ta sporządzana z myślą o Turcji, Tunezji lub Stanach Zjednoczonych. Również tutaj powinno jednak znaleźć się miejsce dla:

  • Wygodnych ubrań dopasowanych do pogody -  oczywiście w lecie powinna tu dominować lekka i przewiewna odzież odpowiednia na gorące i słoneczne dni. Nie należy jednak zapominać także o wzięciu czegoś nieco cieplejszego.
  • Peleryny przeciwdeszczowej - przyda się w przypadku załamania pogody.
  • Nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych -  przydadzą się zwłaszcza podczas przebywania w otwartej przestrzeni.
  • Wygodnych butów - takich, które nie będą uwierać nawet przy intensywnej aktywności. 
  • Kremu z filtrem - w upalne dni warto zadbać o bezpieczeństwo własnej skóry.
  • Powerbanku - przyda się po to, by zawsze można było mieć naładowany sprzęt elektroniczny.
  • Dysku przenośnego - idealnego wtedy, gdy na wycieczce do Niemiec powstanie duża liczba zdjęć i filmików. 

Wyjazd do Niemiec. Ile wziąć gotówki na tydzień?

Jak drogi jest wyjazd do Niemiec? Ile wziąć gotówki na tydzień? Fakt, że Niemcy są naszym sąsiadem sprawia, że na ich terytorium można się dostać na kilka sposobów. Samolot, autobus, pociąg lub własny samochód - wybór każdego ze środków transportu wymaga osobnej kalkulacji. 

Zamek Neuschwanstein w zimowej sceneriiZamek Neuschwanstein w zimowej scenerii shutterstock

Sam pobyt niestety nie należy do najtańszych z uwagi na dość duży koszt noclegów, posiłków, biletów wstępu czy transportu na miejscu. Istotną pozycją w budżecie jest zwłaszcza zakwaterowanie, które stanowi ok. połowy wydatków. Łącznie szacuje się, że przeciętny budżet na tygodniowy pobyt w Niemczech ze zwiedzaniem powinien wynosić ok. 4500 zł. Warto też brać pod uwagę różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi regionami. 

Wyjazd do Niemiec. Niezbędne rzeczy: ubezpieczenie

O co jeszcze zadbać jeśli chodzi o wyjazd do Niemiec? Niezbędne rzeczy to także ubezpieczenie. Polscy obywatele mają prawo w nagłych wypadkach do darmowych świadczeń medycznych na terenie Niemiec. Warunkiem jest opłacanie składek do NFZ i posiadanie wydawanej w Polsce Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Nie daje ona jednak prawa do refundacji transportu medycznego. Warto więc dodatkowo ubezpieczyć się na taką okoliczność.  

Zobacz też: Najmniejszy dom na świecie. Gdzie się znajduje i ile jest w nim miejsca? Ma tylko 1m2 [ZDJĘCIA]

Więcej o: