10 najbardziej niedocenionych miast w Niemczech, do których warto pojechać [lista]

10 najbardziej niedocenionych miast w Niemczech - trudno usłyszeć ich nazwy w turystycznym kontekście nawet w biurach podróży. Niemieckie miasta, mimo że znajdują się tak blisko Polski, rzadko są celem wyjazdu naszych rodaków w celach wypoczynkowych. A szkoda, bo nasi sąsiedzi mają wiele pięknych zakątków wartch odwiedzenia.

10 najbardziej niedocenionych miast w Niemczech - musisz zobaczyć te miejsca!

Niemcy to państwo federacyjne położone w zachodniej Europie. Jego stolicą i największym miastem jest Berlin. Oczywiście miasto to jest też najczęściej odwiedzane przez turystów. Niemcy słyną jednak także z innych pięknych miejsc, które warto zobaczyć. 

 1. Mölln, Szlezwik-Holsztyn – idealne miejsce dla osób, które lubią połączenie jeziora, morza i pięknego miasta. Mölln położone jest w regionie wypoczynkowym w Herzogtum Lauenburg. To niewielkie, klimatyczne miasteczko, które liczy zaledwie 20 tys. mieszkańców to wspaniałe miejsce na spokojny, cichy odpoczynek wśród pięknych okoliczności przyrody. Główną atrakcją dla zwiedzających są znajdujące się w samym centrum miasta np. Ratusz w Mölln czy Sąd Gubernatorski. Dodatkowo można także spędzić czas nad jeziorem czy udać się nad morze Bałtyckie, od którego dzieli nas tylko 45 minut drogi samochodem.
 2. Region Mozeli, Nadrenia-Palatynat – to piękne miasta i wioski, które usytuowane są pomiędzy łagodnymi wzgórzami winnymi a wspaniałymi zamkami. Niedaleko znajdują się miasta takie jak Koblencja i Trewir, które także są warte uwagi. Główną atrakcją jest przepiękny zamek Eltz, o którym mówi się, że jest jednym z najpiękniejszych w Niemczech.Zamek Eltz., zdjęcie ilustracyjne, Pixabay
 3. Szprewald, Brandenburgia - Szprewald znajduje się jedynie godzinę jazdy samochodem od Berlina, a mimo to można mieć wrażenie, że usytuowane jest w lasach Amazonii. Uznawane jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych miejsc w Niemczech. Wkoło znajduje się mnóstwo rzek, strumieni, które oblewają obszar południowo-wschodniej Brandenburgii.
 4. Münsterland, Nadrenia Północna-Westfalia - Münster to miasto studenckie, które pełne jest rowerów, a słynie przede wszystkim jako lokalizacja popularnego serialu "Tatort". Mieszkańcy cenią bardzo to miasto, ponieważ oferuje ono aktywne życie miejskie, bogaty program wydarzeń kulturalnych i wspaniałą architekturę np. brukowany Prinzipalmarkt z gotyckim kościołem Lambertikirche.
 5. Miasto Aasee – to kolejne piękne miejsce, które warto odwiedzić będąc w Niemczech. W tym mieście znajduje się wiele klimatycznych restauracji i pubów, które będą idealnym przystankiem po długich, lokalnych spacerach czy zwiedzaniu okolic rowerem.
 6. Kinzigtal, Badenia-Wirtembergia – to region bardzo popularny w Niemczech w trakcie wakacyjnych wyjazdów. Słynie nie tylko z pięknych miast, ale jego główną zaletą są piękne okoliczności przyrody.
 7. Drezno – miasto, które jest bardzo związane z Polską. Słynie przede wszystkim z pięknego kompleksu pałacowo – parkowego Zwinger, który ufundowany został przez Augusta II Mocnego, który był królem Polski.
 8. Heidelberg – to miasto, które leży nad rzeką Neckar. Słynie z pięknej starówki, która nie została zniszczona w czasie II wojny światowej. To miejsce napewno zachwyci każdego, chociażby ze względu na wspaniałe widoki, które rozpościerają się dookoła.
 9. Tybinga – to kolejne miasto położone nad rzeką Neckar. Jego główną zaletą są wąskie kanaliki, nad którymi przerzucone zostały kładki prowadzące do drzwi posesji. Miasto jest pięknie udekorowane, zadbane i ukwiecone.
 10. Quedlinburg – miasteczko założone w roku 992 jest istnym rajem dla turystów, którzy uwielbiają historię. To kolejne miejsce, które ominęła wojna dzięki czemu nadal można w nim podziwiać kolegiatę, zamek i stare miasto. Warto dodać, że w kolegiacie znajduje się skarbiec, który kryje wiele wspaniałych i wybitnych dzieł sztuki m.in. dzban z Kany Galilejskiej, który ma ponad 2000 lat.
Zobacz wideo Polska i Niemcy - 30 lat po upadku Muru Berlińskiego

Nietypowe miasta w Niemczech. Miejsca, z których słyną Niemcy

Niemcy to kraj, w którym jest wiele wspaniałych miejsc, wybitnych pod względem architektury i zabytków, które warto odwiedzić i poznać. Chcesz poznać nietypowe miasta w Niemczech? Lista znajduje się poniżej.

 • Rothenburg ob der Tauber - to miasto w Niemczech, które jest małe, ale cieszy się ogromną sławą dzięki zachowanym artefaktom średniowiecza. Nigdzie nie ma tyle starych budynków co w tym właśnie mieście.
 • Bamberg - miasto, o którym mówi się, że jest związane z piwem i wodą. Funkcjonuje w nim kilka browarów i słodowni.
 • Wolfsburg - miasto, które znane jest z muzeum Autostadt. Często określa się je miastem samochodów. Niezwykłe miejsce, w którym można zobaczyć 16 wspaniale zaprojektowanych hal, a w każdej z nich setki samochodów, które doskonale komponują się z pięknym plenerem całego miasta Autostadt.

Rothenburg ob der TauberRothenburg ob der Tauber zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Ciekawe miasta w Niemczech – punkty na mapie, które zachwycą każdego

Niemcy to ogromny kraj, którego nie da się zwiedzić w kilka dni. Podzielony jest na szesnaście landów, a w każdym znajdują się ciekawe miasta. W Niemczech, planując wakacje warto zapoznać się z historią i kulturą tych często niewielkich miejscowości.

 • Bawaria: Bayreuth – miejsce, które przede wszystkim kojarzone jest ze słynnym kompozytorem Ryszardem Wagnerem ponieważ jego festiwal odbywa się w tym mieście od 1876 roku. To właśnie tam żył i komponował Wagner i właśnie w willi "Wahnfried" gdzie kiedyś mieszkał został pochowany. Mieści się tam teraz wspaniałe muzeum.
 • Saksonia: Pirna – to idealne miejsce dla osób, które nie lubią hałasu, zgiełku i wielkich miast. Przyjeżdżają tu turyści i miejscowi mieszkańcy by odpocząć i złapać oddech. Miasteczko to bardzo często nazywane jest saksońskim skarbem i w pełni na tę nazwę zasłużyło. To właśnie tu wypijesz najlepsze saksońskie wino.
 • Dolna Saksonia: Hameln - słynne przede wszystkim dlatego, że będąc tam tradycją jest pokonanie szczurzego szlaku. Legenda o Szczurołapie została spisana przez słynnych braci Grimm, a miasto wykorzystało to jako magnes na turystów. Historia o Szczurołapie, który został oszukany przez mieszczan i zemścił się na nich wyprowadzając z miasta 130 dzieci do dnia dzisiejszego budzi zainteresowanie. I chociaż nikt nie wie ile jest w niej prawdy, to rozsławiła ona miasteczko na cały świat.

Lista ciekawych miast w Niemczech: 5 wspaniałych miejsc na niezapomniany weekend

W Niemczech jest mnóstwo zamków, pałaców i miejsc, które uchodzić mogą za niezwykle romantyczne i melancholijne. Jeśli nie masz czasu na dłuższy pobyt w Niemczech warto rozważyć wypad w te miejsca. Naprawdę warto!

 • Quedlinburg – założone w 922 roku średniowieczne miasteczko o pięknych, urokliwych uliczkach przy których można znaleźć równie niesamowite i klimatyczne kawiarenki. Główną atrakcją jest zamek o tej samej nazwie, z którego podziwiać można piękne widoki.
 • Goslar w Dolnej Saksonii – posiada piękną starówkę a za największą atrakcję uchodzi rynek tego miasta, obok którego możemy zobaczyć niezwykłą XIII- wieczną fontannę, która jest symbolem wolności miasta Goslar.

Lista nietypowych miast w Niemczech – te miejsca na pewno Cię zachwycą

Pomimo iż Niemcy leżą bardzo blisko Polski, to należy przyznać, że raczej rzadko są celem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Nawet jeśli już udajemy się w kierunku tego kraju to zazwyczaj celem jest Berlin. Tymczasem warto wiedzieć, że w Niemczech jest mnóstwo wspaniałych miejsc i miast godnych uwagi.

 • Meersburg – to miasto położone nad jeziorem Bodeńskim, w którym woda jest piękna niczym w Adriatyku, a cała okoliczna architektura przypomina raczej Szwajcarię.
 • Schwerin – znajduje się tam wspaniały zamek, który obecnie jest siedzibą parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Legenda głosi, że kobold (postać podobna do krasnoludka) mieszkał w podziemiach zamku i budził śpiących na warcie żołnierzy, zbrodniarzy karał a dobrych ludzi nagradzał. Obecnie kobold jest maskotką miasta.
 • Goerlitz – miasto, które leży tuż przy granicy z Polską. Często mówi się, że jego polskim bliźniakiem jest Zgorzelec. Goerlitz to piękne miasto, w którym znajdziecie aż cztery tyssiące zabytków. Odwiedzając to miasto koniecznie trzeba zaplanować sobie spacer przez Dolny i Górny Rynek, by móc zachwycać się wspaniałą architekturą miasta.
 • Lipsk – mówi się o nim, że jest najbardziej przyjaznym miastem w Niemczech. Słynie przede wszystkim z licznie organizowanych jarmarków. Lipsk położony jest między rzeką Biała Estera a Pleisse, dzięki czemu możemy go zwiedzać spacerując a także płynąc kajakiem.

Ranking nietypowych miast w Niemczech. Oto 10 miast Niemiec, które koniecznie trzeba zobaczyć

 1. Kolonia – miasto niezwykle romantyczne. Będąc tam trzeba koniecznie zobaczyć słynny koloński karnawał, który jest największym festynem ulicznym w Niemczech
 2. Berlin – stolica państwa, która jest symbolem różnorodności, i wielokulturowości Niemiec
 3. Fussen- słynie z wielu zamków, które są wręcz niesamowite. Najbardziej znany jest zamek w Neuschwanstein, na którym wzorowali się twórcy bajek Disneya
 4. Rothenburg – piękne krajobrazy, wspaniałe widoki i architektura
 5. Wurzburg – słynie z barokowej rezydencji biskupów, a także wspaniałego wina.
 6. Hamburg – to 2. pod względem wielkości miasto Niemiec i 2. największy port w Europie
 7. Stuttgart – miasto dla miłośników samochodów. To tam znajduje się muzeum Porsche i Muzeum Mercedes Benz
 8. Drezno – miasto, które zostało odbudowane po bombardowaniu. Warto zobaczyć w nim największy na świecie ceramiczny obraz ścienny
 9. Quedlinburg - miasteczko niewielkie ale znajduje się tam piękna starówka, która została zapisana na liście UNESCO
 10. Bamberg – położony na 7 wzgórzach, słynie z piwa wędzonego dymem i Dzielnicy Ogrodników.

Zobacz też: Perełki przyrodnicze blisko Polski. Idealne na krótkie, weekendowe wyjazdy

Więcej o: