Zanim przyjrzymy się jej atrakcjom, warto dowiedzieć się, gdzie jest Kapadocja. Mianem tym określana jest otóż kraina historyczna w środkowej Turcji. Nie ma więc określonych granic administracyjnych, ani nie jest oznaczana na mapach drogowych. Obejmuje centralną część Anatolii (również krainy historycznej). Region Kapadocji to płaskowyż, znajdujący się na wysokości około 1000 m n.p.m. Jego niepowtarzalny krajobraz ukształtowany został kilkadziesiąt milionów lat temu, za sprawą aktywności kilku, wygasłych dziś, wulkanów. Charakterystyczne formy tufowe tworzą "księżycowy" krajobraz, z którego słynie Kapadocja - podobnie jak z domów i kościołów wykutych w skałach wulkanicznych. Region ten był ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa w czasach od antyku do średniowiecza, tu również narodziła się idea życia klasztornego. Za niepisaną stolicę Kapadocji uchodzi Kayseri, miasto leżące u podnóża wulkanu Erciyes Dagi, najwyższej góry Anatolii (3916 m n.p.m.). Zaś turystycznym centrum Kapadocji jest niewielka miejscowość Göreme.
Göreme. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Z czego słynie Kapadocja? Atrakcje tego regionu to niewątpliwie skalne formacje i podziemne miasta, jednak za największy wabik na turystów uchodzą loty balonem. Dla wielu podziwianie piękna Kapadocji z lotu ptaka jest obowiązkowym elementem urlopu w Turcji. Lot balonem to oryginalny i ekscytujący sposób na poznanie uroku tej części kraju. Każdego ranka, tuż po wschodzie słońca, o ile tylko dopisują warunki pogodowe, niebo nad Kapadocją pokrywają kolorowe balony, sunące bezgłośnie nad księżycowym krajobrazem. Startują one o brzasku, jeszcze przed świtem, by podczas wschodu słońca być już w powietrzu. Przelot trwa zwykle około godziny, a liczba osób znajdujących się w gondoli balonu bywa różna, nie przekracza jednak nigdy 24. Aby skorzystać z możliwości lotu balonem i podziwiać krajobraz Kapadocji, należy zarezerwować lot z odpowiednim wyprzedzeniem, cieszą się one bowiem ogromną popularnością. Koszt takiej przyjemności zależy od wielu czynników, w tym od długości lotu czy liczby pasażerów w koszu.
Kapadocja, balony nad Goreme Fot. silverjohn / shutterstock.com
Wycieczki do Kapadocji, prócz lotu balonem, obejmują również zwiedzanie atrakcji naziemnych i podziemnych. Z pewnością na uwagę zasługuje Park Narodowy Göreme, rodzaj muzeum, obejmującego blisko 350 bizantyjskich kościołów, wykutych w skale tufowej. Są to głównie małe kościółki z kopułowymi stropami, w większości zdobione freskami (najstarsze pochodzą z IX wieku). Szczególnie żywe barwy mają freski w Ciemnym Kościele, zbudowanym w XI wieku. Zawdzięczają to temu, że światło dzienne do świątyni docierało wyłącznie przez niewielkie drzwi wejściowe. Również z XI wieku pochodzi najmniejszy z tutejszych kościołów, Kościół Jabłkowy, powstały na planie krzyża. Centralną kopułę świątyni podtrzymują filary. Zwiedzając to nietypowe muzeum należy pamiętać, że zakazane jest fotografowanie wnętrz świątyni z użyciem flesza, dotykanie ścian czy poruszanie się poza wyznaczonymi szlakami. Od 1985 roku Narodowy Park Göreme wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Osoby, dla których celem urlopowym jest Kapadocja, wycieczki mają do wyboru bardzo urozmaicone. Lot balonem, zwiedzanie skansenu w Parku Narodowym, a może wizyta w podziemnym mieście? W Kapadocji znajduje się blisko 400 podziemnych miast. Powstały głównie w czasach, gdy chrześcijan prześladowali islamscy najeźdźcy. Jednym z największych i najciekawszych jest Podziemne Miasto Derinkuyu (Głęboka Studnia), mające aż osiem poziomów. Korytarze sięgają tu nawet 55 metrów w głąb ziemi. Równie imponujące, choć różniące się w układzie i sposobie zabudowy, jest miasto Kaymakli. Dla turystów dostępne są cztery jego poziomy. Warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem by poznać zakamarki tych podziemnych metropolii.
Podziemne Miasto Derinkuyu. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Za jedno z najbardziej urokliwych miejsc w tej części Turcji uchodzi Dolina Gołębi. Kapadocja słynie z wulkanicznego krajobrazu, poprzetykanego licznymi dolinami. Choć leżą one dość blisko siebie, każda z nich jest niezwykła i niepowtarzalna. Niektóre z nich, jak na przykład Dolina Wyobraźni (Devrent Valley), nie były nigdy zamieszkane. Inne nie tylko są zamieszkiwane, ale także intensywnie używane w celach rolniczych. Tak jest w przypadku Doliny Gołębi (Pigeon Valley), w której do dziś zlokalizowane są drobne gospodarstwa rolne i małe winnice. Swą nazwę dolina zawdzięcza hodowanym tu dawniej dla produkcji naturalnego nawozu gołębiom. Niegdyś płynęła tędy rzeka, obecnie jest to zielony teren, rozbrzmiewający śpiewem ptaków. Dolina Gołębi znajduje się pod ochroną UNESCO.
Dolina Gołębi. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock
Zobacz też: Najlepsze atrakcje: Antalya pokaże Ci najpiękniejsze i najbarwniejsze oblicze Turcji