Najlepsze atrakcje Kusadasi: nie tylko plaże. Sprawdź, co jeszcze robi wrażenie

Warto znać najlepsze atrakcje Kusadasi, zanim wybierzemy się do tego nadmorskiego kurortu na południowym wybrzeżu Turcji. Jeszcze nie tak dawno była to senna, rybacka miejscowość, obecnie wznoszą się tu liczne hotele, a do portu wpływają ogromne statki wycieczkowe. Sprawdzamy, jakie warte zainteresowania atrakcje ma w swojej ofercie Kusadasi.

Kusadasi: atrakcje, które zapamiętasz na długo 

Gdy wybieramy się do nadmorskich kurortów, do których niewątpliwie zalicza się Kusadasi, atrakcje, jakich oczekujemy, związane są zwykle z wypoczynkiem nad wodą oraz ogólnie rozumianym relaksem. Kusadasi to miejscowość, w której bawić się można do białego rana, ma jednakże do zaoferowania turystom również kilka ciekawych zabytków oraz, przede wszystkim, przepiękne plaże. Są one jednym z największych atutów kurortu, a turyści mają w czym wybierać. Mówi się, że im dalej od centrum miasta (a bliżej Parku Narodowego Dilek), tym plaże są ładniejsze, a do tego mniej zatłoczone. Za najpiękniejsze uchodzą plaże położone na terenie Parku Narodowego, na południe od Kusadasi, są jednak mocno oddalone od centrum, zaś wjazd na ich teren jest płatny. Jedną z najpopularniejszych jest Ladies Beach, położona ok. 2 km na południe od centrum miasta. Nazwano ją tak prawdopodobnie w czasach, gdy miejsce to przeznaczone było wyłącznie dla kobiet. Przyciąga turystów łagodnym zejściem do morza oraz drobniutkim białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Nic dziwnego, że jest bardzo zatłoczona. Równie oblegana przez turystów jest plaża miejska, o nazwie Palm Beach. Położenie w centrum miasta, między portem a mariną jest jej największą zaletą. Tubylcy wolą korzystać z Green Beach, znajdującej się zaledwie pięć minut spacerem od Ladies Beach. Jej atutem jest piękny piasek, a także palmy, w których cieniu można odpocząć. Na uwagę zasługuje też Long Beach, ciągnąca się na dystansie blisko 20 km piaszczysta plaża, której początek znajduje się tuż za granicami miasta (ok. 6 km od centrum). Można tu dojechać z miasta dolmuszami. Czystą i niezbyt zatłoczoną plażę można znaleźć też 3 km na północ od centrum Kusadasi. Kustur Beach ma zarówno odcinki piaszczyste, jak i kamieniste, do niej również kursują dolmusze.

Riwiera turecka - Kusadasi nocą / shutterstockRiwiera turecka - Kusadasi nocą / shutterstock Riwiera turecka - Kusadasi nocą / shutterstock

Atrakcje w Kusadasi

Jakie atrakcje w Kusadasi czekają na turystów, dla których plażowanie nie jest ulubionym zajęciem? Rozpoznawalnym punktem miasta jest Wzgórze Atatürka. Choć na jego szczycie można podziwiać pomnik bohatera narodowego Turków, to zdecydowanie większe wrażenie na turystach zrobi z pewnością rozpościerająca się ze wzgórza panorama miasta i okolic. Oczywiście warto odwiedzić tutejszy port, który jest od wieków jednym z najważniejszych punktów miasta. Stąd można wybrać się w niezapomniany rejs wzdłuż Wybrzeża Egejskiego, do Efezu, czy na którąś z greckich wysp. A jeśli już szukać atrakcji w sąsiedztwie Kusadasi, to koniecznie trzeba pamiętać o Parku Narodowym Dilek. Tutejszy rezerwat biogenetyczny zachwyca fauną i florą, pięknymi plażami i krystalicznie czystym morzem, idealnym do pływania i nurkowania. Będąc w Parku Narodowym warto odwiedzić Jaskinię Zeusa, powstałą w wyniku erozji leja krasowego. Znajdujące się na jej dnie jezioro wypełnia zielono-niebieska woda, stanowiąca mieszaninę słonej wody morskiej i słodkiej wody źródlanej.

Park Narodowy Dilek. Zdjęcie ilustracyjnePark Narodowy Dilek. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz wideo "Gdyby nie podwójne łóżko, nie zaszłabym w ciążę", czyli najbardziej absurdalne skargi turystów na biura podróży

Co zobaczyć w Kusadasi? Podpowiadamy

Co warto zobaczyć w Kusadasi? Na uwagę na pewno zasługuje stara część miasta. W szczególności wart obejrzenia jest Karawanseraj Öküz Mehmed Pasa, XVII-wieczny zajazd dla karawan, posiadający dwie kondygnacje oraz dziedziniec z fontanną. Zbudował go w 1618 roku wezyr Mehmed Pasa, nazywany Wołem (Öküz). Wewnątrz znajdowały się pomieszczenia dla podróżnych oraz magazyny do przechowywania towarów. Obecnie, po renowacji, ten jeden z najważniejszych zabytkowych budynków w mieście pełni rolę hotelu oraz przestrzeni wystawowo-eventowej. Na Starym Mieście można także obejrzeć meczet Kaleiçi, wybudowany w 1618 roku na polecenie tego samego wezyra co Karawanseraj. Budowlę na planie kwadratu wieńczy konstrukcja z 12 łukowatych okien przykryta kopułą. Elementy dekoracyjne tego budynku wykonane są z macicy perłowej. Wart obejrzenia jest także meczet Hanim, wybudowany w 1658 roku. Obecnie można podziwiać jego rekonstrukcję, gdyż oryginalny budynek uległ zniszczeniu w 1922 roku i zachowały się z niego tylko fundamenty.

Meczet Kaleici, Kusadasi. Zdjęcie ilustracyjneMeczet Kaleici, Kusadasi. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Kusadasi (Turcja): co warto zobaczyć?

Wielu turystów chętnie odwiedza Kusadasi w Turcji. Co warto zobaczyć jeszcze w tym nadmorskim kurorcie? Niewątpliwie, obok plaż, najbardziej znana jest Güvercinada (Gołębia Wyspa), położona tuż przy brzegu niewielka wysepka, połączona ze stałym lądem groblą. Większą jej część zajmują ruiny zbudowanej w czasach bizantyjskich twierdzy, której zadaniem była ochrona miasta przed atakami od strony morza. Zamek był wielokrotnie atakowany przez piratów, odrestaurowano go w okresie osmańskim. Obecnie na terenie wyspy działa niewielkie muzeum, znajduje się tu też park z ptaszarnią i latarnia morska. Od strony otwartego morza jest niewielka publiczna plaża, zaś od strony lądu można odpocząć w kawiarni z widokiem na port.

Güvercinada. Zdjęcie ilustracyjneGüvercinada. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz też: 10 najbardziej niedocenianych miast w Stanach Zjednoczonych. Zaplanuj podróż życia po nietypowych i ciekawych miejscach

Więcej o: