Najlepsze atrakcje Bodrum: nie tylko plaże. Poznaj miejsca, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu

Jakie są najlepsze atrakcje Bodrum - miasta położonego w południowo-zachodniej Turcji, przyciągającego rzesze turystów? Sprawdzamy, co sprawia, że Bodrum to obecnie niezwykle popularny i często odwiedzany ośrodek turystyczny.

Bodrum: atrakcje dla szukających relaksu

Co wyróżnia spośród innych kurortów Bodrum? Atrakcje, jakie oferuje to usytuowane na półwyspie o tej samej nazwie miasto, związane są szczególnie z jego położeniem. Rozciągające się nad Morzem Egejskim Bodrum słynie głównie ze żwirowych plaż, dostępu do czystego morza, malowniczego krajobrazu i przepięknego widoku na położoną nieopodal grecką wyspę Kos. W samym Bodrum do dyspozycji turystów pozostaje żwirowa plaża Halk. Nie jest zbyt oblegana przez turystów spragnionych kąpieli słonecznych, natomiast chętnie korzystają z niej osoby zainteresowane sportami wodnymi. Stwarza doskonałe warunki do nurkowania i żeglarstwa. Na zachód od centrum miasta umiejscowiona jest piaszczysta plaża Gümbet, gdzie organizowane są kursy windsurfingu czy wycieczki nurkowe, nie brak też licznych barów i dyskotek. Jeszcze dalej, w kolejnej zatoce mieści się niezwykle popularna piaszczysta plaża, w miejscowości Bitez.

Riwiera turecka - plaża w Bodrum / shutterstockRiwiera turecka - plaża w Bodrum / shutterstock Riwiera turecka - plaża w Bodrum / shutterstock

Bodrum (Turcja): atrakcje inne niż wszystkie

Co oprócz wypoczynku i rekreacji nad wodą ma do zaoferowania Bodrum? Turcja atrakcje turystyczne ma dwojakiego rodzaju: słynie z kurortów u wybrzeży Mórz Egejskiego i Śródziemnego, a także z zabytków kultury antycznej. Okazuje się, że Bodrum nie tylko łączy w sobie oba te rodzaje, ale ma do zaoferowania znacznie więcej. Jedną z atrakcji Bodrum jest delfinarium. W Bodrum Dolphin Park turyści mogą obcować z delfinami w ich naturalnym środowisku. Ssaki te przebywają bowiem w naturalnych warunkach, w cichej zatoczce Morza Egejskiego. Biologicznie czysta woda morska (bez dodatku chloru) sprzyja zdrowiu delfinów, które pływając w morzu zachowują więcej naturalnych umiejętności. Po kąpieli z delfinami warto natomiast odwiedzić Wzgórze Wiatraków. Choć same zabytkowe białe wiatraki nie są zapierającą dech w piersiach atrakcją, to już widok roztaczający się ze wzgórza, na którym je wzniesiono, zachwyci każdego. Jeśli podziwiać malownicze wybrzeże Bodrum i jego najpopularniejszą atrakcję – Zamek Świętego Piotra, to tylko stąd! Natomiast spragnieni pamiątek z Bodrum powinni odwiedzić bazar w Bodrum. To jedno z najbardziej znanych tureckich targowisk, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Należy jednak pamiętać, że podczas zakupów koniecznie trzeba się targować.

Zobacz wideo Wakeboarding. Sport idealny na letni weekend

Bodrum: co zwiedzać?

Co zwiedzać w Bodrum? Z pewnością warto wybrać się do Muzeum Sztuki Zekiego Mürena. Ten żyjący w latach 1931 – 1996 artysta, był tureckim piosenkarzem, kompozytorem i aktorem, uznawanym za jednego z najpopularniejszych wykonawców tureckiej wokalnej muzyki klasycznej. Sławę przyniósł mu nie tylko talent, ale i styl ubierania. Artysta bowiem nosił się dość kobieco, nakładał sporą warstwę makijażu i nie stronił od biżuterii. Budynek, który niegdyś był domem piosenkarza, obecnie stanowi placówkę muzealną, w której zebrano zdjęcia, kostiumy i rozmaite przedmioty należące do artysty.

Riwiera turecka - Bodrum / shutterstockRiwiera turecka - Bodrum / shutterstock Riwiera turecka - Bodrum / shutterstock

Bodrum: zabytki – nie tylko antyk

Jakie zabytki kryje w sobie Bodrum? Na uwagę z pewnością zasługują pozostałości Mauzoleum w Halikarnasie, mieszczące się nieopodal mariny i głównej nadmorskiej promenady miasta. Mauzoleum, jeden z antycznych siedmiu cudów świata, pełniło funkcję grobowca Mauzolosa. Wzniesiono je ok. 350 r. p.n.e. Zabytek uległ zniszczeniu prawdopodobnie na skutek silnego trzęsienia ziemi i obecnie podziwiać można jego ruiny, jednak pojawiają się plany odbudowania Mauzoleum. Dość dobrze zachowały się natomiast ruiny antycznego amfiteatru, wzniesionego na stoku góry Göktepe w IV w. p.n.e. Warto wiedzieć, że w teatrze tym po dziś dzień odbywają się wydarzenia kulturalne. Z kolei jedyną pozostałością po murach obronnych, które chroniły miasto Halikarnas, jest Brama Myndos, jedna z dwóch, które prowadziły do miasta. Składała się z trzech wież, z których środkowa została całkowicie zniszczona. Pod koniec XX wieku Brama Myndos poddana została renowacji. Oprócz antycznych zabytków warto też odwiedzić Stare Miasto w Bodrum, by zobaczyć tutejsze archeologiczne perełki.

Mauzoleum w Halikarnasie. Zdjęcie ilustracyjneMauzoleum w Halikarnasie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Jakie wycieczki z Bodrum warto wykupić?

Jakie wycieczki z Bodrum warto wykupić lub zorganizować we własnym zakresie? Warta zobaczenia jest z pewnością Wyspa Orak (w odległości 30 km od centrum Bodrum), czy też oddalona o 70 km antyczna osada Stratonikeia. Można wybrać się do Marmaris albo Pamukkale, Dalyan czy Efezu. Kusi też, by odwiedzić grecką wyspę Kos, a w szczególności położoną na niej wioskę rybacką Kardamena.

Turcja wycieczka - EfezTurcja wycieczka - Efez shutterstock

Co zwiedzić w Bodrum? Podpowiadamy!

Co warto zwiedzić w Bodrum? Niewątpliwie najbardziej znanym i reprezentatywnym zabytkiem Bodrum jest Zamek Świętego Piotra. Budowę tej twierdzy rozpoczął w 1402 roku zakon rycerski joannitów, w miejscu dawnych fortyfikacji z czasów doryckich. Zamek z pięcioma wieżami góruje na skalistym półwyspie, otoczonym morzem z trzech stron. W XVI wieku przejęty przez armię Imperium Osmańskiego, stracił na znaczeniu, a w XIX wieku przekształcono go nawet na więzienie. Od 1964 roku działa w nim Muzeum Archeologii Podwodnej w Bodrum, rozlokowane w dwunastu salach wystawowych.

Zamek Świętego Piotra. Zdjęcie ilustracyjneZamek Świętego Piotra. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz też: Najlepsze pizzerie w Neapolu. Gdzie warto spróbować pizzy? L'Antica Pizzeria da Michele wciąż najpopularniejsza

Więcej o: