Najlepsze atrakcje Marmaris: czy turyści skazani są wyłącznie na wypoczynek na plaży? Sprawdzamy!

Próbując wskazać najlepsze atrakcje Marmaris, w pierwszej kolejności wymienimy plażowanie i sporty wodne. Osoby lubiące spędzać czas bardziej aktywnie, powinny pomyśleć o wykupieniu wycieczek fakultatywnych - a jest z czego wybierać. Sprawdzamy, co ma do zaoferowania turystom Marmaris.
Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Marmaris: atrakcje nadmorskiego kurortu

Jak nietrudno się domyślić, w Marmaris atrakcje związane są przede wszystkim z położeniem miejscowości. Gdy morze spotyka się z niewielkimi wzgórzami, porośniętymi sosnowymi lasami, trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do wypoczynku. Naturalny port, który na przestrzeni wieków praktycznie nie został poddany przebudowie, to świetna baza wypadowa szczególnie dla żeglarzy. Znajdują się tu aż dwie mariny jachtowe: Yalanci Bogaz przy zamknięciu zatoki i Netsel w centrum miasta (w sąsiedztwie starówki), dzięki czemu w Marmaris może stacjonować ponad tysiąc jachtów. Zwłaszcza marina Netsel jest warta uwagi, jako jedna z największych i najbardziej luksusowych w całej Turcji. Na miejscu działają liczne sklepy oraz bary i restauracje, można też wynająć jacht i wybrać się w rejs wzdłuż wybrzeża. W mieście i okolicach znajduje się wiele plaż, na których można wypoczywać i które są jednym z największych atutów tego kurortu. Plaża miejska częściowo wysadzana jest palmami, wiedzie wzdłuż niej promenada, przy której zlokalizowane są bary i restauracje. Nadmorska promenada wysadzana palmami wiedzie również wzdłuż piaszczystej plaży na wschód od centrum Marmaris, w miejscowości Içmeler. Z zatoki, w której położona jest plaża, rozciąga się malownicza panorama okolicy, w tym widok na pobliską wyspę Keci Adasi. Można tu też skorzystać z kursu windsurfingu. Osoby poszukujące spokojnego i kameralnego miejsca powinny udać się w pobliże, do Turunç. Tamtejsza plaża jest nieco bardziej dzika, linia brzegowa urozmaicona, zatem znajdą tam to, czego szukają. Jeszcze dalej na południowy zachód od Marmaris, w miejscowości Kumlubük, można skorzystać z długiej i szerokiej plaży, na której z pewnością da się uniknąć tłoku. Do każdej z tych miejscowości można dojechać dolmuszem bądź taksówką wodną.

Kumlubuk. Zdjęcie ilustracyjneKumlubuk. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Marmaris: wycieczki fakultatywne

Podczas pobytu w Marmaris wycieczki fakultatywne mogą okazać się ciekawym urozmaiceniem. Warto pomyśleć szczególnie o całodniowej wycieczce do Efezu. W tym najlepiej zachowanym starożytnym mieście w Turcji podziwiać można rzymskie łaźnie, amfiteatr, świątynie, a także imponującą bibliotekę. Z reguły wycieczki do Efezu połączone są z odwiedzinami w pobliskim sanktuarium maryjnym Meryemana. Równie często organizowane są wycieczki do Pamukkale. Tamtejsze wzgórze z wapiennymi tarasami, które zostały utworzone przez gorące źródła, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wycieczki do Pamukkale najczęściej połączone są z kąpielą w basenie Kleopatry oraz zwiedzaniem starożytnego Hierapolis. Ciekawym pomysłem jest też wycieczka fakultatywna w formie rejsu po zatoce Gekova. Główną atrakcją tej wycieczki jest wizyta na Wyspie Kleopatry z jej słynną plażą, ale także zwiedzanie starożytnych zabytków, takich jak agora czy starożytny amfiteatr. A jeśli już wybierać się w rejs, to koniecznie rozważyć należy rejs po rzece Dalyan. Rzeka nazywana jest potocznie turecką Amazonką, a podczas rejsu podziwiać można m.in. pozostałości po starożytnym mieście Kaunos, w szczególności wykute w skale grobowce królewskie. Punktem obowiązkowym rejsu jest kąpiel w termalnym błocie, jak również wizyta na plaży Iztuzu, będącej rezerwatem przyrody z uwagi na fakt, że tu właśnie składają swe jaja żółwie Caretta caretta. Chcąc odwiedzić rezerwat przyrody warto też wybrać się na wycieczkę do Fethiye, gdzie znajduje się słynna laguna Ölüdeniz. Wstęp na teren rezerwatu jest płatny.

Najpiękniejsze miejsca w Turcji. Lokalizacje, do których trzeba się udać przynajmniej raz w życiu. Plaża Oludeniz, Fethiye, Turcja. Zdjęcie ilustracyjneNajpiękniejsze miejsca w Turcji. Lokalizacje, do których trzeba się udać przynajmniej raz w życiu. Plaża Oludeniz, Fethiye, Turcja. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Marmaris: wakacje mogą być leniwe, ale na pewno nie nudne

Osoby, które wybierają Marmaris na wakacje, stawiają z reguły na leniwy wypoczynek. Plażowanie, rejsy wzdłuż wybrzeża lub na wysepki Morza Egejskiego, nie zwiastują zbyt dużej aktywności. Oczywiście, amatorzy sportów wodnych z powodzeniem spędzą aktywnie czas w okolicy. Jednak warto wiedzieć, że w Marmaris turyści mają do dyspozycji Bar's Street - ulicę na starym mieście, przy której liczne dyskoteki i bary są zlokalizowane dosłownie obok siebie. Tym, którzy nie przepadają za dyskotekowymi szaleństwami, być może do gustu przypadnie pokaz tańczących fontann, odbywający się w sezonie letnim codziennie na jednym z centralnych placów miasta. Widowisko, wykorzystujące grę specjalnego oświetlenia i muzyki, przyciąga tak turystów, jak i miejscowych, a podziwiać je można również z pobliskich kawiarni czy restauracji. Spacerując po Marmaris warto też wstąpić na tradycyjne tureckie targowisko, Grand Bazaar, gdzie oferowane są lokalne produkty, egzotyczne przyprawy i owoce, odzież, biżuteria i rozmaite pamiątki. Nie ulega wątpliwości, że największą atrakcją Marmaris jest położony we wschodniej części miasta zamek, zbudowany przez Jonów w 1044 r. p.n.e., rozbudowany przez sułtana Sulejmana Wspaniałego w 1522 roku, zniszczony podczas I wojny światowej, odrestaurowany w latach 80. XX wieku. Od 1991 roku działa tu muzeum etnograficzne i archeologiczne oraz galeria sztuki. Obok zamku zaś znajduje się starówka z wieloma odrestaurowanymi domami. Na szczególną uwagę zasługuje budynek, w którym działa dom kultury i muzeum Kapurcuk. Ekspozycja poświęcona jest codziennemu życiu dawnego Marmaris, można tu też spróbować lokalnych smakołyków.

Marmaris, zamek. Zdjęcie ilustracyjneMarmaris, zamek. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Zobacz też: Najlepsze atrakcje Bodrum: nie tylko plaże. Poznaj miejsca, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu

Więcej o: