Najpiękniejsze miejsca w Turcji. Lokalizacje, do których trzeba się udać przynajmniej raz w życiu. Gołębia Wyspa otwiera listę

Ponieważ Turcja cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich turystów, warto znać najpiękniejsze miejsca w Turcji, by odpowiednio zaplanować wypoczynek w tym kraju dwóch kontynentów. Sprawdzamy, jakie lokalizacje uchodzą za najpiękniejsze miejsca w Turcji zdaniem turystów.

Turcja: najpiękniejsze miejsca

Coraz częściej wybieranym przez polskich turystów kierunkiem jest Turcja. Najpiękniejsze miejsca tego kraju, otoczonego przez Morze Czarne, Morze Marmara, Morze Egejskie i Morze Śródziemne, to wbrew pozorom nie tylko plaże. Na uwagę zasługuje na przykład Güvercinada (Gołębia Wyspa) w nadmorskim kurorcie Kusadasi. Położona przy brzegu niewielka wysepka połączona jest ze stałym lądem groblą. Znaczną część Gołębiej Wyspy zajmują ruiny zamku z czasów bizantyjskich. Na terenie wyspy działa niewielkie muzeum, znajduje się tam również latarnia morska oraz park z ptaszarnią. Do jednych z piękniejszych miejsc w Turcji należy z pewnością także Park Narodowy Dilek, nieopodal Kusadasi. Warto go odwiedzić nie tylko dla pięknych plaż i krystalicznie czystego morza, ale również z uwagi na niepowtarzalną faunę i florę rezerwatu biogenetycznego. W owym parku koniecznie należy zobaczyć powstałą w wyniku erozji leja krasowego Jaskinię Zeusa, na dnie której znajduje się jezioro, wypełnione zielono-niebieską wodą (słona woda morska zmieszana ze słodką wodą źródlaną).

Güvercinada. Zdjęcie ilustracyjneGüvercinada. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Lista nietypowych miast w Hiszpanii: Alcala del Jucar. Zdjęcie ilustracyjne 10 najbardziej niedocenianych miast w Hiszpanii - zobacz, czy znasz je wszystkie!

Jaka część Turcji jest najpiękniejsza?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka część Turcji jest najpiękniejsza, jednak z pewnością o palmę pierwszeństwa walczy Kapadocja. Jej niepowtarzalny krajobraz, przywodzący na myśl teren księżyca, ukształtowany został za sprawą aktywności wygasłych już dziś wulkanów. Skalne formacje utworzone z form tufowych, poprzecinane malowniczymi dolinami, wydrążone w skałach kościoły oraz podziemne miasta składają się na bajkową panoramę, którą najlepiej jest podziwiać podczas lotu balonem. O ile tylko warunki atmosferyczne na to pozwalają, balony startują jeszcze przed świtem, aby podczas wschodu słońca być już w powietrzu. Doznania wizualne pasażerów balonów to jedne z najpiękniejszych wspomnień, z jakimi można powrócić z urlopu spędzonego w Turcji.

Kapadocja, balony nad GoremeKapadocja, balony nad Goreme Fot. silverjohn / shutterstock.com

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Co jest popularne w Turcji?

Warto wiedzieć, co jest popularne w Turcji oprócz plażowania i lotów balonem. Turystyka to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki tureckiej. Popularnością cieszą się zarówno kurorty morskie i górskie, jak i liczne zabytki kultury antycznej, na przykład Troja, Milet czy Efez. Wycieczki do Efezu są jednymi z częściej wybieranych wycieczek fakultatywnych podczas pobytu w Turcji. Nic dziwnego, w tym najlepiej zachowanym starożytnym mieście podziwiać można amfiteatr, świątynie, rzymskie łaźnie, a także imponującą bibliotekę. Wycieczki do Efezu często połączone są z wizytą w pobliskim sanktuarium maryjnym. Wśród turystów popularne jest również Mauzoleum w Halikarnasie, mieszczące się nieopodal mariny w Bodrum. Wzniesione zostało ok. 350 r. p.n.e. i jest jednym z antycznych siedmiu cudów świata. Z uwagi na imponującą architekturę popularnością wśród turystów cieszy się również Stambuł. Szczególnie interesujące jest Stare Miasto w Stambule, gdzie należy odwiedzić meczet Hagia Sophia, Błękitny Meczet oraz Pałac Topkapi.

Mauzoleum w Halikarnasie. Zdjęcie ilustracyjneMauzoleum w Halikarnasie. Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Plaże w Turcji

Nie ulega wątpliwości, że plaże w Turcji są mocno oblegane przez turystów. Nie wszystkie są piaszczyste, na przykład plaża Halk w Bodrum jest plażą żwirową i choć turyści spragnieni kąpieli słonecznych korzystają z niej stosunkowo rzadko, to cieszy się sporą popularnością wśród miłośników sportów wodnych, nurkowania czy żeglarstwa. Drobnym białym piaskiem oraz krystalicznie czystą wodą przyciąga turystów z kolei plaża Ladies Beach w Kusadasi, położona ok. 2 km na południe od centrum miasta. Piękny piasek, a także palmy, w cieniu których można odpocząć, to atuty leżącej w pobliżu Green Beach, znacznie rzadziej odwiedzanej przez turystów. Osoby przebywające w Kusadasi mają też do wyboru Long Beach tuż za granicami miasta, a także malownicze plaże w Parku Narodowym Dilek. Z kolei turyści wypoczywający w Marmaris mają do wyboru plaże w okolicznych miejscowościach: ?çmeler, Turunç czy Kumlubük.

Banos. Zdjęcie ilustracyjne 10 najbardziej niedocenianych miast w Ameryce Południowej - sprawdź, których miejsc nie możesz ominąć

Najładniejsze plaże w Turcji

Gdzie znaleźć najładniejsze plaże w Turcji? Oddalając się od miasta Fethiye zaledwie o 15 km, można trafić na plażę Ölüdeniz, w zatoce o tej samej nazwie. Jest to długa, piaszczysta plaża, której jasny piasek kontrastuje ze szmaragdową wodą morską. Te przymioty sprawiają, że uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Turcji. Urody nie można też odmówić piaszczystej i przestronnej plaży Patara. Rozciąga się ona na długości 18 km, osiągając szerokość do nawet 300 metrów. Pokryta jest drobnym, złotym piaskiem, otoczona ogromnymi wydmami i skałami. Szerokimi piaszczystymi plażami może też pochwalić się kurort Side. Z uwagi na łagodne zejście do wody szczególnie chętnie wybierane są one przez rodziny z dziećmi.

Plaża w Ölüdeniz, Turcja. Plaża w Ölüdeniz to zdecydowanie najpiękniejsza plaża Turcji. Jest długa, szeroka, zakończona słynną Błękitną Laguną częściowo otoczoną górami. Wstęp na plaże z Błękitną Laguną jest płatny. Okolice Ölüdeniz należą do najlepszych na świecie rejonów do uprawiania paralotniarstwa. Plaża w Ölüdeniz, Turcja. Plaża w Ölüdeniz to zdecydowanie najpiękniejsza plaża Turcji. Jest długa, szeroka, zakończona słynną Błękitną Laguną częściowo otoczoną górami. Wstęp na plaże z Błękitną Laguną jest płatny. Okolice Ölüdeniz należą do najlepszych na świecie rejonów do uprawiania paralotniarstwa.  Plaża w Ölüdeniz, Turcja/Fot. Shutterstock

Zobacz też: 10 najbardziej niedocenianych miast we Włoszech - które z nietypowych miejsc warto odwiedzić? Nie tylko Matera [ZDJĘCIA]

Więcej o: