Grecja chce otworzyć hotele od 1 czerwca. Turyści mogliby przyjechać w lipcu

Grecy powoli przygotowują się do sezonu turystycznego. Planują otwarcie hoteli oraz umożliwienie wjazdu turystom z zagranicy. Władze nie kryją jednak, że tegoroczny sezon będzie zupełnie inny niż dotychczasowe.

Greckie władze 4 maja rozpoczęły łagodzenie obostrzeń związanych z koronawirusem. Najpierw zostaną otwarte niektóre sklepy, np. księgarnie, oraz salony fryzjerskie. Od 11 maja stopniowo mają być otwierane szkoły. Jak informuje Reuters, od początku czerwca otwarte będą całoroczne hotele, ale na nowych zasadach - konieczne będzie zachowanie dystansu społecznego, a pracownicy mają nosić maski ochronne. Na 1 czerwca planowane jest też otwarcie restauracji, kawiarni oraz centrów handlowych.

Z kolei turyści z zagranicy mogliby zacząć przyjeżdżać do Grecji od lipca. Poinformował o tym Giorgos Gerapetritis sekretarz stanu w kancelarii premiera. Więcej szczegółów na ten temat zostanie podanych 15 maja. Reuters przypomina, że granice kraju wciąż pozostają zamknięte dla obywateli państw spoza Unii Europejskiej, a także dla Włochów i Hiszpanów. Na razie nie wiadomo, kiedy się to zmieni. Władze Grecji chcą, aby decyzje dotyczące podróżowania i otwierania granic zostały podjęte wspólnie na szczeblu UE.

Zobacz wideo Na jakim etapie epidemii jesteśmy? Rozmowa z prof. Krzysztofem Simonem

Sezon będzie zupełnie inny

Minister turystyki Grecji, Harry Teocharis powiedział w rozmowie z Reutersem, że doskonale zdaje sobie sprawę, że tegoroczny sezon turystyczny będzie zupełnie inny. "Byłbym głupcem, gdybym sądził inaczej. Jest jednak wiele rzeczy, które możemy zrobić, żeby ponownie otworzyć przemysł turystyczny" - przekonuje.

O trudnościach mówi też prezes stowarzyszenia hoteli z wyspy Korfu, Charalambos Voulgaris. "Turystyka mierzy się z największym kryzysem naszego pokolenia" - powiedział i dodał, że hotelarze przewidują bardzo niskie wskaźniki obłożenia.

Paszport zdrowotny warunkiem wjazdu

W kwietniu informowaliśmy, że greckie władze rozważają wprowadzenie tzw. paszportu zdrowotnego dla podróżnych. Potwierdzałby, że dana osoba nie choruje na COVID-19, a to, zdaniem ministra turystyki Grecji, gwarantowałoby bezpieczny wjazd. Testy przeprowadzałoby państwo, z którego pochodzi turysta. Na wprowadzenie takiego rozwiązania musiałyby wyrazić zgodę inne kraje Unii Europejskiej.

Sytuacja w Grecji związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na tle innych krajów prezentuje się bardzo dobrze. W kraju odnotowano 2626 przypadków zachorowania na COVID-19, zmarły 144 osoby, a 1374 udało się wyleczyć (dane aktualne na 4 maja na godz. 12.45).

Komentarze (45)
Grecja chce otworzyć hotele od 1 czerwca. Turyści mogliby przyjechać w lipcu
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 9

  Z wczasów greckich, to w tym roku raczej pozostanie RODOS, czyli Rodzinny Ogród Działkowy Ogrodzony Siatką... he, he... :-)

 • next-mcgyver2

  Oceniono 10 razy 8

  Testy muszą być tanie (do 100 zł max) i szybkie (wynik w 3 godziny). Wtedy można byłoby wliczyć zrobienie tych testów w koszty podróży. Przedstawiasz wynik w kraju przylotu i wjeżdżasz bez kwarantanny. Tylko jak to rozwiązać w drugą stronę? Bo ewentualny pozytywny wynik po teście w Grecji oznacza masę kłopotów (koszty leczenia, kwarantanna).

 • mietekkowalski

  Oceniono 22 razy 4

  Kto o zdrowych zmysłach pojedzie w tym roku na zagraniczne wakacje?! Paszporty zdrowotne, pleksi na plaży, dezynfekcja przed wejściem do basenu, kolonoskopia przed wejściem na stołówkę, opalanie się w kombinezonie ochronnym, kwarantanna na miejscu w pokoju, po powrocie kolejne 2 tygodnie u siebie... No ja podziękuję, nie wiem jak wy.

 • konigin

  Oceniono 5 razy 3

  Stoje juz w blokach startowych i lece w pierwszym dostepnym terminie. O niczym innym nie marze jak o paszporcie zdrowia, piciu winka, podziwianiu widokow i opalaniu sie w plastikowym boksie, chodzeniu w maseczce w 40 stopniowym upale, dezynfekcji, dezynsekcji i identyfikujacej opasce na ramieniu.

 • gladi3

  Oceniono 6 razy 2

  Super!a pisowskie trolle wakacje na balkonie z puszka piwa.

 • gonzo44

  Oceniono 6 razy 2

  "Sezon będzie zupełnie inny" - hahahhahaa - sezonu, w ogóle nie będzie. Co to za radocha, przyjeżdżać do pokoju, dezynfekowanego co chwila, 2 metry odstępu, maseczki itd??? To ja jadę na daczę pod gruszę - tam żadnego z tych debilstw nie ma. Aha: jeździłem do Grecji, na wakacje, na 3 tygodnie, CO ROKU, od DWUDZIESTU lat. Ten rok będzie inny. Szkoda. Grecję kocham.

 • america_n_beauty

  Oceniono 6 razy 2

  Ciekawe, jak to będzie z punktu widzenia turysty, samo umożliwienie przyjazdu, niczego nie załatwia : turyści mają robić sobie paszporty zdrowotne (kto będzie za to płacić?), leżeć na plaży w plastikowych boksach i kąpać się z workami na głowie? Po to, aby dać Grekom zarobić? :)) kiepsko to widzę.

 • jaruskiagent

  Oceniono 1 raz 1

  W tym roku hitem będzie Szwecja. Kraj wolny od paniki wirusowej, piękny, mnóstwo przyrody i bogaty w ryby. Już szykuję wędki ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX