Polacy nie chcą jechać do Włoch i Hiszpanii. Uważamy, że nie ma bezpiecznych kierunków

Obawiamy się podróży do Włoch, Chin czy Hiszpanii. Wiele osób przełożyło najbliższe wyjazdy na dalszą część roku, sporo Polaków nadal nie wie też, co zrobi z zaplanowanymi podróżami. Jeżeli odwoływaliśmy lub przekładaliśmy wyjazdy, to głównie z obawy o zdrowie swoje i najbliższych - tak wynika z częściowego raportu Ogólnopolskiego Badania Podróżników.

Od 31 marca trwa Ogólnopolskie Badanie Podróżników. Jego organizatorzy na podstawie zebranych danych przygotowali zestawienie ukazujące zmianę zachowań między odpowiedziami ankietowanych z dni 31.03-1.04 oraz 2.04-10.04. Pytano m.in. o to, jak wybuch pandemii wpłynął na podróżnicze plany. 

Odpowiedzi z tych dwóch okresów znacząco się nie różnią. Polscy turyści wciąż w dużym stopniu nie zdecydowali, co zrobią z planami podróżniczymi na ten rok lub przekładają na dalszą część roku tylko te wyjazdy, które miały odbyć się w najbliższych miesiącach. 

Polacy wskazali też, dlaczego decydują się na odwołanie lub przełożenie podróży. Głównym powodem były obawy o zdrowie - zarówno swoje, jak i najbliższych. Wiele osób zrezygnowało też z powodów niezależnych od nich: zamknięcia granic, zawieszenia wiz czy anulowania biletów lotniczych.

embed

Nie polecimy do Włoch czy Hiszpanii

Osoby, które wzięły udział w badaniu, wybrały również kraje, do których na pewno nie pojadą w 2020 roku. W pierwszej trójce znalazły się Włochy, Chiny oraz Hiszpania. W mniejszym stopniu obawiamy się podróży do Stanów Zjednoczonych czy Francji

Jednocześnie, jak dowiadujemy się z raportu, aż 77 proc. respondentów twierdzi, że w związku z pandemią nie ma bezpiecznych kierunków podróży. Wśród osób, które mogą sobie takie kierunki wyobrazić, najczęściej wskazywana jest Polska, Islandia czy Afryka jako kontynent.

Kraj, do którego nie pojadę w 2020 rokuKraj, do którego nie pojadę w 2020 roku materiały Ogólnopolskiego Badania Podróżników

Zobacz wideo Przekonaj się, jak piękny potrafi być nasz kraj. Pięć tras rowerowych w Polsce

Polska wyznacznikiem działań

Twórcy badania zapytali również o to, co zadecyduje, że Polacy znów zaczną podróżować. Czynnikiem, który był najczęściej wybierany, była stabilna sytuacja w Polsce (nie będzie przybywać nowych zakażeń). 

Wiele osób zadeklarowało jednak, że ruszy w podróż, kiedy otwarte zostaną granice naszego kraju, a ruch lotniczy zostanie wznowiony. Są też jednak bardziej ostrożni turyści, którzy z wyjazdami zaczekają do momentu, aż cel ich podróży nie będzie miał ani jednej osoby chorej na COVID-19. Stosunkowo mały odsetek badanych chce się wstrzymać aż do momentu wynalezienia szczepionki.

Kiedy planujesz wznowienie podróży?Kiedy planujesz wznowienie podróży? materiały Ogólnopolskiego Badania Podróżników

Ogólnopolskie Badanie Podróżników trwa do 30 kwietnia. Może w nim wziąć udział każdy podróżnik i wczasowicz, który chce podzielić się swoimi opiniami. Celem jest stworzenie pierwszego profilu polskiego podróżnika. Badanie jest anonimowe, ankietę znajdziecie na tej stronie.

Więcej o: