Hotele w Polsce już otwarte. Co wolno, a czego nie? Wyjaśniamy

Hotele w Polsce 4 maja zostały ponownie otwarte. Turyści mogą więc ponownie rezerwować noclegi, muszą jednak liczyć się z wieloma ograniczeniami. Wyjaśniamy, jakie zasady obowiązują obecnie w hotelach i innych obiektach noclegowych w kraju.

W poniedziałek 4 maja rozpoczął się drugi etap łagodzenia obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Otwarte zostały hotele oraz inne miejsca noclegowe (do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości - poza osobami w kwarantannie oraz w delegacji). Nie oznacza to jednak, że można korzystać ze wszystkich usług i rozrywek, które hotele mają w swojej ofercie.

Zobacz wideo Co robić w czasie domowej izolacji, gdy trwa epidemia?

Hotele w Polsce otwarte. Jakie ograniczenia obowiązują?

W komunikacie o otwarciu obiektów noclegowych podkreślone zostało, że "usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa". Przedstawione zostały szczegółowe wytyczne, do których muszą stosować się zarówno goście, jak i personel.

Najważniejszą zmianą, która została wprowadzona, jest zakaz korzystania z: basenów, saun, dyskotek, wspólnych sal telewizyjnych, pokoi i sal zabaw dla dzieci, a także innych miejsc, w których mogą tworzyć się skupiska ludzi. Korzystanie z tych przestrzeni jest możliwe tylko w sytuacji wynajęcia na wyłączność przez gości hotelu wspólnie zakwaterowanych. Ograniczenia mają obowiązywać do czasu wprowadzenia kolejnego etapu znoszenia obostrzeń. Możliwe jest natomiast korzystanie z sal konferencyjnych, ale na zasadach obowiązujących przepisów - zachowanie dystansu społecznego, który wynosi co najmniej 2 m odległości między osobami.

Zmieni się też sposób działania restauracji i barów hotelowych. Będą mogły serwować jedzenie gościom wyłącznie na wynos, nie zaś na miejscu.

Nowe wytyczne wskazują, że w hotelach musi zostać ustalona i kontrolowana maksymalna liczba gości, którzy mogą jednocześnie przebywać w obiekcie. Ma zostać wyliczona na podstawie liczby dostępnych pokoi według wzoru liczba pokoi razy dwie osoby. Ci, którzy nie są w hotelu zakwaterowani, mają bezwzględny zakaz przebywania w nim. Z kolei czas przebywania gości w recepcji ma być ograniczony do minimum.

Zmiany dotyczą też rutynowego sprzątania pokoi. Powinno się odbywać tylko na życzenie klienta. Wprowadzony został także zakaz używania hotelowych suszarek nadmuchowych w łazienkach. 

Goście będą mogli wypożyczać sprzęt hotelowy, taki jak np. kajaki czy rowery wodne, ale personel powinien zadbać o to, aby po każdym użyciu sprzęt był dezynfekowany. Obiekty noclegowe będą mogły także zawiesić lub ograniczyć usługi, które zwiększają ryzyko zakażenia się gości lub obsługi, np. dostarczanie bagażu do pokoju.

W hotelach zostają wprowadzone też konkretne procedury na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem u pracownika lub gościa. Ma zostać m.in. wyznaczone pomieszczenie, w którym osoba z podejrzeniem zakażenia mogłaby zostać odizolowana. 

Szczegółowe wytyczne znajdują się na stronie gov.pl.

Komentarze (12)
Hotele w Polsce już otwarte. Co wolno, a czego nie? Wyjaśniamy
Zaloguj się
 • goldberg

  Oceniono 12 razy 8

  Super, będzie się gdzie jeździć stukać bo w domu przy żonie i dzieciach jakoś nie wypada.

 • race444

  Oceniono 7 razy 7

  Polska ….. Hotele dzisiaj fryzjerzy za 2 tygodnie
  Niemcy ….. Fryzjerzy od dzisiaj hotele za 2 lub 4 tygodnie

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 5 razy 3

  Hotele otwarte? A w Austrii żaden. Granice są zamknięte.
  Za to tam fryzjerzy otwarli. A za dwa tygodnie premier ogłosi że w kraju mogą zacząć pracę.
  Europa 2020. Wariatkowo.

 • mariami

  Oceniono 11 razy 3

  Znaczy co, pokoje nie będą sprzątane? Świetny pomysł. Bagaż nie będzie dostarczany do pokoju, bo to niebezpieczne, ale posiłki juz tak. Skoro będzie mogla byc wykorzystywana sala konferencyjna, to czemu jadalna nie? Można rozstawi mniej stolików w dużej odległości. Co złego czai się w suszarkach nadmuchowych? Jedyny sensowny pomysł to skrócenie czasu kontaktu z recepcją, wystarczy rzucenie klucza w biegu.

 • xinfx

  Oceniono 1 raz 1

  Nie pisałem się na mieszkanie w krld

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX