Tatrzański Park Narodowy znów będzie dostępny dla turystów. Władze podały termin

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego poinformowały, że od 4 maja cały teren parku zostanie udostępniony turystom. Na niektórych szlakach będą obowiązywały limity wejść.

Władze TPN poinformowały, że zgodnie z łagodzeniem rządowych obostrzeń, od 4 maja znów będzie otwarty cały teren parku. Czynne będą schroniska, parkingi przy wejściach na szlaki, ma także działać kolejka linowa na Kasprowy Wierch.

W komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego zapowiedziano też limity wejść na szlaki, na których gromadzi się najwięcej osób. Mają to być m.in. drogi do Morskiego Oka czy Doliny Kościeliskiej. Działanie schronisk będzie dostosowane do obowiązujących przepisów związanych z noclegami i usługami gastronomicznymi.

Wydano też szereg zaleceń w związku z panującą epidemią. TPN przypomina, że infrastruktura w parku nie jest dezynfekowana, więc należy unikać dotykania barierek, ławek, stołów bez zabezpieczenia w postaci rękawiczek. Po powrocie należy dokładnie umyć ręce. "Pracujemy nad wdrożeniem nowych zasad sanitarnych dotyczących obiektów i infrastruktury (punkty wejścia i toalety) tak, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo odwiedzającym TPN. O zmianach będziemy informować" - czytamy.

Zobacz wideo Czy wiesz jak wzywać pomoc w górach?

Ponadto władze Tatrzańskiego Parku Narodowego rekomendują kupowanie biletów drogą elektroniczną. Przypominają o zachowywaniu odpowiedniego dystansu od innych turystów. Odnoszą się też do kwestii zasłaniania nosa i ust. 

Wprawdzie w lasach nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust, ale warto je zasłonić, kiedy widzimy, że wokół jest dużo ludzi. Twarz należy zasłaniać na parkingach i w punktach poboru opłat za wstęp. Zdajemy się na zdrowy rozsądek turystów i troskę o innych.

Zamknięte są wciąż punkty gastronomiczne, dlatego najlepiej zabierać prowiant ze sobą.  

Władze TPN podały także, że: transport konny na terenie TPN jest zawieszony do odwołania, nieczynna do odwołania jest też Jaskinia Mroźna, zaś ze względu na obryw skalny zamknięty jest odcinek Świnica–Zawrat oraz inne szlaki zamykane corocznie na okres zimowy do 15 maja.

Cały komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się tutaj.

Więcej o: