Na sam ich widok można najeść się strachu. Buszują na szlakach i "wpadają" w fotopułapki

Niedźwiedź brunatny to największy drapieżnik objęty ścisłą ochroną w naszym kraju. Występuje w południowych regionach Polski. W ostatnich dniach zaobserwowano jego obecność w lasach Beskidu Wyspowego. Co zrobić, kiedy zwierzę stanie na naszej drodze?

Niedźwiedzie brunatne to niezwykle potężne zwierzęta, które można spotkać w południowych częściach Polski. Ostatnio pojawiły się na terenach Beskidu Wyspowego. Jak podaje serwis limanowa.in, zaobserwowane zwierzę wędruje po lokalnych lasach od około tygodnia.

Zobacz wideo Lądowanie na asteroidzie, obserwacje początków Wszechświata. Oto najważniejsze misje kosmiczne [TOPtech]

Niedźwiedzia zauważono ostatnio w Beskidzie Wyspowym

Na terenie lasów Limanowszczyzny zaobserwowano obecność niedźwiedzia brunatnego. Pojawił się we wsi Bałażówka oraz w rejonie góry Lubogoszcz. Ostatni raz zwierzę zauważyli myśliwi, dzięki fotopułapce zainstalowanej w lesie. W tych okolicach były widziane również tropy niedźwiedzia. 

Jak się zachować, kiedy staniemy oko w oko z niedźwiedziem? Najważniejsze to zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie nawiązywać kontaktu wzrokowego ze zwierzęciem i powoli odejść w przeciwnym kierunku. Niedźwiedzie zazwyczaj schodzą ludziom z drogi i ukrywają się w zaroślach. Jeśli poczują zagrożenie i zaczną szarżować w naszą stronę, nie wolno wpadać w panikę i uciekać. Najlepszym rozwiązaniem będzie położyć się na ziemi  w pozycji embrionalnej, osłaniając rękami kark.  

W naszym kraju niedźwiedzie można spotkać w Karpatach i na Podkarpaciu

W Polsce żyje nieco ponad 100 sztuk niedźwiedzi brunatnych. W Polsce są gatunkiem ściśle chronionym, któremu grozi całkowite wyginięcie. Te potężne zwierzęta mogą osiągać wagę nawet 400 kg. Potrafią bardzo szybko biegać i wspinać się na drzewa. Żywią się przede wszystkim rybami, miodem, małymi ssakami, ptakami, owocami i grzybami. Ich sen zimowy trwa od końca listopada do początku marca. W naszym kraju niedźwiedzie brunatne występują w Karpatach i na Podkarpaciu

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: