Górskie szlaki są zamykane przede wszystkim zimą z powodu zagrożenia lawinowego. W czasie wiosny zamyka się je ze względu na ochronę zwierząt. Karkonoski Park Narodowy od początku kwietnia zamyka pięć szlaków. Przyczyną jest okres lęgowy cietrzewia i sokoła wędrownego.
Od 1 kwietnia zostaną zamknięte niektóre odcinki szlaków Karkonoskiego Parku Narodowego. Zakaz wstępu dotyczy pięciu tras znajdujących się na niebieskim, zielonym i żółtym szlaku. Na te odcinki nie będzie można wejść aż do końca maja. W miejscach, które nie będą dostępne dla turystów, zostaną oznaczone specjalnymi tablicami.
Jak podaje kpnmab.pl, zamknięte zostaną następujące trasy:
Znaczny spadek liczebności populacji sokoła wędrownego był notowany już w połowie XX wieku. Od lat 90. ubiegłego wieku trwa jego reintrodukcja. W czasach przedwojennych najwięcej ptaków tego gatunku żyło na Warmii i Mazurach. Z kolei cietrzew to gatunek, którego liczebność zmniejsza się obecnie w bardzo szybkim tempie. Występuje głównie w Karpatach Zachodnich, Sudetach Zachodnich i w Borach Dolnośląskich.
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl