Koniec z pandemicznymi restrykcjami. Ten kraj Unii Europejski jako ostatni znosi noszenie maseczek

Ostatni kraj Unii Europejskiej żegna covidowe obostrzenia, a dokładnie noszenie maseczek ochronnych w komunikacji miejskiej. Władze Grecji, po niemal trzech latach ograniczeń, podjęły decyzję zniesieniu tego obowiązku - dotychczas za złamanie tej zasady groził spory mandat.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wszystko wskazuje na to, że ostatni kraj w Unii Europejskiej na dobre pożegnał się z obostrzeniem noszenia maseczek w komunikacji miejskiej. Chociaż już w minionym roku wiele osób nie przestrzegało tego przepisu, jego złamanie groziło mandatem. Wszystko wskazuje zatem, że Grecja w 2023 roku będzie dostępna bez ograniczeń. 

Zakynthos Grecja. Najsłynniejsza plaża zamknięta na wakacje. "To niespodziewany cios"

Grecja żegna się z maseczkami i obostrzeniami 

Wakacyjna perełka Europy i kraj chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata nareszcie ogłosił, że żegna obostrzenia dotyczące noszenia maseczek. Wszystko wskazuje na to, że jadąc w ten rajski zakątek, nie trzeba będzie męczyć się już z restrykcyjnymi zaleceniami. Dojazd na piaszczystą plażę, wycieczka autokarem czy objazdowa podróż po miastach i ciekawych lokalizacjach będzie w sezonie 2023 r. znacznie przyjemniejsza.

Po wybuchu pandemii podobnie jak w wielu innych krajach na świecie grecki rząd wprowadził liczne restrykcje covidowe. Od 2020 roku obowiązywało tam noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, a także komunikacji. Trzyletnie obostrzenia przestają teraz obowiązywać, o czym informują lokalne media. 

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend

Wakacje w Grecji bez konieczności noszenia maseczki 

Po kilkuletniej przygodzie z maseczkami, mieszkańcy Grecji, a także turyści bez obaw mogą teraz korzystać z transportu bez konieczności zasłaniania ust i nosa. Tamtejsze ministerstwo zdrowia, jako ostatnie w Unii Europejskiej, podjęło decyzję o zniesieniu tego wymogu.

Dotychczas zasady obowiązywały w autobusach, tramwajach, pociągach czy wszelakich promach i statkach. To jednak nieostateczne zażegnanie maseczek - nadal stosuje się je w szpitalach czy placówkach medycznych, ale na tle Europy nie jest to wyjątek. Podobne reguły obowiązują także w Polsce. 

Został skrócony także okres kwarantanny dla podróżnych, którzy w trakcie pobytu uzyskali pozytywny wynik testu na Covid-19 i nie mają żadnych objawów lub są one łagodne. Greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca w takim przypadku 5-dniową kurację i izolację. Nawołuje się także do odpowiedzialności za zdrowie swoich oraz bliskich, a także niebagatelizowanie najmniejszych symptomów zarażenia. 

Korfu - zdjęcie ilustracyjne Tanie wakacje za granicą? Leć do Grecji [BILETY, CENY]

Więcej o: