Ta orka przebywała w niewoli przez ponad pięć dekad. Teraz zapadła historyczna decyzja w jej sprawie

Lolita to 57-letnia orka, która przebywa w niewoli od ponad pięciu dekad. Jednak wraz z końcem marca media obiegły informacje, które ucieszyły obrońców praw zwierząt. Samica ma zostać uwolniona z akwarium na Florydzie i powrócić do swoich rodzinnych wód na północno-zachodnim Pacyfiku.

Miami Seaquarium na Florydzie osiągnęło porozumienie z obrońcami praw przyrody. W czwartek, 30 marca podczas konferencji prasowej poinformowano, że jedna z najstarszych orek w niewoli, powróci do swojego naturalnego siedliska. Jak donosi agencja Reutera, przewiduje się, że przeniesienie nastąpi w ciągu dwóch lat. 

Zobacz wideo Orka z francuskiego oceanarium mówi ludzkim językiem

Orka Lolita powróci na wody Pacyfiku

Lolita znana także jako Tokitae lub Toki została schwytana do niewoli w 1970 roku. Czyni ją to drugą najstarszą orką w historii, zaraz po 58-letniej Corky w SeaWorld San Diego. Początkowo zwierzę brało udział w licznych pokazach inscenizowanych, jednak w marcu 2022 roku poinformowano zaprzestaniu tej działalności. Decyzja była podyktowana nową licencją udzieloną przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Teraz, rok później, przyszedł czas na kolejny krok ku wolności ważącej 2 tys. 268 kg Lolity. 

Dobra wiadomość dla miłośników zwierząt

Walka o uwolnienie Lolity zaczęła się lata temu. Proces rozpoczął się od przejęcia akwarium przez firmę The Dolphin Co.

Znalezienie lepszej przyszłości dla Lolity jest jednym z powodów, które zmotywowały nas do nabycia Miami Seaquarium

- poinformował w oświadczeniu Eduardo Albor, dyrektor generalny Dolphin Co.

Zadowolenie z historycznej decyzji wyraziła m.in. burmistrz hrabstwa Miami-Dade, Daniella Levine Cava. Kobieta podziękowała za troskę o Lolitę i zapewniła, że jej eksperci wciąż będą robić dla niej to, co najlepsze. 

To takie wyjątkowe stworzenie, które jest kochane przez tak wielu ludzi na całym świecie. Tak wielu martwi się o jego dobre samopoczucie po dziesięcioleciach przebywania w małym zbiorniku. Teraz spoglądamy na realną możliwość, że spędzi resztę jej życia w wodach natury i żyć swobodnie

- powiedziała Levine Cava cytowana przez CBS News Miami.

Zgodnie z pisemnym oświadczeniem powrót orki ma nastąpić w ciągu 18-24 miesięcy. Do jej przeniesienia potrzebna jest jeszcze federalna zgoda. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: