Strajk kontrolerów we Francji. Ponad połowa anulowanych lotów, również z Polski

Piątkowy strajk kontrolerów lotów we Francji jest powodem odwołania blisko 55 proc. rejsów. Urząd Lotnictwa Cywilnego przekazał liniom lotniczym, aby zrezygnowały z połowy zaplanowanych tras. Najmocniej ucierpi Air France, jednak niemal wszyscy przewoźnicy odczują konsekwencje protestów. Na liście anulowanych rejsów wiele tras z Polski.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Po pandemii COVID-19 popyt na podróżowanie diametralnie wzrósł, co spowodowało wzmożony ruch na wielu europejskich lotniskach. Braki kadrowe dały się we znaki szczególnie w okresie wakacyjnym. Spowodowało to liczne strajki, opóźnienia, odwołane loty czy zagubione bagaże. Problemy nie widzą końca - 16 września francuscy kontrolerzy ruchu lotniczego będą strajkować. 

Strajk francuskich kontrolerów ruchu - 55 proc. lotów odwołanych

Największy związek kontrolerów ruchu lotniczego nad Sekwaną - SNCTA wezwał na piątek do strajku we Francji kontynentalnej i na terenach zamorskich. Wszystko wskazuje na to, iż 16 września we Francji, ale i Europie zapanuje podniebny chaos i utrudnienia. Jak poinformowała Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (DGAC), tego dnia nie odbędzie się ponad połowa lotów krajowych i międzynarodowych. Skutki odczuje jednak znacznie szersze grono pasażerów. Najmocniej ucierpi linia Air France - poinformował, że z powodu strajku linia anuluje około 90 procent wszystkich zaplanowanych lotów międzykontynentalnych oraz ok. 45 procent krótko i średniodystansowych. 

Ryanair także przewiduje wiele utrudnień dla pasażerów. Irlandzki przewoźnik podaje, że ucierpi na tym blisko 80 tys. podróżujących. Linie lotnicze informują także o 420 odwołanych lotach. Strajk może mieć olbrzymi wpływ na siatkę europejskich połączeń, bowiem nad Francją dziennie przelatują setki maszyn. DGAC zwrócił się do zarządcy europejskiej sieci (Eurocontrol) w celu uniknięcia podniebnego chaosu. Kierowanie lotów wokół Francji będzie jednak sporym wyzwaniem. 

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się

Loty odwołane z Polski - zmiany w siatce połączeń do Francji 

Linie Air France odwołały dwa zaplanowane na piątek rejsy do Polski. Oba połączenie na trasie Warszawa - Paryż CDG (AF1147 i AF1247) zostają wstrzymane. Warto jednak wspomnieć, że lot z Krakowa do stolicy Francji (AF1879) ma wystartować z Balic punktualnie  o godzinie 12.20. Z kolei trasa z Warszawy do Nicei (LO343) będzie połączona z nowo utworzonym rejsem LO1344, który zaplanowany jest na sobotę.

Większość rejsów LOT z warszawskiego lotniska zostaje jednak odwołana. Polski przewoźnik poinformował, że w związku ze strajkiem kontrolerów ATC odwołany będzie już czwartkowy lot LO333 z Warszawy do Paryża CDG, a także piątkowe połączenia:

  • LO334 Warszawa-Paryż
  • LO335 Warszawa-Paryż
  • LO336 Paryż-Warszawa
  • LO334 Nicea-Warszawa

Strajk kontrolerów lotów we Francji spowodowany jest z niezadowoleniem pracowników z aktualnej oferty pracodawcy. Personel żąda wyższych wynagrodzeń, zwiększenia liczby personelu oraz polepszenia warunków pracy. Sytuacja związana jest także bezpośrednio z inflacją, która odczuwalna jest w niemal każdym sektorze gospodarki. 

Więcej o: