Setki rejsów w Europie odwołanych. Kontrolerzy lotów we Francji mówią "nie" niskim pensjom

Francuscy kontrolerzy lotów zapowiedzieli strajk na 16 września. Urząd lotnictwa cywilnego przekazał liniom lotniczym, aby zrezygnowały z połowy rejsów. Oznacza to, że najbliższy piątek dla europejskiego ruchu lotniczego wiązać się będzie z chaosem i zamieszaniem. Pasażerowie innych państw UE także muszą liczyć się z opóźnieniami i utrudnieniami w portach.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rok 2022 dla wielu europejskich linii lotniczych nie jest najlepszy. Po pandemii COVID-19 popyt na podróżowanie diametralnie wzrósł. Z kolei braki w kadrach dały się we znaki. Spowodowało to wiele opóźnień, strajków, odwołanych lotów krajowych i międzynarodowych.

Strajk pracowników Polskich Linii Lotniczych Lot w Warszawie.Strajk kontrolerów ruchu lotniczego 2022 a odwołane loty. Co robić?

Strajk kontrolerów lotów we Francji - połowa lotów odwołana

Największy związek kontrolerów ruchu lotniczego nad Sekwaną - SNCTA wezwał na piątek do strajku we Francji kontynentalnej i na terenach zamorskich. Jak poinformowała Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (DGAC), w piątek 16 wrześnie nie odbędzie się ponad połowa lotów krajowych i międzynarodowych. Pozostałe rejsy mogą być opóźnione. Strajk może mieć olbrzymi wpływ na siatkę europejskich połączeń, bowiem nad Francją dziennie przelatują setki maszyn. Tylko Air France planuje odwołać tego dnia blisko 90 proc. lotów długodystansowych i 45 proc. lotów krótko- i średniodystansowych.

To kolejny w tym roku strajk kontrolerów. W kwietniu br. pracownicy polskich wieży kontrolnych domagali się poprawy warunków pracy i podwyżki pensji. Tylko 31 marca z pracy w PAŻP odeszło 44 kontrolerów ruchu lotniczego. Podobna sytuacja miała miejsce w czerwcu br. w Hiszpanii. Pracownicy hiszpańskiego portu skarżyli się wówczas na natłok pracy, braki kadrowe oraz niskie wynagrodzenie.

Zobacz wideo Kunz: Chęć podróżowania jest tak duża, że naprawdę duże lotniska korkują się

Utrudnienia w ruchu lotniczym spowodowane strajkiem francuskich kontrolerów

DGAC zwrócił się do zarządcy europejskiej sieci (Eurocontrol) w celu uniknięcia podniebnego chaosu w europejskiej siatce połączeń lotniczych. Kierowanie lotów wokół Francji będzie wymagającym i skomplikowanym zadaniem, które może doprowadzić do licznych opóźnień na wielu lotniskach. 

Strajk spowodowany jest niezadowoleniem personelu naziemnego. Kontrolerzy ruchu lotniczego żądają wyższych wynagrodzeń, zwiększenia liczby personelu oraz polepszenia warunków pracy. Sytuacja związana jest także bezpośrednio z inflacją, która odczuwalna jest w niemal każdym sektorze gospodarki. 

Więcej o: