Podróż koleją będzie jeszcze droższa. Coraz więcej przewoźników decyduje się na podwyżkę cen

Aż 15 proc. więcej przyjdzie nam zapłacić za przejazdy Kolejami Dolnośląskimi, Wielkopolskimi oraz Polregio, które oferuje połączenia regionalne w całym kraju. Z większymi kosztami powinni się też liczyć pasażerowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście. Lista przewoźników, którzy podnoszą ceny, cały czas się powiększa. Powód jest oczywisty - wszechobecna inflacja.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Coraz więcej przewoźników decyduje się podnieść ceny biletów na podróże koleją. Dotknie to nie tylko podróżujących, ale i osoby, które każdego dnia korzystają z usług, by dostać się do szkoły czy pracy. Od 1 sierpnia br. droższe będą przejazdy krótko i długodystansowe - na liście przewoźników znajdziemy popularne linie i połączenia. 

Podróż koleją będzie jeszcze droższa - popularni przewoźnicy podwyższają ceny

Inflacja, która w lipcu sięgnęła progu 15,5 proc., nie omija także transportu publicznego. Ceny biletów szybują w górę, a odczują to pasażerowie kolei. Od sierpnia musimy liczyć się z podwyżkami cen biletów u popularnych przewoźników - w każdym przypadku wzrost cen sięga około 15 proc. Niemal każdy z nich w oficjalnych oświadczeniach i informacji skierowanej do podróżujących podkreśla, że wyższe ceny spowodowane są rosnącymi kosztami energii, obsługi oraz serwisowania. 

Wśród przewoźników wprowadzających zmiany znajdziemy m.in. Koleje Wielkopolskie. Na oficjalnej stronie możemy przeczytać informację o 15-procentowej podwyżce cen biletów. Zmiany dotyczyć będą zarówno biletów jednorazowych, okresowych, jak również biletów w ramach oferty Bus-Tramwaj-Kolej. Podniesione zostaną również opłaty za przewóz roweru czy psa, a także kary za przejazd bez ważnego biletu z 245 zł na 280 zł.

Informujemy, że od 1 sierpnia 2022 r. zmianie ulegną ceny biletów na przejazd pociągami Spółki Koleje Wielkopolskie. Wprowadzenie nowego cennika biletów spowodowane jest największym od 20 lat wzrostem inflacji, a co za tym idzie podwyżką cen paliw, energii elektrycznej, części zamiennych do taboru oraz kosztów usług. Czynniki te mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów bieżącej działalnością Spółki.

- możemy przeczytać na koleje-wielkopolskie.com.pl

Zobacz wideo Jakie są największe bolączki transportu publicznego w Polsce?

Podróż pociągiem drożeje - przewoźnicy podnoszą ceny biletów

Podobne zmiany wprowadzają także Koleje Dolnośląskie. Dotychczasowe ceny zostaną podniesione o 15 proc., co w praktyce oznacza wzrost cen biletów jednorazowych od 0,50 zł do kilku złotych. Cennik zmieni się także analogicznie dla biletów miesięcznych. Przewoźnik poinformował także, że największa zmiana będzie dotyczyć opłat za jazdę bez ważnego biletu - kara rośnie z 60 do 100 zł.

Koleje Dolnośląskie - cennikKoleje Dolnośląskie - cennik Screenshot - kolejedolnoslaskie.pl

Polregio to firma oferująca połączenia regionalne w całej Polsce i podaje podobne powody podwyżek. Od 1 sierpnia rosną też ceny biletów sprzedawanych w ramach Taryfy Pomorskiej, czyli - oprócz Polregio - także na pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, która przecina m.in. Gdańsk, Sopot i Gdynię, a także Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Pasażerowie dotkliwie odczują podwyżkę cen biletów niezależnie od tego, jaką trasą jadą. Przykładowo normalny bilet w strefie do 5 km z 4,90 zł trzeba będzie zapłacić 5,60 zł. Przejazd na dystansie od 21 km do 25 km zdrożeje z 9,60 zł do 11 zł, a od 48 km do 53 km z 16,50 zł do 19 zł.

Podwyżki zaobserwować można także w Kolejach Mazowieckich - bilety podrożały średnio o 12 proc. W marcu natomiast nowy cennik wprowadziły Koleje Małopolskie. Z kolei PKP Intercity zrobiło to już na początku tego roku. 

Więcej o: