Jak podróżować z rowerem - zasady i cena biletu. Wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Jak podróżować z rowerem? To pytanie zadają sobie miłośnicy dwóch kółek, którzy z ulubionym sprzętem nie chcą rozstawać się podczas urlopu. Jak zorganizować podróż z bagażem w postaci jednośladu? Sprawdź z nami odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jak wygląda podróżowanie z rowerem pociągiem i dlaczego warto? 

Rower to jeden z najlepszych i najtańszych środków transportu, co więcej to też sposób na wyjątkowy styl życia, z którego nie chcemy rezygnować nawet podczas wakacji. Przewóz własnego sprzętu oznacza gwarantowaną oszczędność na miejscu, wypożyczenie jednośladu na przykład nad Bałtykiem to koszt około 15 zł za godzinę lub 50 zł za cały dzień. Własny rower to także większe bezpieczeństwo i wygoda. Jak wygląda podróżowanie z rowerem pociągiem, czy jest to możliwe? 

Jak podróżować z rowerem pociągiem - kilka faktów na początek 

Polskie Koleje Państwowe zapewniają możliwość swobodnego przemieszczania się z jednośladem na terenie pociągu, ale od rowerzystów oczekują poszanowania zasad przewożenia roweru. Chodzi o to, aby transport sprzętu nie był problematyczny dla pozostałych współpasażerów i nie niszczył wnętrz. Jak podróżować z rowerem pociągiem? Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek. 

Zobacz wideo Rowerem po chodniku? Zakaz, ale z rozsądnymi wyjątkami

Podróżowanie z rowerem pociągiem - ile kosztuje i jak wybrać pociąg? 

Zgodnie z informację na stronie PKP przewóz roweru jest możliwy tylko w wyznaczonych składach, które można sprawdzić w dedykowanym zestawieniu na stronie przewoźnika (tu znajdziesz zestawienie). Wystarczy wybrać nazwę miejscowości i otrzymamy listę pociągów z oznaczeniem w postaci ikony roweru, które można zaobserwować też na peronie. Symbol jednośladu jest jednocześnie wskazaniem miejsca przewozu.

Wiemy już, że zabranie jednośladu jest możliwe, czas odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje podróżowanie z rowerem pociągiem.

Podróżowanie z rowerem pociągiem: jaki bilet? Cena i kwestia nadzoru

Przewóz roweru jest płatny i odbywa się pod nadzorem właściciela. Warto podkreślić, że to na nas spoczywa cała odpowiedzialność i jeśli pozostawimy sprzęt bez opieki, obsługa pociągu się nim nie zajmie. Jaki bilet należy kupić, gdy naszym celem jest podróżowanie z rowerem pociągiem? Obowiązuje specjalny bilet na przewóz roweru, którego koszt aktualnie wynosi 9,10 zł w ramach ryczałtu niezależnie od długości planowanej trasy. 

W przypadku braku biletu należy niezwłocznie zgłosić się do konduktora, który sprzeda nam bilet na rower, ale pobierze też dodatkową opłatę w wysokości 10 zł. 

Bilet na rower bez wcześniejszego zgłoszenia wynosi 52 zł, odmowa zapłaty oznaczać będzie konieczność sporządzenia protokołu z opłatą dodatkową w wysokości 260 zł. Jeśli w ciągu 14 dni od daty wystawienia wezwania uregulujemy dług, opłata dodatkowa zostanie zmniejszona do wysokości 65 zł.

Jak podróżować z rowerem i gdzie go postawić? 

Jak podróżować z rowerem? Wszystko zależy od rodzaju składu: 

W pociągu typu: TLK, IC w wagonie klasy 2 z miejscami do siedzenia:

  • na wyznaczonym miejscu,
  • w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu.

W  pociągu typu: EIC, EIP

  • tylko w wagonie klasy 2 przystosowanym do przewozu rowerów, na miejscu do tego wyznaczonym (pod warunkiem że w pociągu są wolne miejsca przeznaczone na przewóz jednośladu)
  • Roweru nie wolno ustawiać w wagonach gastronomicznych, z miejscami sypialnymi i z miejscami do leżenia, czyli tzw. kuszetce.  

Zobacz też: Miasta, które leżą nad Dunajem - poznaj wyjątkowe atrakcje naddunajskich miast. Nie tylko Budapeszt

Więcej o: